» Recenzje » Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne

Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne


wersja do druku
Redakcja: 27383

Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne
Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne to trzeci z kolei tom cyklu o Maximum Ride i jej przyjaciołach, którzy na skutek działań bezwzględnych naukowców urodzili się jako dzieci – ptaki. W dwóch poprzednich częściach poznaliśmy bohaterów i obserwowaliśmy ich nieustanną ucieczkę przed niebezpieczeństwem grożącym im ze strony twórców oraz Likwidatorów – krzyżówek człowieka z wilkiem, które zdają się istnieć tylko po to, żeby zniszczyć Max i resztę. Trzeci tom niewiele tutaj zmienia.

Stado w dalszym ciągu ucieka przed swoimi wrogami (tym razem po opuszczeniu siedziby Iteksu, wielkiej firmy, która ma coś wspólnego z eksperymentami genetycznymi). Przemierzają kilka stanów, ale nikt ich nie goni. Likwidatorzy nagle zniknęli i od dawna nie atakują, co dzieci odbierają jako ciszę przed burzą i co budzi w nich niepokój. W wyniku różnych sprzeczek grupa dzieli się na dwie (jednej przewodzi Max, a drugiej Kieł), a historia opowiadana jest na dwóch płaszczyznach. Pojawia się też stały element tej opowieści: uwięzienie. Dochodzą zaś kłopoty towarzyszące dojrzewaniu, które nagle i niespodziewanie dopadają Max. Nie byłyby one niczym irytującym, gdyby historia potoczyła się równie dynamicznie, co na początku. Niestety, stanowią one jednak coś w rodzaju zapchajdziury, gdyż James Patterson nie zamierza zakończyć swojego cyklu jako trylogii, co naiwnie zakładałam.

Trzecia część jest z grubsza tak obszerna, jak dwie poprzednie, jednak wnosi do całej opowieści o wiele mniej treści. Pojawiają się rozwiązania wcześniejszych wątków, ale zostają na siłę ucięte i niedokończone - z pewnością po to, aby było o czym pisać w kolejnym tomie. Na przykład Max dowiaduje się, kto jest odpowiedzialny za to, że słyszy w swojej głowie Głos (można się było tego domyślić), ale właściwie nic z tego nie wynika. Tak samo kiedy zdobywa wiedzę o tym, kim są jej rodzice – nie jest to znowu nic zaskakującego. Po przeczytanie książki pomyślałam, że Max stała u źródła wszystkich odpowiedzi i zupełnie tego nie wykorzystała.

Z tego, co podobało mi się w poprzednich tomach, zostały przede wszystkim autoironiczne komentarze Max odnośnie bycia mutantem. Poza tym - styl Pattersona, który nie tworzy długich opisów, w których rozwodziłby się nie wiadomo nad czym. Ogólnie książkę przez większość czasu czyta się przyjemnie, niesmak pojawił się dopiero na koniec, gdy uświadomiłam sobie, że ten tom nic ze sobą nie niesie. Takie czytadło do szybkiego przejrzenia i równie szybkiego zapomnienia. Ponieważ po Żegnaj, szkoło – na zawsze miałam nadzieję, że autor będzie się dalej rozwijał i pisał coraz lepiej, spotkał mnie srogi zawód.

Znów zirytowała mnie narracja pierwszoosobowa. Max relacjonuje wszystko niby na bieżąco, opowiadając o swoich emocjach. W pewnym momencie dochodzi jednak do zaskakujących wydarzeń i po dłuższym czasie okazuje się, że Max o wszystkim cały czas wiedziała, miała wszystko pod kontrolą. Skoro narracja monitoruje jej myśli, to gdzie logika w takim układzie zdarzeń? Na szczęście sporo rozdziałów (głównie tych poświęconych grupie Kła) jest pisanych w narracji trzecioosobowej, więc są tworzone znacznie konsekwentniej.

Na amerykańskiej stronie poświęconej Maximum Ride zauważyłam, że po czwartym tomie (który zdaje się zamyka cykl) autor zaczął tworzyć powieści opisujące wszystkie wydarzenia z punktu widzenia każdego z członków stada, a w każdym razie tak wynika z tytułów (pierwsza z nich: Max: A Maximum Ride Novel, kolejna: Fang: A Maximum Ride Novel). Aż boję się myśleć, co z tego wyniknie i jak bardzo Patterson jest w stanie rozwlec tę opowieść.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
4.0
Ocena recenzenta
10
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne
Cykl: Maximum Ride
Tom: 3
Autor: James Patterson
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Autor okładki: Jakub Jabłoński, Paweł Pasternak
Wydawca: Hachette Livre
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 20 kwietnia 2009
Liczba stron: 296
Oprawa: miękka
Seria wydawnicza: Fantasy Hachett
ISBN-13: 978-83-7575-559-6
Cena: 33,90 zł



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.