» Recenzje » S/N

S/N


wersja do druku

Antologia jakich mało

Redakcja: Mały Dan

S/N
Antologia S/N to zbiór komiksowych pasków autorstwa Michała Rzecznika, twórcy związanego z kolektywem Maszin. Wydany nakładem poznańskiego wydawnictwa Centrala w 2013 roku album pod względem swojej zawartości wyróżnia się na polskim rynku komiksowym. Wszak niezbyt często pojawiają się w naszym kraju publikacje skupiające na swoich kartach krótkie komiksy humorystyczne.

Paski to najstarsza forma komiksów. Wraz z rysunkami satyrycznymi bawią czytelników gazet na całym świecie już od ponad stu lat. Za pomocą stripów autorzy albo komentowali bieżące wydarzenia polityczne, albo parodiowali życie codzienne przeciętnych ludzi, albo kreowali fantastyczne przygody wymyślonych bohaterów. W Polsce najsłynniejszym twórcą pasków jest bez wątpienia Janusz Christa, który przez całe dekady raczył czytelników Wieczoru Wybrzeża niesamowitymi historiami dwójki marynarzy, Kajka i Koka. Współcześnie czytelnicy Angorki mogą co tydzień śledzić losy nastolatka Gwidona rysowanego przez Sławomira Kiełbusa lub dwójki dinozaurów Diplo i Tirexa tworzonych przez Katarzynę Zalepę. Prace Marka Raczkowskiego, Janka Kozy czy Andrzeja Mleczki, kiedy tylko pojawią się w sieci, momentalnie podbijają popularne portale społecznościowe. Poza tym w internecie codziennie publikowane są kolejne komiksy tak wielu twórców, że właściwie nie sposób wymienić ich wszystkich. W wersji papierowej pojawia się jednak relatywnie niewiele pozycji zbierających takie przejawy działalności komiksowej. A jeśli już: są to najczęściej rozpoznawalne światowe marki, jak FistaszkiGarfieldCalvin i Hobbes czy Dilbert. Stąd rodzima antologia S/N zasługuje na szczególną uwagę.

W niewielkim albumie dominują czterokadrowce, czemu ewidentnie sprzyja kwadratowy format wydawnictwa. Zasadniczą cechą albumu S/N jest jego merytoryczna i graficzna różnorodność. Michał Rzecznik zaprosił do wspólnej zabawy Stanisława Galusa, Daniela Gutowskiego, Jana Kachniarza, Bartosza Młynarskiego, Marcina Podolca, Magdalenę Staroszczyk, Marcina Surmę, Przemysława Surmę, Jacka Świdzińskiego, Mikołaja Tkacza i Leszka Wicherka. Dzięki sporej ilości rysowników zaangażowanych w projekt, komiksy są tworzone w różnorakim stylu. Jedne utrzymane są w duchu minimalizmu, inne opierają się na symbolach, a w jeszcze innych wykorzystane są fotografie. To zróżnicowanie szaty graficznej świetnie komponuje się z urozmaiconym humorem wymierzonym w rozmaite tematy. Poznamy tutaj paski o żywych figurach geometrycznych, gadających zwierzętach, ludzkich problemach, a nawet o samym Bogu. Komiksy z reguły nie są ze sobą powiązane, choć niektóre pomysły, jak na przykład ten chłopcem rzucającym patyk swojemu psu, znajdują swoje kontynuacje.

Album S/N oznaczony został logotypem słynnej "Kolekcji Maszina". Wiele pozycji wydawanych pod eksperymentalnym szyldem "maszinowców" charakteryzuje się oryginalną formą i zabawną treścią, co najlepiej odzwierciedla właśnie ten zbiorek. Jest tutaj wiele pasków, w których autorzy kombinują na różne sposoby ze środkami artystycznymi. Publikacja jednak przypomina bardziej zbiorki z dowcipami, komiksami oraz rysunkami redagowanymi przez Andrzeja Podulkę. Tamte publikacje - podobnie jak S/N - choć nie zawierały szczególnie zabawnego materiału, to były dość przyjemną rozrywką w czasie krótkiej przerwy w pracy czy przejazdu tramwajem do domu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: S/N
Scenariusz: Michał Rzecznik
Rysunki: Michał Rzecznik
Wydawca: Centrala
Data wydania: 15 maja 2013
Format: 150x150 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788363892135
Cena: 29,90 zł



Czytaj również

88/89
To naprawdę wielka sprawa, kiedy wolność się pojawia
- recenzja
Nieznany Geniusz
Nieznany Geniusz poznany
- recenzja
Maczużnik
Ciepło domowego piekła
- recenzja
Cykle
Jaka technika jest najlepsza do tworzenia komiksów?
- recenzja
Za oknem świeci słońce
Szeptana opowieść o wstydzie
- recenzja
Przyjaciele
Rozterki pod spiczastym kapturem
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.