» Recenzje » Quarriors!

Quarriors!


wersja do druku

Niech się potoczy morze kości

Redakcja: Joanna 'Senthe' Falkowska
Ilustracje: Artur 'GoldenDragon' Jaskólski

Quarriors!
Czasem pojawia się na rynku gra na tyle innowacyjna, że już po samych zapowiedziach tysiące graczy oczekuje nowej pozycji. Quarriors! początkowo miało składać się wyłącznie z kości. Mike Elliott i Eric Lang, twórcy gry, uznali jednak, że wzorów jest zbyt wiele i wprowadzili do rozgrywki również karty. Gra błyskawicznie zniknęła ze sklepowych półek mimo horrendalnej ceny (w Polsce ok. 200 zł) - "hype" czy narodziny genialnego dzieła?
Wielkie czerwone pudło kości
W jakim opakowaniu upchnięto 130 kości? Całe Quarriors! mieści się w sporym metalowym pudełku w kształcie jednej z nich. W pudełku znajdziemy niewielkich rozmiarów kolorową instrukcję do gry, cztery woreczki z pluszopodobnego materiału, cztery znaczniki punktacji i tor punktacji. Zawiera ono również 53 karty mocy o wymiarach, które pozwalają użyć standardowych koszulek. Ilustracje na kartach narysowano specyficzną, nieco karykaturalną kreską. Najważniejsze w zestawie są oczywiście kości w różnych kolorach – fabrycznie popakowane w woreczki strunowe! Niestety odcienie nie zawsze korespondują dokładnie z odcieniami na kartach i trzeba się wspierać symbolami na kościach. Po kilkunastu rozgrywkach nie wydają się zbyt podatne ścieranie. Do tego rewelacyjna wypraska (mieszczą się nawet karty w koszulkach), a nawet dwie – ze specjalnymi otworami na palce.
Tasowanie kości w worku
Choć to może zabrzmieć dziwnie: Quarriors! to gra o budowaniu własnej talii (wykorzystująca tak teraz popularną mechanikę "deck building"). Kupujemy nowe kości, wrzucamy do worka i co turę losujemy nowe – jak się skończą, wrzucamy wszystkie odrzucone i wyciągamy od nowa.
Kto rozturlał cały świat Mike Elliott to twórca znany przede wszystkim z pracy nad serią Axis & Allies i japońskiej karcianki Duel Masters. Niekwestionowaną gwiazdą duetu jest Eric M. Lang (rocznik 1972) – projektant współpracujący z największymi wydawcami świata. Przyczynił się do sukcesu kolekcjonerskich gier karcianych ze stajni Fantasy Flight Games, których mechanikę tworzył: Warhammer: Invasion, Game of Thrones i Call of Cthulhu. Odpowiedzialny również za zbierający doskonałe opinie Chaos In the Old World.
Przebieg tury wygląda następująco:
  • Punktowanie stworów – stworzenia, które przeżyły do początku naszej tury odkładamy do puli kości użytych (za każdego możemy odrzucić z gry jedną kość z naszej puli kości użytych) i przesuwamy znacznik o ich wartość punktową na torze punktacji
  • Ciągnięcie i rzucanie kośćmi – wyciągamy z woreczka 6 kości i nimi rzucamy (jeśli woreczek jest pusty, zapełniamy go kośćmi z puli kości użytych)
  • Przygotowanie czarów i przyzwanie stworów (opcjonalne) – wykładamy czary i możemy wydać Quiddity (walutę gry) na wystawienie potworów
  • Zaatakowanie rywali – to przeciwnik decyduje, któremu stworowi i w jakiej kolejności przydziela obrażenia sił atakujących (nie ma połowicznych obrażeń – stwory giną lub nie)
  • Zakupienie jednej Quarry (kości mocy) z Dziczy – możemy kupić jedną kość z dostępnej wspólnej puli
  • Przesunięcie Kości do puli kości użytych – przesuwamy i kości i przekazujemy turę kolejnemu graczowi
Każda kość posiada ścianki symbolizujące Quiditty oraz moce opisane na poszczególnych kartach – są to czary lub potwory. Warunkiem zwycięstwa jest osiągnięcie odpowiedniej ilości punktówChwały (Glory). W innym przypadku, po wyczerpaniu czterech z siedmiu dostępnych kart kreatur wygrywa gracz prowadzący na torze punktacji. Oczywiście kluczem do wygranej jest przede wszystkim utrzymanie naszych stworów przy życiu do początku następnej tury. Choć Quarriors to w zamierzeniu gra typu "deck building", w rzeczywistości jest bardzo losowa i nieprzewidywalna. Na nic tu przemyślne taktyki – często wystarczy fart przeciwnika i wynik rozgrywki jest już "ustawiony". Oczywiście wybór odpowiednich kości i umiejętne wykorzystywanie zdolności kart (każdy kolor kości ma przyporządkowane kilka wariantów karty) mogą zwiększyć nasze szanse na zwycięstwo.
Turlanie jest cool
To, co zachwycana w Quarriors!, to przede wszystkim wykonanie kości. Tak jak kilka lat temu Dominion, tak teraz gra wydawnictwa WizKids zachwyca nowatorskim wykorzystaniem mechaniki budowania talii, którą znamy z kolekcjonerskich gier karcianych. Brak konieczności tasowania, rewelacyjny krótki czas rozgrywki (standardowo to 30 minut) zachęca do rozegrania kolejnej partii. Jeżeli nie odstręcza Cię spora losowość, to ten rewelacyjny filler jest dla Ciebie! Plusy:
  • świetna wypraska (mieszczą się nawet karty w koszulkach!)
  • kości pakowane fabrycznie w woreczki strunowe
  • metalowe pudełko
  • wysoka jakość wykonania 130 kości
  • mechanika (turlanie z budowaniem decku w klimacie fantasy)
Minusy:
  • ilustracje kart tylko przeciętne
  • mogłoby być więcej wzorów kart
  • bardzo losowa
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.5
Ocena recenzenta
8.1
Ocena użytkowników
Średnia z 5 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Quarriors!
Typ gry: staregiczna, kościana
Projektant: Mike Elliott, Eric M. Lang
Ilustracje: Chris Raimo, J. Lonnee
Data wydania oryginału: 2011
Wydawca polski: WizKids
Liczba graczy: od 2 do 4
Wiek graczy: od 14 lat
Czas rozgrywki: ok. 30 minut
Cena: 49,99 $



Czytaj również

A Song of Ice & Fire: Figurkowa Gra Bitewna
Wprowadzenie do systemu, część #1
Fantastyczne światy
Fantasy i matematyka
- recenzja
Bloodborne: Gra karciana
Po krew i trofea
- recenzja
The Others - przegląd dodatków
Zazdrość i Nieczystość kontra Drużyna Beta
- recenzja
The Godfather: Imperium Corleone
A jak na tym skorzysta moja rodzina?
- recenzja

Komentarze


~Chaos Spawn

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Płacili 200zł!? Chyba się komuś w głowie poprzewracało od dobrobytu aby za gartkę kości i kartoników tyle zabulić!
18-11-2011 18:11
Rafał_Kruczek
   
Ocena:
0
Trzeba mieć duża łapę żeby 130 kości w garści pomieścić :) i tak naprawde stosunek ilości zabawy do ceny jest znakomity.
Ale z drugiej strony w perwszym dodatku jest tylko 20 kosci z kilkoma kartami i po jednej kacie do stworów z podstaki ,a cena jak za połowe podstawki więc zapowiada się "dojenie" na całego...
21-11-2011 20:52

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.