» Artykuły » Program Pyrkonu 2013

Program Pyrkonu 2013

Program Pyrkonu 2013
Tegoroczna edycja Pyrkonu to ponad 800 godzin przeróżnych atrakcji: prelekcji, warsztatów, konkursów, pokazów i konkursów. Organizatorzy podzielili na 14 bloków, które nikomu nie pozwolą się nudzić!

Warto zwrócić uwagę na dwie nowości: blok filmowy oraz blok anglojęzyczny. W pyrkonowym świecie filmów i seriali można spotkać zarówno Jasona V. – bohatera horrorów z serii "Piątek trzynastego" - jak i mrocznego Dartha Vadera. Razem udamy się na Capricę i do Westeros, poznamy historię sztuki animacji i najlepsze produkcje studia Platige Image. Prelekcje poświęcone X Muzie pojawią się również w bloku anglojęzycznym, który tematycznie będzie blokiem przekrojowym, od literatury, przez film po gry i mangę, pozwalającym na aktywne uczestnictwo w konwencie także niepolskim jego uczestnikom. Oprócz prowadzonych bez tłumaczenia niektórych spotkań z zagranicznymi gośćmi w jego skład wejdą także punkty programu przygotowane przez aglojęzycznych prelegentów.

Oczywiście nie zabraknie znanych i cenionych bloków, które są już pyrkonową tradycją: literackiego, erpegowego, komputerowego, naukowego czy komiksowego. Poniżej prezentujemy niektóre spośród atrakcji programowych Pyrkonu 2013 (subiektywny wybór szefowej działu konwentowego):

Prelekcje redaktorów i współpracowników serwisu Poltergeist
Piątek, godz. 14:00-15:00, sala RPG 2
Dragon Age RPG – Staszek ‘Scobin’ Krawczyk
Seria Dragon Age jest stworzona do tego, aby przerobić ją na kampanię RPG. Epickie dark fantasy z ważnymi wyborami moralnymi, skonfliktowanymi bohaterami, w świecie rozdartym wojną domową i niedostrzegającym prawdziwego zagrożenia? Sny i retrospekcje, dzięki którym można głębiej przedstawić postać (a zwłaszcza jej kuszenie przez demony)? Mechanika, która to wszystko wspiera? Serdecznie zapraszam MG i graczy na prelekcję i rozmowę. Nie trzeba znać serii Dragon Age, nie będzie też spoilerów.

Piątek, godz. 14:00-15:00, sala RPG 1
Erpegowe powstanie styczniowe - Jan ‘Wędrowycz’ Jęcz
Przygody osadzone w historii to świetny sposób na jej poznawanie, a przy okazji mnóstwo zabawy. Z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego chciałbym pokazać, jak wiele można z niego wyciągnąć grywalnego materiału. Pomysły na drużyny, godne zapamiętania sceny i lokacje, wielowarstwowi NPC - historia o wszystko to zadbała, co postaram się udowodnić. Dodając do tego nieco fantastyki, która idealnie pasuje do atmosfery tamtego powstania, otrzymamy nieszablonowe i klimatyczne scenariusze..

Piątek, godz. 16:00-17:00, sala Naukowa 2
Fantastyczni 2012 – badanie czytelnictwa fantastyki – Dorota Guttfeld, Daria Jankowiak, Staszek ‘Scobin’ Krawczyk
Na Pyrkonie 2012 rozdaliśmy pierwsze ankiety w naszym badaniu czytelnictwa fantastyki. Rok i tysiąc ankiet później jesteśmy gotowi do dokładnego omówienia jego wyników. Czy chcecie się dowiedzieć, jakie największe zalety fantastyki wskazują respondenci? Czym różnią się czytelnicze upodobania mężczyzn i kobiet? A może chcielibyście spytać, ile głosów zebrał upatrzony przez Was autor w pytaniu o ulubionych pisarzy? Będzie czas także na to ostatnie, bo oprócz prezentacji wyników badań przewidujemy czas na dyskusję. Zapraszamy!

Piątek, godz. 16:00-18:00, sala RPG 2
Miłość w RPG - Magdalena i Maciej Reputakowscy
Wszyscy kochają RPG (a jak nie kochają, to ta prelekcja ich nie zainteresuje). Nie wszyscy jednak lubią lub potrafią zakochiwać się w RPG. Wątki romantyczne to najlepsze, co może przydarzyć się na sesji. Jak je sprawnie i nienachalnie wprowadzać - dowiecie się na tym spotkaniu.

Piątek godz. 18:00-19:00, sala RPG 1
Erpegowe epoki wiktoriańskie - Marek ‘Planetourist’ Golonka.
Drogie Damy, Drodzy Dżentelmeni, zapraszam do wzięcia udziału w spotkaniu poświęconemu wiktoriańskim grom fabularnym - od polskiego Wolsunga przez niedawno wydany w naszym kraju Castle Falkenstein, po niezbyt chyba znany, a bardzo ciekawy świat Rippers. Goście uraczeni zostaną najważniejszymi informacjami o każdej z tych gier i pomysłami na łączenie pomysłów z różnych z nich, a także zaproszeni do ogólnej dyskusji o wiktoriańskości i jej wykorzystaniu w grach.

Piątek godz. 18:00-20:00, sala Konkursowa 1
Intro, outro, gameplay: edycja V - Łukasz ‘Salantor’ Pilarski
Konkurs przeznaczony dla miłośników szeroko pojętej wirtualnej rozrywki. Zadaniem każdego z uczestników będzie podanie tytułów kilkudziesięciu zaprezentowanych gier. Przedział czasowy obejmuje zarówno Amigę, Atari i pierwsze konsole, jak i pierwsze miesiące roku 2013. Konkurs indywidualny, trzy najlepsze osoby wygrywają. Nie zapomnijcie przynieść kartki i czegoś do pisania!

Sobota, godz. 10:00-11:00, sala RPG 1
Rozsław się w Slawii - Marek ‘Planetourist’ Golonka.
Podręcznik Slawia jest już na półkach, ale wymyślanie Slawii jako kraju nie skończy się nigdy. Jeżeli masz jakiś pomysł na mieszkańca Slawii, slawijską miejscowość czy związaną z tym krajem przygodę, wstąp do nas i opowiedz o niej! Najciekawsze pomysły trafią potem na oficjalną stronę Wolsunga.omysłów z różnych z nich, a także zaproszeni do ogólnej dyskusji o wiktoriańskości i jej wykorzystaniu w grach.

Sobota, godz. 10:00-11:00, Blok Filmowy (budynek 7, I p.)
Seriale niedokończone - Łukasz ‘Salantor’ Pilarski
Z jakich powodów niektóre seriale nie przekroczyły magicznej bariery pierwszego sezonu? Dlaczego warto je obejrzeć, mimo urwanych wątków i niewielkich szans na kontynuację? Po które z nich powinien sięgnąć każdy szanujący się miłośnik fantastyki? Na te i inne pytania odpowiem w trakcie prelekcji.

Sobota, godz. 15:00, sala RPG 1
Smutne RPG - Bartosz ‘Nurgling’ Czapnik
Gniew, złość, zazdrość - każdy z MG doskonale zna te narzędzia. A co ze smutkiem, jednym z najbardziej zaniedbywanych uczuć w RPG? Zapraszam na prelekcję, która pokaże jak wpleść smutek do sesji, by ta stała się niezapomniana. Dużo przykładów, technik oraz pomysłów pomocnych w prowadzeniu "smutnych" sesji..

Sobota, godz. 16:00-17:00 sala RPG 2
Postaci kobiece w RPG - Magdalena i Maciej Reputakowscy
Jak stworzyć ciekawą postać kobiecą, która nie będzie łuczniczką lub karczmarką? Temat spędzający sen z powiek Mistrzom Gry w Polsce i na świecie. Wyzwanie dla wysokopoziomowych prowadzących. Na wszystkie pytania i wątpliwości odpowiemy na prelekcji, połączonej z warsztatami.

Sobota, godz. 21:00, sala RPG 2
Kampanie i jednostrzały - dwa podejścia do prowadzenia RPG - Tomasz ‘Kaduceusz’ Pudło
Jak podejść do prowadzenia jednostrzału, żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej? Co jest najlepszą stroną kampanii RPG i czego należy unikać? I ostatecznie - które z tych dwóch podejść wydaje się prelegentowi najlepszym wykorzystaniem medium opowiadania i przeżywania historii, jakim są gry fabularne?.

Niedziela, godz. 14:00-15:00, sala RPG 1
Bohaterem być – Staszek ‘Scobin’ Krawczyk
Prelekcja poświęcona jest temu, w jaki sposób gracz może ciekawie przedstawiać swoją postać, a MG – stwarzać do tego okazje na sesji. Będę mówił m.in. o trudnych wyborach, charakterystycznych rekwizytach i scenografiach, retrospekcjach, snach, krótkich monologach postaci. Oprócz własnego doświadczenia przywołam przykłady rozwiązań z różnych systemów, liczę także na Wasz wkład w dyskusję. Zapraszam erpegowców początkujących i doświadczonych, zarówno graczy, jak i prowadzących (tym ostatnim prelekcja może się przydać również do tworzenia BN-ów).

Niedziela, 14:00–15:00, sala Naukowa 1
Rozrywki średniowiecza - Łukasz ‘Salantor’ Pilarski
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ludzie średniowiecza traktowali pracę i zabawę, w jaki sposób studenci zyskali reputację obiboków i pijaków oraz dlaczego Kościół miał problemy z utrzymaniem dyscypliny wśród kleru, przyjdź i posłuchaj tej prelekcji.


Piątek, godz. 14:00-15:00, Blok Filmowy
Kto zekranizuje wreszcie Snerga? - Rafał Nawrocki
Jako autora jedynej na razie monografii Snerga ("Literatura-nauka-herezja-Snerg"), bardzo interesuje mnie pytanie, czy któryś z rodzimych reżyserów pokusi się wreszcie, do ciężkiej cholery, o sfilmowanie "Robota" lub "Według łotra". Różne famy i flamy głoszą, że wyprzedzają nas w tym bliżsi i dalsi sąsiedzi! Ta godzina ma być próbą prześwietlenia potencjału filmowego spuścizny Snerga i możliwości polskiego kina w zakresie jej przyjęcia.

Piątek, godz. 15:00-16:00, sala Naukowa 1
Tam i nie zawsze z powrotem, czyli niesławna historia wahadłowców - Paweł ‘Ostry’ Ostrowski
A miało być tak pięknie. W planach NASA program Space Transportation System miał doprowadzić do powstania statku kosmicznego wielorazowego użytku. Pojazdu taniego w eksploatacji, WAHADŁOWO obsługującego transport na orbitę, startując każdego tygodnia z regularnością PROMU. W praktyce dwudziestoletnia eksploatacja wahadłowców okazała się jednak kosztowną pomyłką, naznaczoną w dodatku dwiema tragicznymi katastrofami. Spróbujmy przeanalizować przyczyny porażki, ale i podsumować korzyści.

Piątek, godz. 18:00-19:00, Aula 1
Koncert Jacka Kowalskiego
Sarmacki bard Jacek Kowalski, zaprasza na akustyczny koncert pieśni - od średniowiecza, po czasy współczesne. Od lat na Pyrkonie, Jacek Kowalski zabiera swoich słuchaczy w muzyczną podróż przez czas i przestrzeń prawdziwych wydarzeń, dzięki czemu możemy spotkać krzyżowca Gotfryda z Bouillon zmierzającego do Jerozolimy, czy dzielnego konfederata barskiego -Morawskiego, wyzwalającego po paru flaszkach Poznań z rąk Moskali. Tego nie można przegapić!

Piątek, godz. 19:00-21:00, Aula 1
John Wick - session with the author John Wick i Maciej ‘Lucek’ Sabat
It is a pleasure for us to invite you to meet John Wick, talk to him and see what a great cook he is in his kitchen kingdom. Also, for people having big enough appetites, there will be a draw for the roles in a session of maître cuisinier John Wick

Sobota, godz. 00:00-01:00, blok M&A/Komiks (budynek 14, III p.)
Przesądy japońskie - Joanna 'Kuro Akane' Komorowska (Umi no Koe)
Zapewne większość z nas nie przechodzi pod drabiną, a gdy czarny kot przebiegnie nam drogę, dwa razy zastanawiamy się, czy nie powinniśmy czasem zawrócić. Jak to jest u Japończyków? Czyli o tym jak wywnioskować długość życia z charakterystyki brwi, ile razy należy kichnąć, by było dobrze i dlaczego nie należy gwizdać w nocy.

Sobota, godz. 10:00-11:00, sala Literacka 2
Szklane bomby i zatrute sztylety - terroryzm w dawnej - Polsce Andrzej W. Sawicki
Historia narodzin współczesnego terroryzmu na przykładzie działań polskich separatystów w XIX wieku. Omówienie sposobów działania Sztyletników i Żandarmów Wieszających podczas Powstania Styczniowego. Używana broń i przykłady przeprowadzonych akcji. Prelekcja będzie nawiązywać do świata mojej powieści Nadzieja czerwona jak śnieg i powstającej kontynuacji.

Sobota, godz. 12:00-13:00,
Przebierany przejazd bimbą - Organizatorzy Pyrkonu
Atrakcja przygotowana specjalnie dla wszystkich uczestników konkursu Maskarada jak i chętnych Pyrkonowiczów. Startujemy z Mostu Dworcowego i zwiedzamy calutki Poznań! Przebranie i/lub motywy Pyrkonowe obowiązkowe. Zapewniamy kolorowy przejazd pełen przygód. Zapraszamy! Jedyna taka okazja!

Sobota, godz. 13:00-14:00, sala RPG 2
Intertekstualność nerdozy - Maciej ‘Lucek’ Sabat, Michał ‘Puszon’ Stachyra
Smuga cienia, kryzys wieku średniego i pierwsze porsche, kupione sobie na otarcie łez za straconą młodością już za nimi. Ze szczenięcych czasów zostało im tylko zamiłowanie do masowej konsumpcji kultury popularnej. Znani ze swoich szerokich (nierzadko: zbyt szerokich) gustów oraz wyrobionego (ostrzeżenie: zarzuca na zakrętach) smaku dżentelmeni z Krakowa, postanowili rozpocząć działalność misyjną. Od dziś dzielić się będą ze zdumioną Publicznością (tak, tak - to Wy) opiniami i odczuciami na każdy temat (w myśl zasady polskiego specjalisty: nie znam się, więc się wypowiem). Filmy, gry, komiksy, muzyka, książki, wydarzenia artystyczne i niekoniecznie, telewizja,skandale, życie towarzyskie wyższych sfer - o wszystkim słyszeli, widzieli i mówili. Nie wszędzie ich zaproszono, ale za to jak już przyszli, to zjedli wszystko. Premierowy odcinek na Pyrkonie! O konwentach, fanach, grach, jedzeniu i hobby, w krytycznym sosie intertekstualnej nerdozy.

Sobota, godz.
16:00-17:00, Aula 1
Adrian Chmielarz - spotkanie z twórcą gier - Karol Gasiński
Człowiek legenda polskich gier komputerowych. Twórca Painkillera, Bulletstormu, Tajemnicy Statuetki, a obecnie założyciel niezależnego studia The Astronauts.
Adrian pracował między innymi nad grami: Tajemnica Statuetki, Teenagent, Katharsis, Książę i tchórz, Reflux, Archangel, Skoki Narciarskie 2006, Infernal, Gorky 17, Gorky Zero: Fabryka Niewolników, Gorky 02


Sobota, godz. 16:00-17:00, sala RPG 1
Slawia - premiera najnowszego dodatku do Wolsunga - Artur 'Garnek' Ganszyniec, Michał 'Puszon' Stachyra (Kuźnia Gier)
W świecie Wolsunga Slawia to odpowiednik Polski obciążonej Klątwą. Sprawia ona, że nic w tym kraju nie wychodzi tak jak powinno. Niestety Klątwa doścignęła również nas, wydawców, sprawiając, że był to najdłużej oczekiwany dodatek do Wolsunga. Ale teraz wreszcie jest, możecie go zobaczyć, a na prelekcji usłyszeć o dodatkowych szczegółach, poznęcać się nad nami za opóźnienie oraz zadać masę kłopotliwych pytań.

Sobota, godz. 17:00-18:00, sala Literacka 2
Nowe Średniowiecze - spotkanie z Lechem Jęczmykiem - Maciej 'Biały' Witkowiak
Niepowtarzalna okazja na Pyrkonie: Lech Jęczmyk - tłumacz, wydawca i popularyzator fantastyki, a obecnie jeden z ciekawszych eseistów, niestrudzony gorszyciel fantastycznej młodzieży - zaprasza do spojrzenia w inny sposób na rzeczywistość. Jak z dezinformacyjnego szumu wyłowić kierunki i przyczyny zmian w naszej rzeczywistości oraz kiedy ukażą się wyczekiwane przez wielu wspomnienia autora - o tym usłyszycie na spotkaniu.

Sobota, godz. 17:00-18:00, Aula 1
Folk Legends and Mythology in Modern Horror Stories - Graham Masterton
How we can draw on ancient fears and superstitions to create frightening threats in today`s world... like the way I used Baba Yaga, for example, in a horror story mostly set in Poland, and how my new horror novel for Rebis, FOREST GHOST, draws on legends about frightening creatures in the Kampinos Forest.

Sobota, godz. 18:00-18:00, Duża scena (budynek 6a)
Legendy inaczej – Barbara Karlik
A jeśli Romeo i Julia w tym życiu się nie spotkają? Co z syreną, gdy nie przepływają obok żadni żeglarze? Jakie jest życie pasierbicy Selkie? Jest tyle legend i baśni, które znamy - ale z której strony?
Zapraszam na koncert ballad, które postarają się opisać znane motywy w nowy sposób, a legendy i z innej perspektywy.


Sobota, godz. 19:00-23:00, sala LARP 1
LARP Ostatni Rejs - Kawaleria Berg i Zofia Urszula Kaleta (Stowarzyszenie Wielosfer)
Larp "Ostatni Rejs" jest symulacją atomowej łodzi podwodnej. Towarzyszu, jeśli nieobce są Ci pojęcia musztry, pracy zespołowej, walki za ojczyznę oraz odpowiedzialności, zaciągnij się niezwłocznie!

Gra dla 10-15 osób. Przed rozpoczęciem obowiązkowe warsztaty. Na grę zaprasza Kawaleria Berg - zdobywcy "Złotej Maski" w kategorii najlepszy MG team.
Uwaga! Obecność na warsztatach przygotowujących do gry jest niezbędna, by wziąć w niej udział.



Sobota, godz.20:00-21:00, sala Literacka 2
Inspiracje do "Portalu zdobionego posągami" Marka S. Huberatha - Marek S. Huberath
Marek S. Huberath przedstawi wędrówki, które zainspirowały go do stworzenia "Portalu". Pokaz slajdów śladami dzieł sztuki i bohaterów książki będzie zawierał materiały niedostępne w innych źródłach.

Sobota, godz. 21:00-22:00, Blok Filmowy
Tajemnice doliny Lucasa... – Burzol
...czyli co tak naprawdę kupił Disney, gdy chciał kupić Lucasfilm. Wbrew pozorom Lucasfilm to nie tylko Gwiezdne Wojny. To prężne przedsiębiorstwo, wspierające wiele dziedzin kinematografii, a także najpiękniejsze miejsce na Ziemi, posiadające własną straż pożarną, własną winiarnię i liczne tajemnice.

Sobota, godz. 23:00-22:00, Aula 1
Zew Cthulhu Południca – zespół Południca
Nieme kino z muzyką na żywo! Zespół Południca! prezentuje unikalne spotkanie filmowo-muzyczne. W programie istoty fantastyczne, realne, groźne i kosmate. Zew Cthulhu jest opowieścią o zagadkowej figurce, w której zamieszkuje demon, o szaleństwie, psychoterapii, wielowymiarowych miastach, bagnach, tajemnych obrzędach dzikich plemion i niestrudzonych podróżnikach z ekspresjonistycznymi makijażami na powiekach. Są na świecie ludzie, którzy Howarda Lovecrafta kochają i już. Znaleźli się wśród nich tacy, którzy przetłumaczyli jego opowiadanie na film. Z tym, że translacja objęła też technikę robienia samego filmu. I tak powstał zagadkowy falsyfikat filmu niemego w czasach gdy do kin wchodzą obrazy trójwymiarowe. Muzyka Południcy! nie jest oficjalną ścieżką dźwiękową filmu. Zespół dodał do niego własnej produkcji oszukańcze dźwięki, elektronika udaje naturę, generujemy przy pomocy cyfrowych bitów i przetworników bulgotanie bagien, śpiewy szamanów i jazzowy swing.

Niedziela, godz. 10:00-11:00, Aula 1
Dyskretny urok diabolicznych geniuszy, czyli skąd wzięli się supervillaini - dr Adam 'WTFApoc' Godlewski
Współczesną kulturę trudno wyobrazić sobie bez „Wielkich Złych” - fascynujących antagonistów zaludniających filmy, komiksy, gry komputerowe i powieści; czasem wręcz przysłaniających swoimi grzechami cnoty bohaterów. Jednak supervilains nie są wymysłem naszej epoki. Jak wiele innych, kluczowych elementów dla współczesności, posiadają długi rodowód, a cech charakterystycznych nabrali dzięki kulturze popularnej XIX stulecia.

Niedziela, godz. 11:00-12:00, sala Naukowa 1
Sztuka fałszerstwa, fałszerze sztuki - Zofia Urszula Kaleta (Stowarzyszenie Wielosfer, Dobre Historie)
Nie tylko dla miłośników kryminałów. Prelekcja o wielkich przekrętach, kreatywności domów aukcyjnych, chemii w sztuce, utalentowanych studentach, prywatnych zemstach i fałszerzu, któremu nikt nie chciał uwierzyć, że namalował Vermeera.

Niedziela, godz. 16:00-18:00, blok LARP-owy (budynek 14, II p.)
Konfederacja Larpowa - dyskusja i prezentacja idei - Organizatorzy Konferencji Larpowej KoLa 3
Zapraszamy na panel dyskusyjny na temat opcjonalnego powołania Konfederacji Larpowej, czyli swoistego zrzeszenia grup i organizacji zajmujących się organizacją LARPów w Polsce. Spotkanie ma na celu podjęcie dyskusji na temat tego, czy taka organizacja jest potrzebna, oraz jakie ewentualne korzyści może przynieść jej powołanie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem.


Powyższa lista jest subiektywna i na pewno każdy z Was zechce ją uzupełnić o punkty programu prowadzone przez ulubionych prelegentów, premiery wyczekiwanych książek albo turnieje ulubionych gier. Na stronie konwentu zapoznać się z listą atrakcji,a po zalogowaniu się - stworzyć z nich własny program.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Pole Bitwy: Pyrkon 2013
Achtung! Odłamkowym ładuj!
- recenzja
Pyrkon 2013
- recenzja
Pyrkon 2019
Fantastyka niejedno ma imię
- recenzja
Pyrkon 2017
Relacja ze stolicy Fantastyki
- recenzja
Pyrkon 2016
Kolejny rekord frekwencji i zadowolenia
- recenzja

Komentarze


Krzyś
   
Ocena:
+1
Zadnej Polterherbatki w programie. A miałem nadzieję, że po prostu przegapiłem.... Nagle przyjazd do Poznania stracił nieco blasku.
20-03-2013 23:00

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.