» Wieści » "Krótka historia" jeszcze raz

"Krótka historia" jeszcze raz

|


Wojciech Obremski, urodzony w 1979 r. w Bydgoszczy, magister politologii, absolwent Wydziału Humanistycznego Akademii Bydgoskiej oraz podyplomowego studium dziennikarstwa na ww. uczelni. W 2003 r. obronił pracę magisterską u prof. zw. dr. hab. Janusza Rulki stanowiącą podstawę do napisania niniejszej pozycji. Miłośnik i kolekcjoner komiksów, szczególnie autorstwa polskich twórców. Pisał o sztuce komiksu oraz rozmawiał z jednym z jego rysowników na łamach Promocji Pomorskich oraz VSOP, będącego periodykiem wydawanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Jest autorem bibliografii Jerzego Wróblewskiego – znanego twórcy komiksu pochodzącego z Bydgoszczy. Pomysłodawca i organizator przeniesienia wystawy Komiks polski 1957-1991 z toruńskiego Ratusza Staromiejskiego do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Pośredniczył również w zorganizowaniu wystawy Komiks polski 1991-1997 w bydgoskim Biurze Wystaw Artystycznych. O komiksie rozmawiał także na antenie telewizji regionalnej oraz ogólnopolskiej. Parokrotny uczestnik Ogólnopolskich Konwentów Twórców Komiksu oraz Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Oprócz sztuki komiksu interesuje się również filmem. Publikował w prasie ogólnopolskiej. Jego ulubieni rysownicy to Grzegorz Rosiński oraz Janusz Christa. Mieszka i pracuje w Bydgoszczy.

Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)
Celem niniejszej pracy jest pokazanie, że pomimo przeszkód w czasach PRL-u, komiks w Polsce miał szansę się rozwijać. Celem priorytetowym jest przedstawienie i opisanie dziejów sztuki tego gatunku w Polsce, historię komiksów opublikowanych w naszym kraju, stworzonych nie tylko przez autorów rodzimych, ale również przez zagranicznych mistrzów tego gatunku.

Kolejny cel to ukazanie funkcji publikowanych komiksowych prac w naszym kraju, tzn. zarówno funkcji rozrywkowej, jak i dydaktycznej, tak rzadko w komiksie docenianej. Nieczęsto ta druga funkcja w okresie socjalizmu przyjmowała odcień propagandowy. Działania te stosowano wyłącznie w komiksach krajów demokracji ludowej, a więc i w Polsce.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


~freez

Użytkownik niezarejestrowany
    W końcu!
Ocena:
0
Właśnie ją czytam, taka książka to strzał w dziesiątkę! Ale szkoda, że w nie wszystkich księgarniach można ja nabyć:( niemniej polecam.
18-10-2005 08:45
~free

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
wreszcie super ksiazka o historii polskiego i nie tylko- komiksu!!!!
Wlasnie ja czytam! Ciekawe czy autor planuje ciag dalszy od 2003...???
Polecam nie tylko fanom komiksu :)
pozdrawiam
22-10-2005 19:54

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.