» Blog » Solidarność z katolikami
03-08-2010 13:40

Solidarność z katolikami

Odsłony: 21

Jako kapłan i osoba starająca się zrozumieć duchowosć chcę wyrazić solidarność z katolikami w Polsce i przesłać im wyrazy współczucia z powodu profanacji ich religii oraz symboli przez politycznych awanturników.
Obrona krzyża odbywa się w sercach harcerzy i duchowieństwa katolickiego, którzy mieli zamiar uhonorować symbol swej wiary w godny i własciwy sposób. Bardzo mi przykro, że ludzie, nazywający sie ich "braćmi w wierze" napluli im w twarz.

Komentarze


8536

Użytkownik niezarejestrowany
    @Kumo
Ocena:
+1
To troche propaganda. Tzn, na pewno Polska wybijala sie pod tym wzgledem wsrod panstw owczesnych, wiec tak, byla krajem relatywnie tolerancyjnym. Nie zmienia to jednak faktu, ze w senacie zasiadac mogli tylko duchowni katoliccy, a wszystkie powstania na Ukrainie mialy podtekst religijny (szczegolnie po Unii brzeskiej).
07-08-2010 10:40
Nuriel
   
Ocena:
0
Można sięgnąć nawet jeszcze dalej niż dwudziestolecie. Konfederacja Warszawska z 1573 r. i cała tradycja Rzeczpospolitej jako państwa bez stosów potwierdza naszą tradycję kraju tolerancyjnego.
07-08-2010 10:42
8536

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Aj, faktycznie, nie zauwazylem, ze mowa o latach 20... sorka :)
07-08-2010 10:45
M.S.
   
Ocena:
0
A skąd wiesz, jakie to społeczeństwo ma idee? Wg mnie większość nie ma żadnych a skoro nie ma, to nie przeszkadza im, że ktoś ma inne. I dlatego wisi im to, czy są jakieś symbole religijne czy nie.

Nie masz racji. Większość ludzi ma przekonania, ale tak jakoś się złożyło, że w tym kraju nie wypada się z nimi obnosić.

Walka kojarzy się jednoznacznie - z przemocą? Czyżby ci, co chcieliby walczyć o państwo świeckie, mieliby stosować takie same metody jak ta grupa spod pałacu?

Nie. Chodzi o uświadamianie ludzi, że religia to przeżytek. Za dużo w tym kraju jest ukrytych ateistów, którzy jednak udają katolików, bo myślą, że religia może nieść coś dobrego. To po pierwsze.

Po drugie zaś chodzi o obronę świeckości państwa.

A co powiesz o tych dziesiątkach tysięcy ludzi, którzy w Kościele katolickim widzieli ochronę przed tyranią władz zaborczych, okupacyjnych i komunistycznych? Wówczas nieważne było, czy ktoś wierzy czy nie wierzy - Kościół był widocznym symbolem walki o zachowanie polskości i obronę praw obywatelskich. I tak jest postrzegany do dzisiaj. Właśnie ostatnie 200 lat złączyło katolicyzm z polskością właśnie dzięki tym wydarzeniom.

Nieszczęśliwy bagaż historyczny. Na resztę odpowiedzieli Ci Hajdamaka i banracy.

Chyba dzisiejszym. Ale i tak nie dotyczy to wojska, kiedy musisz wykonywać rozkazy.

Ale już wstępowanie do wojska jest sprawą dobrowolną. I tak powinno zostać.

O jakiej cywilizacji mówisz? Jest ich conajmniej 8 jak napisał Huntington lub około 10, jak stwierdził Koneczny. Czy wypowiadasz się w imieniu wszystkich? Jesteś pewien, że tak jest?

Pewnie, że są różne rodzaje cywilizacji. Dla mnie jednak dzisiaj można spokojnie obyć się bez religii. Podaj choć jedną funkcję religii w współczesnym społeczeństwie. Którą nie da się zastąpić świeckimi zwyczajami.

1) Znowu walka - czyżbyś chciał stworzyć specjalne siły, bijące w mordę tych, którym jednak te naleciałości są potrzebne? Używając takiego języka pokazujesz, że nie różnisz się niczym od tych co są pod pałacem.

Podaj choć jedno sformułowanie - nawet wyjęte z kontekstu - w którym zachęcam do przemocy.

Proszę Cię, nie nadinterpretuj. Wiem, że to dla Ciebie trudny temat, ale mógłbyś się wstrzymać z obrażaniem ludzi.

2) Jak udowodnione? W których państwach? Może przykłady?

Francja, Szwecja, Rosja, USA (religia jest tam bardzo silna, ale nie do pomyślenia jest tam, by jakakolwiek grupa wyznaniowa miała wpływ na rządy; laickość państwa jest tam tak silnie chroniona, że nawet jakiś czas temu była poważna afera o krzyż na rządowym terenie, upamiętniający zmarłych weteranów).

Religia powinna być wyłącznie dla jednostek. Dla państwa nie powinna istnieć, bo straciła już swoje funkcje koncyliacyjne.
07-08-2010 11:01
Siriel
   
Ocena:
0
@ earl

A skąd wiesz, jakie to społeczeństwo ma idee? Wg mnie większość nie ma żadnych a skoro nie ma, to nie przeszkadza im, że ktoś ma inne.

Niektórym ludziom zawsze będą przeszkadzali inni ludzie i ich idee, nawet jeśli sami takowych (ani żadnych) nie posiadają. Zwłaszcza wtedy.
07-08-2010 11:02
Molik
    @M.S.
Ocena:
0
"Chodzi o uświadamianie ludzi, że religia to przeżytek. Za dużo w tym kraju jest ukrytych ateistów, którzy jednak udają katolików, bo myślą, że religia może nieść coś dobrego. To po pierwsze."

Mogę Cię prosić, żebyś podał argumenty, czemu religia to przeżytek? Czy uważasz, że Caritas to coś złego? Proszę o niegeneralizowanie ;)

"Proszę Cię, nie nadinterpretuj. Wiem, że to dla Ciebie trudny temat, ale mógłbyś się wstrzymać z obrażaniem ludzi."

Protekcjonalny ton też nie jest zbyt uprzejmy ;)

Pozdrawiam!
07-08-2010 11:21
8536

Użytkownik niezarejestrowany
    @Jean de Lille
Ocena:
0
"Ej,ej,ej, a co to znaczy kasujesz konto? Tzn. że ta notka zniknie?!!! NANI?"

Oznacza to, ze kasuje konto ;) Notka prawdopodobnie zniknie, chociaz nie znam sie na mechanice Poltergeista :D
Dzieki za mile slowo, pozdrawiam serdecznie :)
07-08-2010 11:36
M.S.
   
Ocena:
0
Mogę Cię prosić, żebyś podał argumenty, czemu religia to przeżytek? Czy uważasz, że Caritas to coś złego? Proszę o niegeneralizowanie ;)

Jest przeżytkiem, ponieważ we współczesnym świecie każda jej funkcja może zostać z powodzeniem przejęta przejęta przez co innego.

Dawniej religia kontrolowała większość życia, ale przez stulecia musiała oddawać po kolei swoje prerogatywy - zaczęło się od nauki, potem sprawy społeczne itd. Obecnie Kościołowi zostały tylko obrzędy i czasem funkcje społeczne, jak wspomniany caritas. Tyle że funkcje dobroczynne z powodzeniem spełniają świeckie organizacje, a obrzędy mogą być cywilne lub humanistyczne. Kościół traci ostatnie monopole, a kiedy okaże się, że w niczym nie jest niezastąpiony, zostaną przy nim tylko najwierniejsi.

Nawet wiara w Boga nie musi oznaczać, że ktoś akceptuje istnienie Kościoła, bowiem nie brakuje ludzi - także i w Polsce - którzy choć wierzą, to z Kościołem nie zamierzają mieć nic wspólnego.

Zresztą wierzących jest na szczęście coraz mniej, bo ludzie dochodzą do wniosku, że wiara to po prostu rezultat trwającej 2000 lat indoktrynacji, zaczętej przez uczniów zdolnego żydowskiego "proroka".

Hajdamaka - a mógłbyś się wstrzymać kilka dni z decyzją, aż rozmowa ucichnie? Blog zniknie z chwila skasowania konta.
07-08-2010 11:48
8536

Użytkownik niezarejestrowany
    @M.S.
Ocena:
0
Zawsze mozecie kontynuowac we flejmie politycznym. Notka spelnila juz swoje podstawowe zadanie, wyrazenie solidarnosci i jednosci. Cala obecna dyskusja niewiele ma wspolnego z tematem notki i tylko bardzo luzno do niej nawiazuje,
Chociaz jest ciekawa :)

Pozdrawiam
07-08-2010 11:50
Kot
   
Ocena:
0
Trzeba by założyć temat 'Flejm religijny im. ś.p. konta Hajdamaki'. I piszę poważnie. :P
07-08-2010 12:02
8536

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Kocie, bo dostaniesz po uszku!
Ja do zadnych flejmow sie ne przyznaje, a i pamiec po mnie bedzie co najwyzej kultem przodka, a nie swieta :P

PS: Jak skasuja mi konto w poniedzialek, to stuknie mi rowne 5 lat na Polterze :D
07-08-2010 12:04
Scobin
    Pomidor
Ocena:
+3
[przeedytowane]

Ponieważ Hajdamaka poprosił o usunięcie konta (a zatem także wpisów blogowych), po uzgodnieniu z nim przerzucamy dyskusję do tego wątku na forum. Można się tam również zapoznać z kilkudziesięcioma ostatnimi komentarzami, które poprzedziły obecny wątek dyskusji.

Ten komentarz powisi jeszcze do godziny 15, aby wszyscy zainteresowani mogli się zapoznać z sytuacją. Ewentualne dalsze komentarze nie będą już kopiowane i zostaną skasowane razem z poprzednimi, najlepiej więc od razu przenieść się na forum.
07-08-2010 12:08
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
0
Hajdamaka - a może chcesz poczekać do pięciolatki ;)? W podobnych sytuacjach proszę pisać bezpośrednio do mnie.
07-08-2010 12:27
8536

Użytkownik niezarejestrowany
    @Poltergeist
Ocena:
0
Serdecznie dziekuje za wiele wspaniałych dyskusji. Mam nadzieje, ze wielu z Was jeszcze spotkam na swojej drodze.
Trzymajcie sie!

@Zsu-Et-Am
Bez przesady ;)
Dzieki i do zobaczenia.
07-08-2010 12:37
Majkosz
   
Ocena:
+1
Do zobaczenia, Hajdamako.

M. S.:

Jest przeżytkiem, ponieważ we współczesnym świecie każda jej funkcja może zostać z powodzeniem przejęta przejęta przez co innego.

Oczywiście, oprócz zapewniania nieśmiertelności.

pozdrowienia!
07-08-2010 13:20
Czarny
   
Ocena:
0
@earl

Nie, nie jestem w żaden sposób spokrewniony z aktorem, o którym myślisz. Znam co najmniej trzech innych Maciejów Kozłowskich, z którymi nie jestem spokrewniony - w tym jednego na mojej uczelni :).

@Hajdamaka

Szkoda, że chcesz skasować konto - szczerze mówiąc, zupełnie nie rozumiem Twej decyzji. Nie możesz po prostu skasować tej notki na blogu (jeżeli to komenty tak Cię zdenerwowały)?

Żal będzie ciekawego dyskutanta.

@odnośnie tematu powyższych komentarzy

Hmm, jak byłem kilka lat młodszy, optowałem za paleniem kościołów itd. (wiem, byłem strasznie głupi). Dzisiaj jednak myślę, że to indywidualna sprawa każdego człowieka, w co wierzy i jak to okazuje - póki nie łamie prawa. Nie obchodzi mnie więc, czy ktoś nosi krzyż na łańcuszku, czy chustę na głowie (sam noszę cztery symbole, a jestem agnostykiem) - dopóki nikt mnie nie zmusza do postępowania w taki sposób, jak nakazuje jego religia - spoko, jego sprawa. Mogę nawet uważać poglądy jakiejś grupy za niewłaściwe czy głupie - ale to ich wybór.

W liceum miałem wspaniałego nauczyciela historii - doktora Krzysztofa Modelskiego. Do dzisiaj jest zagorzałym ateistą. Jego sala była jedyną, w które krzyż nie był jedynym symbolem religijnym w sali - było ich bodaj pięć. I bardzo mi się to podobało. :)


OK, kończę komentowanie tej notki, w dyskusji na forum raczej nie wezmę udziału.
07-08-2010 14:11
8536

Użytkownik niezarejestrowany
    @Czarny
Ocena:
0
Nie, decyzje podjalem z powodu polityki Serwisu ws. niezalogowanych trolli. Chamstwa mam dosyc w pracy, nie chce mi sie z nim uzerac jeszcze w czasie wolnym i to przy okazji hobby.

Pozdrawiam serdecznie :)
07-08-2010 14:14
Czarny
   
Ocena:
0
Hmm, to Twój blog - chyba możesz sam kasować komenty (do sprawdzenia, nie znam się na blogosferze)?
07-08-2010 14:28
8536

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Mozliwosc kasowania postow mnie nie satysfakcjonuje. Ale to stara historia, decyzja podjeta, nie ma co sie rozwodzic.
07-08-2010 14:31
Szept
   
Ocena:
0
Ech ciekawa dyskusja a tu net mi padł :) A Hajdamaka rozpętał (żartuję) temat i tak go zamyka :) Nie można zostawić wpisu a skasowac usera?
07-08-2010 14:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.