» Pawilon herbaciany » Recenzje » Winter Court

Winter Court


wersja do druku

Zimowe sekrety


Winter Court
W życiu chyba każdego prowadzącego "Legendę Pięciu Kręgów" mistrza gry nadchodzi ten moment, kiedy uświadamia sobie, że dłużej już nie może. Nie może już więcej posyłać graczy za Mur Kaiu, nie może ciągać ich umęczonych postaci po różnych zakątkach Rokuganu z nieodmiennie ważnymi misjami Szmaragdowych Namiestników. Nie może też po raz kolejny powiedzieć, że całą zimę spędzili na swoich ziemiach spełniając samurajskie obowiązki, a z nadejściem wiosny znowu mogą wyruszyć na szlak pełen przygód i honorowych wyborów - jak co roku... Dla mnie ów moment nadszedł całkiem niedawno, co zmusiło mnie do podjęcia decyzji: gracze zasłużyli na uczestnictwo w jednym ze słynnych zimowych dworów. Jednak zaraz pojawiła się paniczna refleksja, że nie za bardzo mam pojęcie jak im to umożliwić. Z pomocą przyszła na szczęście seria dodatków pod wspólnym tytułem "Winter Court" - "Kyuden Seppun", "Kyuden Kakita" oraz "Kyuden Asako".

Zasadniczo podręczniki stanowią opis jednego z odbywających się co roku Zimowych Dworów, kiedy to cesarz, a wraz z nim śmietanka towarzyska Rokuganu, zjeżdża się do wybranego wcześniej zamku na okres zimy. W tym czasie wszelka działalność związana z przemieszczaniem się po terenie cesarstwa jest niemożliwa i tradycyjnie prymat zaczynają wieść dworzanie oraz artyści, zaś bushi oczekują do wiosny spędzając wolne chwile na różnych konkursach, zabawach, czy romansach. Każdy z wymienionych podręczników zajmuje się pobytem Hantei odpowiednio w zamku rodziny Seppun, Kakita oraz Asako. Seria "WC" posiada kilka cech wspólnych, które czynią dodatki przejrzystymi i łatwymi do wykorzystania. Przede wszystkim każdy z nich dzieli się na cztery części: "Świt", "Popołudnie", "Noc" oraz "Epilog". W pierwszych trzech znajduje się właściwy opis świata, zazwyczaj codzienności Rokuganu, oraz, co najważniejsze, zwyczajów dworskich i ogólnie obyczajów elit cesarstwa, czego znaleźć nie można w żadnej z "Dróg..." klanowych. Odpowiednio do pory dnia autorzy prowadzą nas od informacji najbardziej oczywistych, jak podział i opis rodzin cesarskich, pozycja ronina czy różne fakty historyczne, aż do mrocznych, ukrytych lub też najbardziej szczegółowych - sposoby prowadzenia romansu dworskiego, duchy, skaza, przesądy. W "Epilogu" natomiast znaleźć można wszelkie rozwiązania mechaniczne: nowe umiejętności, wady i zalety, szkoły, wreszcie postaci ważne dla danego dworu i linii fabularnej L5K w ogóle. Zresztą sama linia także jest wyszczególniona zarówno poprzez opis tego co już się zdarzyło, jak i tego, na co wskazują różne omeny i przepowiednie, które zresztą mogą stanowić zalążki wielu interesujących przygód (nawet jeśli są fałszywe). Ponadto każda z wymienionych części przetykana jest opowiadaniami, w tym historią najsłynniejszego chyba rokugańskiego romansu między Bayushi Kachiko i Doji Hoturim. Nie tylko dodaje to klimatu i powiększa wiedzę o świecie, ale także stanowić może okazję do włączenia graczy we wspaniałą przygodę - oczywiście o ile wcześniej niczego nie przeczytają.

W każdym z "WC" odnaleźć można całą masę ciekawych informacji. Siłą rzeczy "Kyuden Seppun" jako pierwszy w serii obfituje przede wszystkim w opisy dworów jako takich, rodów cesarskich i obyczajów arystokracji, ale właściwie nie mogę powiedzieć, że jest przez to lepszy od pozostałych części serii. "Kyuden Kakita" z kolei wprowadza nas bardziej szczegółowo w różne gry i zabawy dworu, poza tym znaleźć można tam kroniki Ikoma, jak również duży rozdział dotyczący licznych klęsk żywiołowych nawiedzających corocznie Szmaragdowe Cesarstwo. Wreszcie "Kyuden Asako", według mnie najsłabszy z trójki, skupia się na magii, religii i ogólnie shugenja związanych z dworem. Tu najlepsze chyba są rozdziały dotyczące przesądów w poszczególnych rejonach Rokuganu oraz o sposobie prowadzenia kampanii dworskiej, pełnej intryg, knowań i jednocześnie estetyki oraz subtelności. Ponieważ nie jestem w stanie wymienić wszystkich poruszonych tematów sami musicie zdecydować, co najbardziej Wam odpowiada, ja mogę tylko poradzić kupienie wszystkich trzech dodatków, choć świadom jestem że to wydatek niebagatelny, ale też przyjemność z poprowadzenia graczy przez tajniki dworskie znacznie większa niż wyrżnięcie kolejnej grupy goblinów lub bandytów.

Podsumowując muszę powiedzieć, iż cała seria jest bardzo, bardzo przydatna. Znalazło się w niej mnóstwo informacji, dla których zabrakło miejsca w "Drogach..." albo takich, które dotyczą Rokuganu jako całości. Właściwie każdy rozdział umożliwia nam wzbogacenie świata gry o wiele ważnych detali, zwłaszcza jeśli postacie graczy "dorosły" - w sensie pozycji społecznej, rangi i doświadczenia - do zanurzenia się w świat arystokracji, który, jak zaznaczono w każdym "WC", może być równie zdradliwy i śmiertelny co Krainy Cienia. Dodatki dają też możliwość przeżycia przygody o zupełnie innym charakterze i otoczeniu, pełnej nowych wyzwań zarówno dla gracza, jak i mistrza. Autorzy nie ustrzegli się oczywiście paru pomyłek - próby opisania w kilku linijkach procesu tworzenia katany albo powinności samuraja z góry skazane są na porażkę. Stanowią one na szczęście tylko wyjątki potwierdzające, iż "Zimowe Dwory" warte są każdego centa, czy złotówki, jakie za nie zapłacicie (ale nie liczcie, że Wam oddam, jak się coś nie spodoba...). Kupujcie zatem, grajcie i nie dajcie się zwieść pozorom, a pozór to na dworze broń silniejsza od katany.

Ree Soesbee: The Winter Court: Kyuden Seppun
Ree Soesbee, Rich Wulf, Shawn Carman: The Winter Court: Kyuden Kakita
Rich Wulf, Shawn Carman: The Winter Court: Kyuden Asako

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.