» Wieści » Praga Gada Wiechem na Zaciszu

Praga Gada Wiechem na Zaciszu

|

Praga Gada Wiechem na Zaciszu

W najbliższą niedzielę – 19 listopada odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Praga Gada Wiechem promujące nadchodzący czwarty album z serii Praga GadaPraga Gada #4: Wiechem. Raz!.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 w warszawskim Domu Kultury Zacisze (ul. Blokowa 1). Będzie można posłuchać opowiadań praskich seniorów, zapoznać się z komiksowymi wersjami felietonów 'Wiecha' oraz obejrzeć zdjęcia z rodzinnych albumów Stefana Wiecheckiego. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z poprzednich spotkań projektu Praga Gada – 6 października i 21 października.

Informacja prasowa

Fundacja Animacja od 2010 r. na terenie prawobrzeżnej Warszawy realizuje swój autorski projekt: Praga Gada.  Polega on na rejestracji opowieści seniorów z Pragi i ich adaptacji na komiksy. Seniorzy w wywiadach zwracali uwagę m.in. na zanik języka gwarowego, jakim posługiwali się prażanie jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Fundacja Animacja chce przybliżyć widzom i czytelnikom folklor dawnej Pragi, gwarę warszawską i zasady posługiwania się nią. 

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie wokół twórczości Stefana 'Wiecha' Wiecheckiego, na które składać się będą trzy części. 

W pierwszej prażanin Stanisław Zalewski (pokolenie 90+) przywoła świat zapamiętany z dzieciństwa – gwarną Pragę lat 30. XX wieku. Stanisław Zalewski jest niezrównanym gawędziarzem i z humorem sięga do wspomnień najwcześniejszych, tych sprzed wojny, kiedy wychowywał się na Pradze, na ul. Olszowej wraz z licznym rodzeństwem. Bez trudu przywołuje także wspomnienia tragiczne, wojenne. W czasie okupacji w podziemiu (ps. 'Wiktor'). Aresztowany 13 września 1943, uwięziony przez gestapo w alei Szucha, następnie na Pawiaku. Więzień Auschwitz-Birkenau, Mauthausen, Gusen I i Gusen II. Po wojnie studiował w Szkole Inżynierskiej w Warszawie. Pracował jako inżynier. Specjalista w dziedzinie motoryzacji, działa w Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Samochodowych. Mieszka na Pradze Północ.

W drugiej części twórca projektu Praga Gada Przemysław Olszewski przedstawi na dużym ekranie komiksy adaptujące felietony Wiecha i wraz z charakternymi seniorami odczyta dialogi pisane gwarą warszawską. Przemysław Olszewski jest z wykształcenia architektem krajobrazu kulturowego. Fundraiser, scenarzysta i wydawca komiksów, rysownik. Wielbiciel prozy Wiecha. Od 2005 r. prowadzi własną Fundację Animacja, w której tworzy i koordynuje interdyscyplinarne projekty z pogranicza kultury i pomocy społecznej, z których najbardziej znany to Praga Gada. Mieszka na Pradze Południe.

Trzecia część spotkania okraszona będzie pokazem unikalnych zdjęć z albumów rodzinnych Stefana Wiecheckiego wraz z komentarzem Janusza Dziano, znawcy tematu, pasjonata dawnej Warszawy, a w szczególności języka "Syreniego Grodu" - gwary warszawskiej. Szczęśliwy "ojciec" powstającego na Woli skweru, upamiętniającego język warszawskiej ulicy. Wielbiciel twórczości Wiecha i jego jakże ciekawej biografii. Od lat, wspólnie ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska, zabiega o zachowanie pamięci o fenomenie dawnej Stolicy i jej ciekawych i barwnych mieszkańcach. Twórca portalu społecznościowego "Jestem z Woli".

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Informacja prasowa, Event na FB
Tagi: Przemysław J. Olszewski | Fundacja Animacja | Spotkanie "Praga Gada Wiechem" | Praga Gada


Czytaj również

Praga Gada #6: Wiechem trzy!
Paryż jest we Francji, a Praga w sercu
- recenzja
Praga Gada #3: O międzywojniu
Zdążyć przed wojną
- recenzja
Praga Gada #4: Wiechem raz!
Nie taka straszna ta Praga
- recenzja
Praga Gada #5: Wiechem dwa!
Bierz lagę i pójdziemy na Pragie
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.