» Dodatki i podręczniki » Zagraniczne » Pathfinder Campaign Setting: Chronicle of the Righteous

Pathfinder Campaign Setting: Chronicle of the Righteous


wersja do druku

Niebiańska książka telefoniczna

Redakcja: Matylda 'Melanto' Zatorska

Pathfinder Campaign Setting: Chronicle of the Righteous
Przeglądając linie wydawnicze kolejnych edycji Dungeons & Dragons lub systemów im pokrewnych, bardzo łatwo można dostrzec, że wcześniej czy później do każdego z nich pojawia się jeden lub więcej podręczników poświęconych niższym planom i zamieszkującym je czartom. Znacznie rzadziej z podobną uwagą spotykają się natomiast ich naturalni przeciwnicy – niebianie.

Nie inaczej wygląda to w przypadku wydawanego przez Paizo Pathfindera. Od czasu rynkowego debiutu systemu doczekaliśmy się przynajmniej kilku podręczników poświęconych mieszkańcom niższych planów (żeby wspomnieć tylko trzyczęściowy cykl Book of the Damned), a nowe odmiany biesów są jednymi z najczęściej spotykanych rezydentów kolejnych bestiariuszy.

Taki stan rzeczy ma oczywiście swoje realne uzasadnienie – w przypadku standardowej drużyny bohaterów o dobrych charakterach szansa na pojawienie się demonów czy diabłów w roli adwersarzy jest znacznie większa niż możliwość skrzyżowania mieczy z aniołami. Sprawia to, że statystyczny Mistrz Gry znacznie chętniej sięgnie po dodatek poświęcony złym pozasferowcom.

Mimo to wydawnictwo Paizo nie zapomniało całkowicie o fanach drugiej strony odwiecznego konfliktu i od czasu do czasu publikuje różnego rodzaju nowości przeznaczone dla graczy i prowadzących, którzy chcieliby w swoich kampaniach silniej zaakcentować związek z wyższymi planami. Jednym z najlepszych przykładów tej polityki jest wydany w maju 2013 roku w ramach linii Pathfinder Campaign Setting podręcznik Chronicle of the Righteous.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Według zapowiedzi autorów miał on stanowić kompleksowe źródło wiedzy na temat roli niebian w kosmologii Golarionu i oferować zarówno Mistrzom Gry, jak i graczom bogaty zbiór nowych opcji mechanicznych i porad fabularnych. Tak szeroki wachlarz obietnic ze strony twórców sprawia, że warto sprawdzić, na ile te ambitne plany znalazły odzwierciedlenie w finalnym produkcie.

Skaza na niebiańskim krajobrazie

Przed oceną zawartości dodatku warto kilka słów poświęcić ogólnie pojętej jakości wydania Kroniki Prawości, szczególnie że tym razem nie wszystko pod tym względem funkcjonuje tak dobrze, jak można by się spodziewać po produktach amerykańskiego wydawcy.

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku. Miękka okładka z efektowną grafiką, solidnie sklejony grzbiet (który nawet po dłuższym czasie nie wykazuje śladów zużycia), sześćdziesiąt cztery w pełni kolorowe strony wydrukowane na kredowym papierze i ozdobione całkiem pokaźną liczbą ilustracji (choć wydaje się, że jest ich mniej niż zwykle i sumarycznie mają nieco gorszą jakość). Do tego profesjonalna korekta i praktycznie wzorowo uporządkowany tekst.

Niestety już po pobieżnym przekartkowaniu ujawnia się największy mankament oprawy graficznej, a mianowicie fabularyzowane wstawki. Podczas prac nad podręcznikiem ktoś wpadł na pomysł, żeby pomiędzy poszczególnymi sekcjami umieścić opisy stylizowane na tekst ze świata gry. Problem w tym, że zapisane są one brązową czcionką przypominającą niechlujne odręczne pismo i wydrukowane na jasnobrązowym tle imitującym stary pergamin. Efekt końcowy jest taki, że fragmenty te (przynajmniej w drukowanej wersji podręcznika) są kompletnie nieczytelne, a do tego ich autor ma mocno grafomańskie zapędy co też nie pomaga w odcyfrowaniu treści.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Byłbym nawet skłonny przymknąć oko na tego rodzaju wizualny eksperyment, gdyby służył on jedynie próbie budowania klimatu, ale twórcy postanowili umieścić w tych fragmentach również istotne informacje (na przykład opisy ważnych lokacji na wyższych planach czy sylwetki najważniejszych upadłych niebian) co sprawia, że zasłużyli sobie na solidnego minusa.

Podsumowując stronę wizualną, można powiedzieć, że zasługuje ona na niższą niż zwykle notę, ale to efekt przede wszystkim nietrafionego wyboru sposobu prezentacji części informacji. Cała reszta (może poza nieco słabszymi ilustracjami) to dalej wysoki poziom charakterystyczny dla wydawnictwa Paizo.

Zastępy niebios

Na ostateczną ocenę podręcznika znacznie większy wpływ ma jednak jego zawartość. Ta natomiast w Chronicle of the Righteous została podzielona na cztery główne rozdziały, które można podzielić na część fabularną i część mechaniczną.

Pierwsza, w skład której wchodzą dwa pierwsze rozdziały, zajmuje niemal dwie trzecie całej objętości książki i w zamyśle twórców stanowi główną atrakcję całego dodatku. I rzeczywiście pierwszy rozdział, zatytułowany Lords of the Empyrean, robi duże wrażenie swoim rozmachem. Autorzy umieścili tutaj opisy ponad pięćdziesięciu władców niebios, czyli potężnych, acz słabszych od bogów, istot, które opiekują się jakąś ściśle określoną dziedziną i posiadają pewną grupę wyznawców. Każdy z nich został opatrzony krótką metryczką (zawierającą informacje o charakterze, planie pochodzenia, najważniejszych sługach i typowych miejscach kultu), rozpiską rytuałów wymaganych od wyznawców, listą błogosławieństwa, na które mogą liczyć ci ostatni oraz grafiką przedstawiającą święty symbol. Wszystko wieńczy opis fabularny danego niebianina i jego siedziby, o ile takową posiada.

Muszę przyznać, że twórcy bardzo dobrze wywiązali się z zadania i stworzyli katalog naprawdę interesujących i różnorodnych istot. Otrzymujemy tu niebiańskich generałów, sędziów, strażników wiedzy, patronów natury i przyjemności, a także obrońców słabszych. Właściwie każdy prowadzący znajdzie tu dla siebie coś przydatnego. Pochwalić należy również rytuały (niektóre dość pomysłowe) i zapewniane przez niebian bonusy. Co istotne, większość z nich nie jest na tyle potężna, żeby w znaczący sposób zachwiać mechaniczną równowagą w drużynie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W kontekście tego rozdziału mogę przyczepić się właściwie tylko do jednej rzeczy, a mianowicie doboru dziedzin, którym patronują niektórzy niebianie. Cechy takie jak tchórzostwo czy ignorancja to coś, co spodziewałbym się znaleźć raczej wśród zachowań promowanych przez władców niższych planów. Na szczęście jednak tego rodzaju nie do końca trafionych pomysłów nie ma zbyt wiele i rozdział jako całość zasługuje na wysokie noty.

Część fabularną podręcznika uzupełnia opis czterech najważniejszych grup niebian występujących w kosmologii Golarionu (praworządnych dobrych archontów, neutralnych dobrych agatonów, chaotycznych dobrych azata i nieprzypisanych do żadnego z dobrych charakterów aniołów). Nie ma tutaj żadnych odkrywczych informacji czy zaskakujących pomysłów, ale rozdział ten na pewno posiada dużą wartość porządkującą, co zapewne doceni wielu prowadzących, którzy do tej pory musieli posługiwać się treścią rozrzuconą po różnych dodatkach i bestiariuszach.

Pozostałą część podręcznika, liczącą mniej więcej dwadzieścia stron, zajmują szeroko pojęte nowości mechaniczne. Znajdziemy tu między innymi nową klasę prestiżową, kilka zaklęć i magicznych przedmiotów, minibestiariusz oraz porady dotyczące tworzenia Tajemniczych kultów (Mystery Cults), czyli zorganizowanych grup śmiertelników wyznających niebian.

Ta część podręcznika wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony jest tu kilka ciekawych pomysłów takich jak naprawdę udane magiczne przedmioty (niektóre z nich nawet dobrym bohaterom mogą sprawić sporo kłopotów), nowe istoty wymienione w bestiariuszu (mi szczególnie do gustu przypadła potężna niebianka oddziałująca na pogodę i otaczającą ją przyrodę) czy nowa klasa prestiżowa.

Z drugiej natomiast dostajemy mocno przeciętne zaklęcia będące wariacją na temat dobrze znanych czarów (czego najlepszym przykładem jest nowa wersja oplątania) lub tworami opartymi na dziwacznych założeniach (przywoływanie stada niebiańskich bawołów, które tratują wszystko na swej drodze), przegadany rozdział o przywoływaniu niebian (choć nie można mu odmówić użyteczności) oraz niezbyt grywalny zestaw rytuałów pozwalających bohaterowi na otrzymanie pewnych bonusów w zamian za umartwianie ciała.

Nie do końca spodobały mi się też opisy niebiańskich kultów. Mam wrażenie, że autorzy nie mieli za bardzo na ten fragment pomysłu i postanowili zastosować schemat stworzony zapewne na potrzeby demonicznych i diabelskich kultów, co zaowocowało dość dziwnymi rozwiązaniami, takimi jak nieuzasadniona wysoka tajność tych organizacji.

Pomimo powyższych mankamentów zawartość Chronicle of the Righteous jako całość wypada bardzo pozytywnie. Część fabularna, ze szczególnym uwzględnieniem władców niebian, prezentuje naprawdę wysoki poziom, a i w rozdziałach poświęconych mechanice można znaleźć fragmenty udane (bestiariusz, magiczne przedmioty) lub po prostu przydatne (przywoływanie niebian).

Żegnając anielskie łąki

Chronicle of the Righteous to podręcznik zaskakująco trudny do oceny. Na pewno należy pochwalić twórców za podjęcie relatywnie rzadko poruszanej w dedekowych grach fabularnych tematyki oraz świetnie przygotowane główne danie całego dodatku. Jednocześnie elementy mechaniczne pod wieloma względami nie dorównują pomysłom fabularnym i podczas ich lektury  można dostrzec zmarnowany potencjał. Także ewidentna wpadka ze stylizowanymi wstawkami pomiędzy rozdziałami musi znaleźć odzwierciedlenie w finalnej nocie.

Mimo wszystkich tych  mankamentów Kronika Prawości​ jest dodatkiem zasługującym na dobrą ocenę (może nawet z niewielkim plusem) i jeżeli ktoś planuje na swoich sesjach silniej zaakcentować niebiański pierwiastek, to z czystym sumieniem może po tę pozycję sięgnąć i to nawet jeżeli nie korzysta z domyślnego settingu Pathfindera.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Pathfinder Campaign Setting: Chronicle of the Righteous
Linia wydawnicza: Pathfinder
Autor: Amber Scott
Okładka: miękka
Ilustracja na okładce: Eva Widermann
Ilustracje: Heige C. Balzer, Eric Braddock, Christopher Burdett, Jeff Carlise, Chuck Lukacs, Maichol Quinto, Kim Sokol, Florian Stitz, Sandara Tang, Tyler Walpole
Wydawca oryginału: Paizo
Data wydania oryginału: maj 2013
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 64
Oprawa: miękka
Format: A4
ISBN-10: 1601255063
ISBN-13: 978-1601255068
Cena: 19,99 USD



Czytaj również

Pathfinder Companion: Elves of Golarion
Inaczej o starszej rasie
- recenzja
Pathfinder Campaign Setting: Inner Sea Temples
Boskie domy Golarionu
- recenzja
Pathfinder: Skull & Shackles – The Wormwood Mutiny
Nie zawsze wesoły żywot pirata
- recenzja
Pathfinder Campaign Setting: Faiths of Golarion
Międzyreligijna nijakość
- recenzja
Pathfinder Player Companion: Martial Arts Handbook
Karatecy z Golarionu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.