» Recenzje » Velvet #2: Tajne życie umarlaków

Velvet #2: Tajne życie umarlaków


wersja do druku

Szpieg szpiegowi nierówny

Redakcja: Wiktor 'Anzelm' Wieczorek, Camillo

Velvet #2: Tajne życie umarlaków
Po ciepło przyjętym przez recenzentów tomie U kresu przyszła pora na kontynuację skomplikowanego życia Velvet Templenton, teraz już byłej agentki. Trzeba przyznać, że jeśli komuś przypadł do gustu pierwszy album serii, to przy lekturze drugiego będzie wręcz zachwycony.

Tajne życie umarlaków to historia znacznie ciekawsza niż U kresu. Bohaterka ścigana przez grupę operacyjną ARC-7, przechodzi do kontrataku. Nie tylko planuje przechytrzyć swoich byłych szefów, ale również uderzyć w samo serce agencji szpiegowskiej.

Podobnie jak i w pierwszym tomie, tak i tutaj od pierwszych plansz z napięciem śledzi się działania ściganej agentki, która każdy swój ruch planuje z dużym wyprzedzeniem. Scenarzysta Ed Brubaker (znany z komiksu superbohaterskiego) przeplata sceny nostalgiczne, w których Velvet stara się znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania, z bardziej dynamicznymi, gdzie bohaterka ucieka przed zgrają uzbrojonych policjantów i innych agentów. W swoim zwyczaju autor dorzucił kilka efekciarskich scen, sprawiających, że była pani szpieg spokojnie góruje nad wszystkimi członkami organizacji.

Jednak na przestrzeni pięciu rozdziałów scenarzysta nie skupia się wyłącznie na jej problemach, sięga także po innych bohaterów z organizacji. Tym samym rozciąga historię na kolejne intrygi najwyższych urzędników agencji. Jak przekonała się sama Velvet w U kresu, spisek ma o wiele głębsze korzenie niż początkowo podejrzewała. W komiksie ciekawych i intrygujących scen nie brakuje, jedną z nich będzie spotkanie Templeton z wysoko postawionym urzędnikiem agencji – "grubą rybą”. Relacja jaka między nimi zapanuje to jeden z tych smaczków, które sprawiają, że historie szpiegowskie zawsze mają drugie dno, a ci najbardziej bezwzględni okazują się równie bezwzględnie sprawiedliwi.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Poza samą Velvet, ciekawą postacią jest jej (były) kolega – Colt, któremu autor poświęca cały jeden rozdział. Agent nie tylko będzie analizował każde posunięcie swojej koleżanki po fachu, ale podda w wątpliwość wszystko co do tej pory o niej usłyszał. Inną interesującą postacią będzie jeden z więźniów, który wprowadzi wiele niewiadomych i sprawi, że życie Templeton jeszcze bardziej się skomplikuje.

Cała seria Velvet pod względem graficznym prezentuje się wręcz fenomenalnie, głownie dzięki kolorom w wykonaniu Elizabeth Breitweiser. Kolorystyka w niezwykły sposób łączy ze sobą całe palety barw zarówno tych kontrastujących, jak i o podobnym odcieniu. Jej plansze są barwne i pełne klimatycznego oświetlenia, które tylko potęguje doznania obok świetnej fabuły. Równie sprawnie poradził sobie rysownik Steve Epting. Widać, że swoje rysunki tworzy z dużą pieczołowitością oraz dbałością o detale i perspektywę, co w efekcie świetnie oddaje sylwetki i emocje bohaterów, nie wspominając o dynamice scen pościgowych. Jednak najbardziej zapadają w pamięć kadry nostalgii czy kontemplacji postaci – aż czuć ich przytłaczające problemy.

Tajne życie umarlaków jest doskonałą kontynuacją przygód Velvet Templeton. Ed Brubaker ponownie pokazuje, że w historiach szpiegowskich czuje się tak samo dobrze jak w klimatach superbohaterskich. W jego scenariuszu nie ma momentów, które wyraźnie zwalniają akcję, czy wprowadzają do opowieści niepotrzebny chaos, każda scena jest dobrze przemyślana i prowadzi do kolejnych bardziej skomplikowanych wydarzeń. Przyjaciele okazują się wrogami, a wrogowie przyjaciółmi. Z pewnością miłośnicy komiksu szpiegowskiego, jak i wszyscy fani przygód pięknej Templeton, powinni dołączyć ten album do swojej biblioteczki. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Velvet #2: Tajne życie umarlaków
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Steve Epting
Kolory: Elizabeth Breitweiser
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 6 grudnia 2016
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Liczba stron: 128
Format: 17x26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-61319-80-1
Cena: 55,00 zł
Wydawca oryginału: Image Comics



Czytaj również

Velvet (wyd. zbiorcze) #3: Człowiek, który ukradł świat
Co się odwlecze, to nie uciecze
- recenzja
Kapitan Ameryka#5: Człowiek bez twarzy
Kapitan Ameryka dalej bez szału
- recenzja
Criminal #2: Umarli i umierający / Fatalna noc
Na wszystkich przyjdzie czas
- recenzja
Fatale #4: Modlitwa o deszcz
Kobieta fatalna i rock'n'roll
- recenzja
Wszyscy moi bohaterowie to ćpuny
Kiedy narkotyki zwyciężą
- recenzja
Kapitan Ameryka #3: Śmierć Kapitana Ameryki
Wszystko się kiedyś kończy
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.