» Recenzje » Żarna niebios - Maja Lidia Kossakowska

Żarna niebios - Maja Lidia Kossakowska

Żarna niebios - Maja Lidia Kossakowska
Maja Lidia Kossakowska jest znana z prób ożenku fantasy z mitologiami różnego pochodzenia. Najbardziej znana jest jednak dzięki swojej serii angelologicznej – Obrońców Królestwa i Siewcy Wiatru - opowiadań o mieszkańcach świata nie z tego świata. Żarna niebios są kolejnym - po Więzach krwi - zbiorem opowiadań Kossakowskiej. A ja nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest on także kolejnym odcinaniem kuponów od popularnej serii. Miałam nadzieję, że autorka zdecyduje się na ostateczne zamknięcie cyklu, co zapowiada już od jakiegoś czasu i wprowadzając jakiś świeży tekst nada jej jakiś nowy, charakterystyczny rys, który nie będzie trzymał tematu w zawieszeniu.

Książka składa się w sumie z dziesięciu tekstów i jest reedycją Obrońców Królestwa wydanego przez RUNĘ w 2003 roku, uzupełnioną o Gringo opublikowanego w antologii A.D. XIII tom 2. Wszystkie te dziesięć opowiadań ma oddawać powagę problemów wynikających z nagłego zniknięcia Stwórcy i najbliższych mu członków boskiego orszaku. Sojusz Niebios i Piekieł jest oczywiście tajemnicą wagi państwowej (Dopuszczalne straty), o utrzymanie której aniołowie będący u władzy starają się ze wszystkich sił (Żarna niebios), chociaż niższe anioły i demony koegzystują pokojowo w Limbo, strefie ziemi niczyjej. W opowiadaniach tych, jak większości z was pewnie już wiadomo, omówiono również kwestię anielskości i ludzkości (Sól na pastwiskach niebieskich oraz obowiązków skrzydlatych i trudów ich codziennego życia (Wieża zapałek), w tym konkretnym przypadku – chodzi o Stróżów narażających się dla bezpieczeństwa ludzi. Autorka nie poprzestaje na życiu niższych demonów (Smuga krwi) i aniołów, opowiada także interesujące historie wzięte z życia skrzydlatej arystokracji (Zobaczyć czerwień, Beznogi tancerz). Jednak większość tekstów w zbiorze skupia się na związkach ludzi z istotami anielskimi (Światło w tunelu, Sól na pastwiskach niebieskich, Kosz na śmierci, Gringo, Żarna niebios). Jedne z nich mają całkiem sympatyczne zakończenie, jak choćby przyjaźń między człowiekiem i skrzydlatymi (Światło w tunelu), inne podkreślają za to negatywne aspekty koegzystencji człowiek – demon, szczególnie jeżeli ten pierwszy zechce dla siebie nieco władzy (Gringo). Jeszcze inne ukazują, jaki wpływ na życie istoty ludzkiej może mieć niespodziewane pojawienie się w nim Anioła (Sól na pastwiskach niebieskich, Kosz na śmierci).

Co nowego do twórczości Kossakowskiej wnosi ta reedycja? Właściwie to nic, oprócz tego, że zestawiono ze sobą teksty nowsze i te z początków kariery pisarki, a kontrast ten – co tu dużo mówić – nie prezentuje się najlepiej. Ostentacyjne opisy ubioru i wyposażenia rażą w oczy tak, że jedyne co mi pozostało to miłościwe pominięcie ich i przejście do dialogów. A jak wiadomo fanom twórczości pani Kossakowskiej, konwersacje w jej opowiadaniach zawsze prezentowały się ciekawie. Moimi faworytami w tym zbiorze są bardzo emocjonalna i świetnie napisana Smuga krwi, Zobaczyć czerwień traktująca o skomplikowanych relacjach – nazwijmy to - rodzinnych oraz Kosz na śmierci, ale to już ze względu na osobę Daimona Freya, który tym razem wciela się we wdzięczną rolę modela postaci komiksowej. Poza tym, nietrudno w takim zestawieniu zauważyć, że autorka pełnymi garściami czerpie nie tylko z mitologii, ale i z estetyki kryminału często stosując schemat "problem – intryga- krwawy finał". Zawsze wydawało mi się, że Kossakowska bardziej skupia się na emocjach swoich bohaterów, a tu proszę – inne zestawienie tekstów i wychodzi, że byłby z niej całkiem niezły pisarz kryminałów.

Podsumowując, książka jest zdecydowanie dla tych, którzy nie załapali się na wcześniejszą edycję tych opowiadań oraz dla tych, którzy czytali je w "Fenixie" lub "MiMie", ale czują nieodpartą chęć zgromadzenia wszystkich w jednym miejscu. Dla początkujących miłośników fantastyki – lektura obowiązkowa. Również dla estetów wydanie to może być interesujące ze względu na świetne ilustracje Grzegorza Krysińskiego, zdobiące każde z dziesięciu opowiadań. Dodam jeszcze, że książka ma miękką oprawę z szerokimi zakładkami. Starzy wyjadacze mogą ją sobie jednak zdecydowanie odpuścić, szczególnie jeżeli mają już na swoich półkach Obrońców Królestwa.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę


Ocena: 4 / 6
7.96
Ocena użytkowników
Średnia z 25 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Żarna niebios
Autor: Maja Lidia Kossakowska
Autor okładki: Piotr Cieśliński
Autor ilustracji: Grzegorz Krysiński
Wydawca: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: 1 sierpnia 2008
Liczba stron: 510
Format: 125 x 195 mm
Seria wydawnicza: Bestsellery polskiej fantastyki
ISBN-13: 978-83-7574-088-2
Cena: 29,99 zł



Czytaj również

Bramy Światłości. Tom 3
Droga ku Jasności
- recenzja
Bramy światłości. Tom 2
Tułaczka w dżungli
- recenzja
Bramy światłości. Tom 1
Wielki powrót anielskich zastępów
- recenzja
Takeshi. Taniec tygrysa
Wojownik bez broni, tygrys bez kłów
- recenzja
Takeshi. Cień śmierci
Film do czytania
- recenzja

Komentarze


Kalliope
   
Ocena:
0
Dobrze mi się czytało recenzję. Co do 'Żarna Niebios', zamierzam kupic jutro ;]
25-09-2008 16:33

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.