» Wieści » Wystawa Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia

Wystawa Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia

|

Wystawa Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia

9 maja o godzinie 13:00 w Oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (ul. Haffnera 63) odbędzie się wernisaż wystawy Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia. Ekspozycja przygotowana przez Wojtka Łowickiego wspólnie z Muzeum Archeologicznym będzie czynna do końca roku.

Informacja prasowa:

Wystawa Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy. W gablotach znajdziemy bezcenne eksponaty archeologiczne, a na planszach równie bezcenne poczucie humoru i przygodę. Wystawę tę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku stworzyli Wojtek Łowicki, znany popularyzator komiksu polskiego, Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga Na plasterki!!!.

Janusz Christa, Mistrz Polskiego Komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Jako mieszkaniec Sopotu Christa nie zapominał o Wybrzeżu. Wiele odniesień znajdziemy i na ten temat. Skansen archeologiczny "Grodzisko w Sopocie" nieco przypomina zabudowania Mirmiłowa - legendarnego grodu Kajka i Kokosza. Każdemu wielbicielowi jego twórczości "Grodzisko" przypomni karty komiksu ze słowiańską krainą i puszczą pełną dzikiego zwierza, z mieszkańcami grodu Mirmiłowo, rządzonego przez kasztelana Mirmiła, strzeżonego przez dwóch dzielnych wojów, Kajka i Kokosza.

Do zabawy w odkrywanie świata Kajka i Kokosza oraz podróż w czasie do krainy Słowian chcemy zaprosić nie tylko poprzez wystawę prezentującą cenne i wyjątkowe zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc-uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów - tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty. Oddamy również hołd autorowi Januszowi Chriście prezentując na wystawie jego oryginalne prace, szkice, książki oraz inne pamiątki po artyście, np. biurko czy przybory kreślarskie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W dniu otwarcia 9 maja, zostanie wręczona nagroda w konkursie na krótką formę komiksową Gród wczesnośredniowieczny. Konkurs został ogłoszony przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i cieszył się wyjątkowo dużą popularnością . Większość z prac będzie można obejrzeć w ramach wystawy, jak również w wydanym katalogu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Informacja prasowa
Tagi: Wojtek Łowicki | muzeum archeologiczne | Kajko i Kokosz | Janusz Christa | Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.