Ms Marvel: Niezwykła

Poszukiwanie własnej tożsamości

Autor: Artur 'GoldenDragon' Jaskólski

Ms Marvel: Niezwykła
Niemałe zamieszanie w komiksowym światku wywołało najnowsze wcielenie Ms. Marvel. Oto w świecie Marvela pojawiła się nowa, nastoletnia superbohaterka, która jest… muzułmanką. I to jeszcze nic, gdyż twórcy nie boją się poruszać spraw społecznych i religijnych związanych z tą mniejszością w Stanach Zjednoczonych.

Kim jest Ms. Marvel? Większość fanów komiksów odpowie, że to przecież Carol Danvers – pilot Amerykańskich Sił Powietrznych! I rzeczywiście postać po raz pierwszy pojawia się na łamach Marvela w marcu 1968 roku (Marvel Super-Heroes #13), a już w styczniu 1977 roku – po pozyskaniu nadprzyrodzonych mocy – debiutuje z własną serią Ms. Marvel. Okazuje się, że Carol Danvers (później znana jako Binary, Warbirs, a w końcu Kapitan Marvel) to nie jedyna postać, która nosiła ten przydomek. Jako Ms. Marvel znane były również Sharon Ventura (1986) i Karla Soften (2009). Kamala Khan z kolei po raz pierwszy w komiksie pojawia się w komiksie w grudniu 2013 roku (Captain Marvel #17), a już po zdobyciu supermocy debiutuje jako Ms. Marvel w lutym 2014 roku.

Kamala to 16-latka pakistańskiego pochodzenia, która obecnie mieszka w New Jersey City w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszy rzut oka jest typową amerykańską nastolatką, która uwielbia superbohaterów i zmaga się z problemami typowymi dla jej wieku. Kamala jest jednak też muzułmanką, co nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem jej rówieśników. Dlatego marzy, aby być jak jej idolka, Carol Danvers – jasnowłosa piękność i zarazem superbohaterka. No i bach! – Kamala trafia w tajemniczą mgłę, gdzie nieznane istoty będące uosobieniem wiary postanawiają spełnić jej prośbę. Okazuje się, że bycie superbohaterką nie jest naprawdę tym, czym się wydaje.

Bardzo ciekawie, bez nadęcia zarysowano postacie drugoplanowe. Oczywiście mamy tu wątek szkolny z popularną blond Zoe i jej chłopakiem z drużyny futbolowej, którzy dokuczają głównej bohaterce z powodu jej odmienności kulturowej. Jest także zakochany w niej nieśmiały Bruno. Najlepszą przyjaciółką Kamali jest Nakia, która nosi burkę, aby manifestować swoją przynależność religijną – choć jej ojciec uważa to za fanaberię. Pan Khan to wyrozumiały rodzic, choć z zasadami, który wyemigrował z Pakistanu, aby zapewnić rodzinie lepszą przyszłość. Matka Kamali, choć pełna nadziei, boi się, że amerykańskie środowisko może zepsuć jej córkę. Okazuje się, że muzułmanie to nie ortodoksyjni terroryści z telewizji, a ludzie jak i my, którzy świecką część życia umieją godzić z jego duchowym i religijnym wymiarem. Co prawda brat Kamali, Aamir posiada poglądy mocno tradycyjne – co przejawia się zarówno w zachowaniu, jak i wyglądzie – postać ta została jednak przedstawiona w mocno humorystyczny sposób jako bezrobotny idealista-marzyciel.

Wątek odmienności religijnej jest prowadzony ciekawie i nienachalnie w tle, a na pierwszym planie są zmagania Kamali z jej nowym, podwójnym życiem – rodziną, szkołą, a także nie rzadko bardzo trudnymi decyzjami moralnymi, które stoją przed superbohaterami. Słabo jednak wypadają przeciwnicy Ms. Marvel – nastoletni buntownicy z jakiejś dziwnej subkultury –  a postać Wynalazcy, czyli głównego łotra, na razie mocno rozczarowuje.

Za scenariusz serii Ms. Marvel odpowiada Gwendolyn Willow Wilson. To Amerykanka, która jeszcze na studiach przeszła na islam, a potem kilka lat mieszkała w Egipcie. Na bazie tych doświadczeń powstał komiks Cairo. Jej seria Air była nominowana do nagrody Eisnera, a powieść Alif the Unseen zdobyła w 2013 roku World Fantasy Award. Ms. Marvel: Niezwykła to rodzima edycja Ms. Marvel: No normal, która zbiera w sobie 5 oryginalnych zeszytów oraz ALL-NEW MARVEL NOW! POINT ONE #1. Jak na tak niewielki tomik znajdziemy w nim sporo dodatków – mnóstwo okładek i szkiców. Oprawa graficzna to dzieło Adriana Alphona. Kanadyjczyk jak do tej pory największy rozgłos uzyskał dzięki serii Runaways tworzonej według scenariusza Braiana K. Vaugnana. Kreska twórcy jest ładna, kolorowa i poprawna w odbiorze. Sporo tu jednak uproszczeń graficznych, zwłaszcza odmiennie wyglądające twarze postaci. Sceny walk i ruchu są mocno statyczne.

Ms. Marvel: Niezwykła to przede wszystkim uniwersalna opowieść o zmaganiu się z samym sobą i odmiennością społeczną. Kamala Khan mierzy się nie tylko ze swoją superbohaterską tożsamością, ale też z problemami życia codziennego – jako nastoletnia Amerykanka i muzułmanka. I mimo słabych przeciwników Ms Marvel wychodzi zwycięsko z oceny pierwszego tomu swych przygód.