» Blog » Struktura Armii w Rokuganie
27-11-2012 10:44

Struktura Armii w Rokuganie

W działach: Legenda Pięciu Kręgów | Odsłony: 43

W L5K bardzo istotna jest wojskowość z powodu tego, że większość postaci to bushi (wojownicy). Struktura armii jest słabo opisana w podręczniku. Chciałbym ją wam przybliżyć, a także dodać kilka urzędów, w okół których kręcić mogą się przygody.

 

Wielki Daimyo - głowa całego Klanu

 

Rikugunshokan - dowódca 48 legionów, czyli Wielkiej Armii. Nad nim jest jedynie daimyo całego klanu. Najbardziej zmilitaryzowane klany mają dwóch, albo trzech rikugunshokanów gdyż są w stanie wystawić naraz więcej niż jedną armię. 

 

Shireikan - dowódca armii. Ma pod swoim dowództwem nie mniej niż legion (1000 wojowników), a nie więcej niż osiem legionów (8000). Shireikan jest często mianowany z wąskiego grona dowódców. 

 

Bukaro - doradca wojskowy. W czasach pokoju Bukaro zajmują się nadzorowaniem całej machiny wojennej. Robią przeglądy struktur obronnych, wyznaczają oficerów, dbają o szkolenie i wyposażenie wojska na szczeblu całej prowincji. Podczas wojny daimyo mianuje spośród nich Shireikana. Gdyby w trakcie konfliktu głównodowodzącemu coś się stało kolejny Bukaro zajmuje jego miejsce. Zajmują się najważniejszymi zadaniami strategicznymi - logistyką armii. 

 

Daibutai - Legion. 1000 wojowników. Kadra oficerska Legionu to 1 Taisa, 4 Chui, 16 Gunso i 32 Nikutai, a także naczelny chorąży (O-Gunki), zastępca Taisa (O-Chui), kapelan (Jogun-Bokushi), 4 zastępców Chui (O-Gunso) oraz 16 zastępców Gunso (O-Nikutai). Daibutai bardzo często składają się z 3 Chorągwi Podstawowych i 1 Chorągwi Wsparcia. Ta ostatnia jest zazwyczaj mniejsza albo większa niż typowe 250 osób (czyli Kaishan - oddział dowodzony przez Chui). Najczęstsze Kaishan wsparcia to magowie bojowi, inżynierowie (budujący maszyny oblężnicze oraz umocnienia), stracenica (kaze-do), ninja kisho oraz skrzydło kawalerii. 

 

Kaishan - oddział dowodzony przez Chui. Typowe Kaishan to 250 wojowników. 

 

Taisa - dowódca legionu. Taisa wchodzą w skład Wielkiego Sztabu i łaczą zadania bojowe oraz strategiczne. Doradzają Bukaro w sprawach logistyki i strategii, a także stawiają się w boju by przeważać szalę. Taisa mają prywatną gwardię złożoną z weteranów, której zadaniem jest przeważać na polu bitwy szalę zwycięstwa na odpowiednią stronę w kluczowym momencie. 

 

O-Chui - zastępca Taisa, a także zazwyczaj dowódca jego gwardii. 

 

O-Gunki - Wielkie Chorąży noszący sztandar Daibutai w bój oraz przynoszący ją na posiedzenia sztabu. Tytuł honorowy. 

 

O-Betto - Wielki Koniuszy zajmujący się końmi Daibutai. Ponieważ konie w Rokuganie nie są zbyt często używane w boju, w całym Legionie zwykle tylko 50 osobowa gwardia najczęściej jest konno, więc Koniuszy ma mało pracy. Tytuł honorowy. 

 

Jogun-Bokushi - Kapelan. Zazwyczaj jest to ksiądz odprawiający obrzędy żołnierzy, a także lekarz, który osobiście leczy sztab oraz organizuje lazarety dla szeregowych. Czasami jest to też kolejny doradca wojskowy (szczególnie Klan Lwa). Tytuł honorowy. 

 

Chui - kapitan stojący na czele Kaishan. Chui pełni funkcje przedewszystkim polowe. Prowadzi do walki swoich podobiecznych. Jego osobista gwardia to 50 osób, a pozostałe 200 dzieli pomiędzy Gunso po 50 na każdego. Struktura Kaishan Wsparcia jest na tyle odmienna, że nie będę jej opisywał. 

 

O-Gunso - zastępca Chui. O-Gunso przejmuje dowodzenie nad Kaishan w chwili śmierci Chui. Do tego czasu dowodzi gwardią w oddziału tak by jego przełożony miał lepsze rozeznanie w boju i nie zaprzątął sobie głowy czy jego grupa jest otaczana. Doradca wojskowy niskiego szczebla. 

 

Gunso - porucznik dowodzący 50 wojownikami. Gunso pełnią zadania polowe i obozowe. Gunso prócz dowodzenia w boju często muszą dowodzić ochroną obozu, wykonywać zadania ochrony transportów zaopatrzenia, zabezpieczania wiosek i małych fortyfikacji. Gunso to prawdziwe pionki - wszyscy niżej postawieni są niewidoczni z samej góry.

 

O-Nikutai - zastępca Gunso. 

 

Nikutai - dowodzi 25 wojowników pod Gunso. Jeden Nikutai zwykle jest tytularny, gdyż połową grupy dowodzi osobiście Gunso. 

 

Hohei - człowiek wojny, czyli szeregowiec. 

 

Taka struktura wojskowości nazywa się Armią Dziewiątej Ziemi, gdyż od Daimyo do Hohei prowadzi 9 szczebli dowodzenia. 

 

Dodatkowo w Wielki Sztab wchodzą Onmyoji (najwyższy doradca duchowy), Oniwaban (mistrz szpiegów), O-Hatamoto (dowódca gwardii Daimyo) i Noszący miecz (tytuł honorowy dla osoby która będzie nosić dodatkową broń dla daimyo). 

 

Uwaga odnośnie Jednorożca: 

 

Daibutai Jednorożca są dwukrotnie mniejsze (czyli mają 500 bushi), ponieważ drugie tyle jest koni. Daibutai to 1000 dusz, a dla Jednorożca koń ma duszę niemalże równą jego duszy. Inne klany rzadko wystawiają konne formacje, ale jeśli tak się stanie to również liczą one 500 bushi ufurmowanych w 5 skrzydeł (kaishan). 1 Kaishan dowódcy (gwardia) i 4 kaishan główne. Konne Daibutai zwykle nie mają Kaishan Wsparcia chyba, że konnych shugenja z gwardią. 

 

Pomysły na przygody:

 

Inspekcja fortyfikacji zlecona BG z powodu choroby Bukaro. 

 

Intryga O-Chui by pozbyć się Taisa i przejąć jego stanowisko. 

 

Zorganizowanie manewrów wojskowych. 

 

Wyznaczenie oficerów. 

 

Wielkiemu Chorążemu skradziono chorągiew. 

 

Dwa wrogo do siebie nastawione Kaishan stacjonują w jednym mieście i trzeba ich od siebie odciągać by nie doszło do walki. 

 

 

To są w miarę typowe motywy, ale znająć strukturę wojska możemy dodać im więcej sensu, wiemy przed kim kto odpowiada w łańcuchu oraz jakie obowiązkim na kim ciążą. 

 

Mam nadzieję, że materiał się przyda. 

 

Pozdrawiam

 

 

 

Komentarze


Sting
    Uzupełniając...
Ocena:
0
...sporo o armii i wojnie w Rokuganie można znaleźć w 4 edycyjnym Emerald Empire.
27-11-2012 11:35
~bijekcjazNwR

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+5
"Chui - kapitan stojący na czele Kaishan. Chui pełni funkcje przedewszystkim polowe. Prowadzi do walki swoich podobiecznych. Jego osobista gwardia to 50 osób, a pozostałe 200 dzieli pomiędzy Gunso po 50 na każdego."

Ciekawostka: W Wojsku Polskim mianem Chui określa się najczęściej kaprali. Dowodzą oni drużyną liczącą około 10 żołnierzy.
27-11-2012 17:33
whitlow
   
Ocena:
0
Jestem zwolennikiem zwalczania trolo-tyld, ale co poradzę, że mam taki humor prymitywny :)
28-11-2012 00:18
Ezechiel
   
Ocena:
+1
Nie wiem czy liczebność wojska całego klanu nie jest przeszacowana - w trakcie największych bitew w historii Japonii (mającej podobną powierzchnię / rolnictwo i kulturę) na raz walczyło nie więcej niż 120-150 tys. osób. W Twoim modelu tyle wystawia jeden większy klan. Ciekaw jestem jaką populację Rokuganu zakładasz przy swojej wizji.

Nie wiem też jakie są stany pokojowe i wojskowe - bo tutaj wiele zależy od Twojej wizji. Ale stałe utrzymywanie 50-100 tysięcznej armii w czasie pokoju wymaga strasznie mocnej administracji podatkowej.

Istotną informacją jest określenie jaki pododział jest uważany za "samodzielny" - rozumiem, że tutaj jest to coś na poziomie Gunso. Ale do dowodzenia dwoma plutonami to już potrzeba jakiś podoficerów, sygnalistów, gońców.

Nie jestem też pewien tak wyraźnej struktury dowodzenia - u nas wyodrębniła się tak wyraźnie dopiero za Fryca, wcześniej był bajzel. Ale rozumiem, że pierścionkowcy lubią tytulaturę (my, moniarze też lubimy).
28-11-2012 06:18
Shevu
   
Ocena:
+1
Według oficjalnego opisu świata klan Lwa wystawia na czasy wielkich wojen 3 Wielkie Armie, Klan Żurawia, Kraba i Jednorożca po 2, Modliszka, Skorpion i Smok po 1, a Feniks pół. Cesarstwo dysponuje 1 Wielką Armią.

Oczywiście na czasy pokoju jest demobilizacja. Broń i pancerze czekają w zbrojowniach na Hohei, a Oficerowie mają obowiązek utrzymywać swój ekwipunek bojowy w stałej gotowości. Stale utrzymywane jest około 1/4 wojska, ale to też zależy od innych reform (poziomu administracji wojskowej i struktur obronno-koszarowych).

Rokugan jest większy i ma mniej gór. W ostatniej kampanii Sengoku Jidai w Japonii udział wzięło pół miliona samurajów.

Podoficer to Nikutai. Nie wymieniłem gońców i sygnalistów z tego powodu, że oni nie są główną strukturą dowodzenia, tylko są pomocniczy dla oficera. Są to zwykle samuraj ze statusem 1.1-1.4 więc mało istotni.
28-11-2012 11:57

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.