» Wieści » Mandioca prezentuje Favelę

Mandioca prezentuje Favelę

|

Mandioca prezentuje Favelę

Wydawnictwo Mandioca – wydawca komiksów z Ameryki Łacińskiej – zaprezentowało przykładowe plansze niedawno wydanego komiksu Favela w kadrze.

Informacja prasowa

Favela opisana i narysowana jak nigdy dotąd! O brazylijskich dzielnicach biedy i przestępczości tak oryginalnie nie opowiadał jeszcze nikt. Favela w kadrze to komiks napisany i narysowany przez André Diniza na podstawie wspomnień fotografa Mauricio Hory, urodzonego i wychowanego na wzgórzu Providência (Rio de Janeiro), znanego też jako wzgórze Favela. To stąd późniejsza nazwa tej i innych brazylijskich dzielnic biedy. Bez takiej opowieści trudno zrozumieć codzienność rioskich faveli z punktu widzenia mieszkańca. Ten konkretny mieszkaniec użył fotografii do określenia swojej tożsamości – a w efekcie trafił do historii kultury Rio.

André Diniz od lat pracuje jako scenarzysta komiksów. Do tego dzieła po raz pierwszy zmierzył się z zadaniem narysowania kadrów. Wzorował się na xilogravuras, drzeworytach brazylijskich prymitywistów. Współautorem książki jest sam Maurício Hora, którego zdjęcia stanowią nierozłączną część Faveli w kadrze. Polskie wydanie jako pierwsze na świecie zostało rozszerzone o 12 stron opowiadających o Faveli w latach 2011-2016.

Wydawnictwo Mandioca to powstała w 2016 roku oficyna specjalizująca się Ameryce Łacińskiej. Jak mówią sami jej twórcy: Mandioca czyli maniok – znajdziemy go na każdym stole w Brazylii, Argentynie, Chile, Urugwaju... Dla nas to też chleb powszedni. Śledzimy uważnie to, co się wydaje w tych krajach. Jeśli wpadnie nam w oko, sprowadzamy do Polski.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Przykładowe plansze

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Informacja prasowa
Tagi: Favela w kadrze | André Diniz | Maurício Hora | Jakub Jankowski | Mandioca


Czytaj również

Favela w kadrze
Obiektyw zamiast pistoletu
- recenzja
Żywa stal
Stalowy bohater o słabym charakterze
- recenzja
Żywa Stal
Płynne złoto
- recenzja
9 godzin
O Japonii po brazylisjku
- recenzja
Ye
Podróż w głąb siebie
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.