» Recenzje » Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg #1: Szpieg w Bydgoszczy

Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg #1: Szpieg w Bydgoszczy


wersja do druku

Brytyjski agent w Puszczy Bydgoskiej

Redakcja: Kuba Jankowski

Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg #1: Szpieg w Bydgoszczy
Poznańskie wydawnictwo Zin Zin Press od początku swojego istnienia zajmuje się przede wszystkim propagowaniem polskiego komiksu historycznego i na chwilę obecną jest w tych działaniach nieprzejednane. To właśnie pod egidą oficyny Witolda Tkaczka ukazały się między innymi takie utwory jak Solidarność – 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi, 1956: Poznański Czerwiec czy 1981: Kopalnia Wujek. Scenariusze tych komiksów wyszły spod pióra Macieja Jasińskiego, zilustrował je zaś rysownik Jacek Michalski. Obaj twórcy związani są z Bydgoszczą – miastem, które nie od dziś wiedzie prym w komiksowej promocji regionów Polski. Nie dziwi więc fakt, że obaj twórcy postanowili stworzyć historyczną serię komiksową, której akcja dzieje się w stolicy Kujaw.

Tajny agent na tropie tajnej broni 

Tytułowe Dynamit - Aktien Gesellschaft Fabrik Bromberg to największa pod względem powierzchni fabryka zbrojeniowa koncernu Dynamit Nobel AG w hitlerowskich Niemczech, działająca w latach 1939-1945, a zlokalizowana na terenie Puszczy Bydgoskiej. Zakłady zbrojeniowe D.A.G. wytwarzały proch bezdymny, nitrocelulozę, nitroglicerynę, trotyl i dinitrobenzen oraz produkowały pociski wybuchowe na bazie tych materiałów na potrzeby niemieckiej armii. Oprócz budynków produkcyjnych, laboratoriów i pomieszczeń magazynowych, kompleks składał się z osiedla dla kadry kierowniczej oraz obozu dla przymusowych robotników. Poza Polakami pracowali tam między innymi Francuzi, Anglicy, Rosjanie i Włosi. W marcu 1943 roku w D.A.G. zaczęły się tworzyć struktury Armii Krajowej, w których do maja działało już około 80 ogniw trójkowych, co w sumie daje liczbę niemal 250 konspiratorów współpracujących z grupą jeńców francuskich i angielskich. Na tym tle rozgrywa się akcja komiksu Szpieg w Bydgoszczy.       

Głównym bohaterem opowieści jest John Gardner – brytyjski szpieg, który w 1943 roku pod pseudonimem Jerzy Krajewski został wysłany do Polski, aby wspierać polskie podziemie. Pracujący na terenie obozu agent miał pomagać w organizowaniu ucieczek angielskich jeńców, aktywnie uczestniczyć w działaniach sabotażowych i dywersyjnych, ale przede wszystkim zdobywać informacje o opracowywanych w D.A.G. technologiach tajnej broni, która w przyszłości miała zostać wykorzystana przeciwko Londynowi. Znaczna część wydarzeń przedstawionych w komiksie w rzeczywistości nie miała miejsca, a i niektórzy bohaterowie są fikcyjni, jednak realia historyczne zostały odtworzone z ogromną starannością i dbałością o najmniejsze detale. I tak na kartach komiksu odwiedzamy rzeczywiste miejsca w Bydgoszczy i okolicach, uczestniczymy w prawdziwych akcjach sabotażu, obserwujemy bombardowanie zakładów w Peenemünde podczas operacji Hydra, poznajemy kulisy działań infiltracyjnych Armii Krajowej i scenariusz przerzutu zbiegłych jeńców "kanałem węglowym”, a nawet dowiadujemy się o produkowanej na terenie zakładu Wunderwaffe.

Realizm w każdym calu

Realistyczne i wyraziste rysunki Jacka Michalskiego znakomicie spełniają swoją rolę. Klasyczna konstrukcja plansz, proste kadrowanie, różnorodność planów, gra światłocieniem, dynamiczne ujęcia, czysta kreska, oszczędność w drugich planach i tłach służą przede wszystkim opowiadaniu historii. Rysownik postarał się o jak najwierniejsze oddanie rzeczywistego obrazu czasów II wojny światowej. Wojskowe ciężarówki i samochody osobowe, samoloty i pociągi, maszyny i meble, mieszkania i koszary, umundurowanie i uzbrojenie – wszystkie te elementy zostały narysowane z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów.

W ciekawy sposób zostały również potraktowane postaci: naziści i będący na ich usługach naukowcy ukazani zostali w sposób przerysowany, momentami nieco karykaturalny, zaś działacze polskiego podziemia i alianccy szpiedzy – niemalże hiperrealistycznie. Helena – będąca w komiksie jedną z postaci pierwszoplanowych – przedstawiona jest jako kobieta niezwykle ponętna i nad wyraz seksowna, zarówno wtedy, gdy jako Inga Keller ma uwieść profesora pracującego nad nową bronią, jak i wówczas, gdy przebywa wśród innych działaczy ruchu oporu. Oglądanie albumu sprawia ogromną przyjemność, mimo że momentami niektóre kadry wydają się niedopracowane lub rysowane "na kolanie”.          

Historia i fikcja

Łącząc fakty historyczne z fikcyjnymi wątkami, Maciej Jasiński wykreował przekonującą i wciągającą opowieść szpiegowsko-partyzancką, która rozgrywa się w czasach II wojny światowej, zaś Jacek Michalski narysował to wszystko z największą pieczołowitością. Skojarzenia z kultowymi już opowieściami Podziemny Front czy Kapitan Kloss są jak najbardziej trafione. Sami autorzy otwarcie przyznają się do tych inspiracji, co więcej czerpią z nich pełnymi garściami: zarówno w rozwiązaniach fabularnych, jak i w przedstawieniach graficznych. Oczywiste nawiązania do stylistyki klasyków wydają się być hołdem twórców dla ich poprzedników – dziś już ikon polskiego komiksu: Mieczysława Wiśniewskiego i Jerzego Wróblewskiego.

Dwadzieścia dwie plansze komiksu Szpieg w Bydgoszczy zostały opatrzone krótkim tekstem popularnonaukowym przybliżającym specyfikę kompleksu Dynamit - Aktien Gesellschaft Fabrik Bromberg oraz postaci działaczy Armii Krajowej, którzy uczestniczyli w przerzutach obozowych więźniów: Józefa Dąbrowskiego, Pawła Piotra Kotzbacha, Edmunda Ziółkowskiego i Czesławia Gorynia. Szkic historyczny został uzupełniony kilkoma fotografiami przedstawiającymi D.A.G. w chwili obecnej.  

Jakość wydania nie zachwyca, ale i nie odstrasza. Ot, standardowy album wydrukowany na dobrym papierze i oprawiony w tekturową okładkę z malarskim rysunkiem, również nawiązującym do stylistyki komiksów z lat 60. i 70. XX wieku. Razić może również brak korekty tekstu, którego przecież nie jest wcale bardzo dużo – lektura całości w porywach może trwać kilkanaście minut. Logo serii nie jest arcydziełem graficznego projektowania, ale jest wyraźne i czytelne, natomiast największym potworkiem jest białe kółeczko z oznaczeniem tomu "Nr 1” umieszczone w prawym dolnym rogu przedniej części okładki.    

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Do sięgnięcia po kolejny tom autorzy skutecznie mobilizują poprzez powszechnie stosowany w serialach telewizyjnych zabieg cliffhangera. Fabuła pierwszego tomu Tajemnic D.A.G. Fabrik Bromberg kończy się bowiem sceną rozstrzelania niemieckiego oddziału przez grupę partyzantów. Jakie będą konsekwencje przypadkowej strzelaniny? Czy brytyjscy piloci dotrą do Szwecji? Czy agent Jerzy zostanie zdekonspirowany? Aby dowiedzieć się, jaka broń jest testowana w Bydgoszczy, trzeba sięgnąć po drugą część serii zatytułowaną Na tropie Wunderwaffe.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.0
Ocena recenzenta
6
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Tajemnice DAG Fabrik Bromberg #1: Szpieg w Bydgoszczy
Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunki: Jacek Michalski
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: wrzesień 2012
Liczba stron: 24
Format: A4
Oprawa: miękka
Cena: 14,90 zł



Czytaj również

Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg #2: Na tropie Wunderwaffe
Bydgoski ruch oporu w natarciu
- recenzja
Józef Makowski - Mój dziennik
Portret artysty nieznanego
- recenzja
Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg #3: Na linii frontu
Trudy działalności konspiracyjnej
- recenzja
11/11=Niepodległość
Bez błysku w oku
- recenzja
Bydgoski Konwent Komiksu i Gier 2014
Niespodziewany spadek formy
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.