» Opowieści z Ziemiomorza (Gedo Senki)

Opowieści z Ziemiomorza (Gedo Senki)

Opowieści z Ziemiomorza (Gedo Senki)
7.75
Ocena użytkowników
Średnia z 4 głosów
-
Twoja ocena
Reżyseria: Goro Miyazaki
Scenariusz: Goro Miyazaki, Keiko Niwa (na podstawie książek Ursuli Le Guin)
Muzyka: Tamiya Terashima
Obsada: Bunta Sugawara, Junichi Okada, Aoi Teshima, Jun Fubuki, Kaoru Kobayashi
Data premiery: 18 maja 2007

%DANE%

Anime syna uznanego Hayao Miyazakiego. Adaptacja trzeciego i czwartego tomu cyklu Ursuli Le Guin Ziemiomorze. Bohaterem filmu jest potężny mag Ged Krogulec, który widzi, jak jego świat pogrąża się powoli w chaosie. Wszystko wskazuje na to, że magia może opuścić te ziemie na zawsze. Ged postanawia temu zapobiec, może to go jednak kosztować jego własną moc.


PRESSBOOK


Synopsis

Nad Archipelagiem zaczynają pojawiać się smoki, pilnujące zachodnich brzegów Ziemiomorza. Dla ludzi są to oznaki nadchodzącej katastrofy. Wkrótce potem usychają plony, padają zwierzęta – świat zdaje się tracić równowagę. Arcymag Ged wyrusza w poszukiwaniu źródła rozbudzonego zła. Na swojej drodze spotyka księcia Arrena – uciekiniera z królestwa Enlad. Młodzieniec nosi w sobie mroczny sekret, na krok nie odstępuje go tajemniczy cień.

Wędrowcy przybywają do miasta Hort, gdzie ludźmi handluje się równie często jak podrabianymi produktami, a narkotyki są powszechnie dostępne. Miejsce to tętni życiem, ale pozbawione wyrazu twarze mieszkańców zdradzają poczucie bezsensu. W czasie wycieczki po mieście Arren ratuje z rąk handlarzy małą dziewczynkę – Therru. Mimo strachu, jaki budzi w niej ponury książę, dziewczynka powoli otwiera przed nim swoje serce.

Sprawcą niepokoju, jaki zapanował w Ziemiomorzu okazuje się być Cob, wielki czarnoksiężnik pokonany kiedyś przez Geda. Wiedziony pragnieniem zemsty, Cob otwiera przejście między światami żywych i zmarłych.


Ziemiomorze

"Ziemiomorze" Ursuli K. Le Guin to dla gatunku dzieło już kanoniczne, klasyka, która w większości wszelkiego rodzaju rankingów fantasy zajmuje drugie - zaraz po "Władcy pierścieni" – miejsce. Andrzej Sapkowski przyznaje to w swoim kompendium wiedzy o literaturze fantasy pt. „Rękopis znaleziony w smoczej jaskini”. Ziemiomorze to świat pełen wysp, magii, smoków i czarnoksiężników. Jest to kraina pełna tajemnic, gdzie najważniejszą rzeczą jest równowaga w świecie. Autorka cyklu „Ziemiomorze” posługująca się pozornie tym samym materiałem co wszyscy stworzyła zupełnie nową jakość. Okazało się, że refleksja filozoficzna, uniwersalne obserwacje o człowieku, jego potędze i ograniczeniach, wyborach i uwarunkowaniach mogą być czymś nie mniej atrakcyjnym od przygód osiłków z mieczami, którzy pozostawiają za sobą zwały trupów i znikomą ilość myśli.

Znawcy twierdzą, że pełna seria „Ziemiomorze” to 5 a nie 3 części.
1) „Czarnoksiężnik z Archipelagu” – cz. I
2) „Grobowce Atuanu” – cz. II
3) „Najdalszy brzeg” – cz. III
4) „Opowieści z Ziemiomorza” – uzupełnienie cyklu
5) „Tehanu” – cz. IV
6) „Inny wiatr” – cz. V (ostatnia)


Bohaterowie

Krogulec (Ged) – czarnoksiężnik obdarzony największą mocą spośród magów Archipelagu. Wyczuwa, że równowaga panująca na świecie została zachwiana i wyrusza w poszukiwaniu źródła zła.

Arren – Książe z krainy Enlad. Wiódł beztroski żywot, dopóki nie zaczął prześladować go cień. To za jego sprawą uciekł z Enlad. W trakcie swojej wędrówki spotyka arcymaga Geda.

Therru – tajemnicza dziewczynka o twarzy naznaczonej blizną po oparzeniu. Porzucona
przez rodziców mieszka teraz z jedyną osobą, którą obdarzyła zaufaniem - Tenar.

Cob – Uraz z przeszłości uczynił go zajadłym wrogiem Geda. Pragnie stać się nieśmiertelnym i zemścić się na Gedzie otwiera przejście między krainami żywych i umarłych.

Król – władca Enlad, ojciec Arrena. Poddani miłują go za sprawowanie mądrych rządów,
którym oddaje się bez wytchnienia dniem i nocą.

Królowa – matka Arrena, twardą ręką wychowuje syna, który jest dziedzicem księstwa Morreda.

Hare – sługus Coba, handlarz niewolnikami. Udaje niezwyciężonego, a w rzeczywistości jest tchórzem, uzależnionym od mocy Coba.

Tenar – dawna znajoma Geda. Czarnoksiężnik uratował jej życie, gdy służyła jako kapłanka
przy grobowcach Bezimiennych w Atuan. Po śmierci męża samodzielnie prowadzi farmę
i opiekuje się Therru.


Ursula K. Le Guin

Ursula Kroeber Le Guin (ur. 1929) to pisarka o niezwykle rozległych zainteresowaniach literackich. Jest autorką esejów, poezji, powieści historycznych i obyczajowych, ale niewątpliwie wszędzie znana jest przede wszystkim jako autorka wspaniałych utworów fantastycznych. Tylko ona i Philip K. Dick uznani zostali przez Stanisława Lema za jedynych wartościowych twórców w całej amerykańskiej fantastyce. Ursula K. Le Guin kompletuje za swoje utwory wszystkie znaczące wyróżnienia, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Córka znanego antropologa Alfreda Kroebera. Zainteresowanie antropologią kulturową jest wyraźnie widoczne w jej twórczości co niewątpliwie wnosi nową jakość do fantasy.


Studio Ghibli

Japońskie studio filmowe, zajmujące się produkcją filmów anime, założone w 1984 roku przez Hayao Miyazakiego, Isao Takahatę i Toru Harę. Jedna z najbardziej znanych i lubianych firm tworzących anime.
Najbardziej cenione są filmy Hayao Miyazakiego. Film „Spirited Away: W Krainie Bogów”, przez wielu okrzyknięty został najlepszym anime, jakie kiedykolwiek powstało. Doceniony nie tylko przez fanów, ale i wielki świat filmu o czym świadczą nagrody w tym Oscar w kategorii Najlepszy Film Animowany i Złoty Niedźwiedź na Festiwalu w Berlinie. Monolith dystrybuował ten film w 2003 roku. W 2005 roku wprowadziliśmy do kin „Ruchomy Zamek Hauru”, który był nominowany do Oscara.
Monolith zakupił również prawa do starszych filmów Studia Ghibli, na pewno zostaną one wydane na dvd, a być może uświetnią Festiwal Anime, który planujemy zorganizować na jesieni tego roku. Są to: „Kiki’s Delivery Service”, „Laputa-Castle in the sky”, „My Neighbor Totoro”, „My Neighbors the Yamadas”, „Nausicaa”, „Only Yesterday”, “Pom poko”, “Porco rosso”, “Whisper of the heart”.


Realizatorzy

GORO MIYAZAKI (Reżyseria, scenariusz, teksty piosenek)
Urodzony 21 stycznia 1967 roku w Tokio ukończył Uniwersytet Shinsu. Przygotowywał projekty parków i terenów leśnych. Od 1998 roku zajął się projektowaniem Mitaki - muzeum Ghibli, którym zarządzał w latach 2001-2005. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji dla młodych artystów za promowanie sztuki. „Opowieści z Ziemiomorza” są jego debiutem reżyserskim.

TOSHIO SUZUKI (Producent)
Urodzony w Nagoyi w 1948 roku, w 1972 roku ukończył uniwersytet Keio i rozpoczął pracę w firmie Tokuma Shoten. Pisał dla tygodnika „Asahi Geino” i był jednym z założycieli magazynu zajmującego się animacją „Gekkan Animage”. Sprawując przez 12 lat obowiązki z-cy redaktora naczelnego, a potem szefa pisma, wyprodukował takie filmy Isao Takahaty i Hayao Miyazakiego jak „Nausicaa z Doliny Wiatrów”, „Laputa – zamek w chmurach”, „Grobowiec świetlików” i „Mój sąsiad Totoro”. W 1985 roku został współzałożycielem studia Ghibli, w którym pracuje na stałe od 1989 roku. Wyprodukował „ „Słuchaj uważnie”, „Księżniczkę Mononoke”, „Spirited Away: W Krainie Bogów”, „Wakacje: żegnaj szkoło”, „Narzeczoną dla kota”, „Ruchomy zamek Hauru” i „Ghost in the Shell 2: Niewinność”. Obecnie jest prezesem studia Ghibli.

AKIHIKO YAMASHITA (Reżyseria animacji)
Urodzony w 1966 roku w Okayamie. W animacji zadebiutował serią „Urusei Yatsura” (1981-1986). Nadzorował prace nad „Kido senshi Gundam ZZ”, zaprojektował także postaci i storyboardy do serialu „Giant Bobo – The Day the Earth Stood Still”. Doświadczenie zdobyte w przygotowywaniu animacji telewizyjnych i wideo umożliwiło mu pracę przy tak cenionych produkcjach kinowych jak „Spirited Away: W Krainie Bogów” i „Ruchomy zamek Hauru” pod okiem samego Hayao Miyazakiego. Yamashita projektuje także postaci do gier komputerowych oraz ilustruje książki.

TAKESHI INAMURA (Animacja)
Urodzony w 1969 roku w Gunmie, doświadczenie w animacji, zwłaszcza w wypełnianiu faz ruchu między kluczowymi rysunkami, zdobył w studiu Shinei. Od 1991 roku pracuje dla Ghibli, gdzie debiutował jako fazista w „Szkarłatnym pilocie”. „Słyszę szum morza” było jego pierwszym samodzielnym projektem jako realizatora animacji. Kolejne tytuły w jego dorobku to „My Neighbour the Yamadas”, „Spirited Away: W Krainie Bogów”, „Narzeczona dla kota” i „Ruchomy zamek Hauru”. W 2001 roku nadzorował powstawanie animacji do wspólnego projektu Muzeum Ghibli i Mitaki – krótkometrażowego „Whale Hunting”.

YOJI TAKESHIGE (Scenografia)
Urodzony w Filadelfii w 1964 roku, studiował malarstwo olejne w Tama College of Art. Jego pierwszym projektem w studiu Ghibli było zaprojektowanie drugiego planu „Mojego sąsiada Totoro”. Dalsza współpraca obejmowała takie animacje jak „Zaledwie wczoraj”, „Szkarłatny pilot”, „Pom poko”, „Słuchaj uważnie”. Samodzielnie zaprojektował scenografię do krótkometrażowego „On Your Mark”, „Księżniczki Mononoke” i „Ruchomego zamku Hauru”. Poza studiem Ghibli uczestniczył również w powstaniu takich filmów jak „Royal Space Force” i „Ghost in the Shell”.

MICHIYO YASUDA (Kolorystyka)
Urodzona w Tokio w 1939, doświadczenie zdobyte w Toei (wcześniej istniejącym pod nazwą Toei Doga) umożliwiło jej pracę nad reklamówkami i animacjami telewizyjnymi.
Jako członkini Stowarzyszenia Animatorów Telewizyjnych poznała Takahatę i Miyazakiego, którzy zlecili jej projekt „The Little Norse Prince Valiant”. Przygotowała animację przy użyciu atramentu i farb dlaprojektów firm A Production i Nippon Animation („From Apennies to Andes” i „The Future Boy Conan”). W 1984 roku pracowała przy „Nausicaa – Dolina Wiatru”. Odtąd nadzoruje powstawanie wszystkich produkcji studia Ghibli, ostatnio „Ruchomego zamku Hauru”.

ATSUSHI OKUI (Zdjęcia)
Urodzony w 1964 roku w Shimane, jako 17-latek rozpoczynał karierę w dziale operatorskim Asahi Productions. Jego debiutem był „Dirty Pair – The Movie” z 1987 roku. Ze studiem Ghibli współpracuje od „Szkarłatnego pilota” w 1992 roku. Od 1993 roku nadzoruje pracę nad obrazem wszystkich produkcji studia w ramach własnego działu, m.in. „Słyszę szum morza”, „Słuchaj uważnie”, „Księżniczka Mononoke” i „Ruchomy zamek Hauru”.

MITSUNORI KATAAMA (Animacja komputerowa)
Urodzony w 1964 roku w Yamaguchi, grafiki komputerowej uczył się pod okiem Masaki Fujibata w 1986 roku. W 1992 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie Międzynarodowej Wystawy Grafików Komputerowych. Praca nad „Macross Plus” zachęciła go do eksperymentów z łączeniem animacji klatkowej i techniki 3D. W 1995 roku rozpoczął pracę dla studia Ghibli, gdzie reżyserował komputerowe sekwencje „Spirited Away: W Krainie Bogów” i „The Ghiblies Episode 2”. Nadzorował animację komputerową w „Ruchomym zamku Hauru”.

AOI TESHIMA (wykonawczyni piosenek, głos Therru).
Nagrała swoją debiutancką piosenkę „Therru’s Song” oraz „The Song of Time” jak również użyczyła głosu Therru. Została odkryta w trakcie koncertu DIVA zorganizowanego w jej rodzinnym mieście w ramach Muzycznego Festiwalu dla Nastolatków w Fukooka. Jej występ na Korea World of Slow Music zebrał entuzjastyczne recenzje i zwrócił uwagę producentów Toshio Suzuki, jak również reżysera Goro Miyazakiego.
Tagi: Goro Miyazaki | Ghibli | Opowieści z Ziemiomorza | Gedo Senki


Czytaj również

Ziemiomorze
Alternatywa dla Tolkiena
- recenzja
Opowieści z Ziemiomorza - Ursula K. Le Guin
Archipelag bez Krogulca
- recenzja
Księżniczka mononoke
Czy można pokonać nienawiść?

Komentarze


~jjc

Użytkownik niezarejestrowany
    pamiętacie Ziemiomorze?
Ocena:
0
a pamiętacie książki, na podstawie których powstał film? Wznawia je teraz Książnica: "Najdalszy brzeg" jest już w sprzedaży, "Tehanu" będzie w kwietniu. www.ksiaznica.com.pl
28-03-2007 15:12
teaver
    :D
Ocena:
0
Zaczęłam czytać fantasy właśnie od Le Guin - od "Czarnoksiężnika...". Mam nadzieję, że anime będzie lepsze od fatalnego filmu. :P
15-05-2007 15:48

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.