» Recenzje » Obłędni rycerze - antologia

Obłędni rycerze - antologia


wersja do druku
Redakcja: Michał 'M.S.' Smętek

Obłędni rycerze - antologia
Bardzo lubię antologie opowiadań. Przedstawione tam historie są krótkie i zazwyczaj nie mają ze sobą nic wspólnego. Jest to olbrzymi atut, gdyż można je czytać oddzielnie i świetnie nadają się na krótką podróż autobusem lub nudną lekcję. Kolejną dobrą stroną takich prac zbiorczych jest wrażenie przez nie wywierane. Nawet jeśli jednak historyjka nie spodoba nam się zbytnio, to od razu możemy przejść do drugiej, nie martwiąc się o słabą fabułę czy tragicznych bohaterów poprzedniej.

Obłędni rycerze to skazany na sukces zbiór humoresek fantastycznych pod redakcją Petera Haininga. Od początku wiedziałem, że antologia, której twórcami są takie osobowości, jak Woody Allen, Philip K. Dick, Terry Pratchet, A. A. Milne (twórca Kubusia Puchatka) czy Mark Twain nie może być pozycją złą. Moje przypuszczenia okazały się słuszne, ale nie wyprzedzajmy faktów…

Przed przystąpieniem do opisu poszczególnych części zbiorku chciałbym wyrazić swój zachwyt wstępem do każdego z opowiadań. Jest to fantastyczna rzecz, której brakuje w wielu antologiach. Krótki (zwykle zajmujący półtora strony) tekst, traktujący o dziełach i samym życiu autora jest bardzo ciekawy i pozwala dowiedzieć się naprawdę wiele ciekawych rzeczy tym, którzy nie są zaznajomieni zbyt dobrze z historią literatury.

Obłędni rycerze zostali podzieleni na trzy rozdziały. W pierwszym z nich, zatytułowanym Wzloty absurdalne, Peter Haining umieścił opowiadania z pogranicza absurdu. Mamy tu do czynienia z Terrym Pratchettem opisującym cywilizację kurczaków rozwiniętą na brzegu ruchliwej drogi, Raya Bradbury'ego opisującego "najlepszy" sposób na zdobycie Złotego Lwa w Cannes oraz genialny tekst Jerome'a K. Jerome'a, który snuje wizję naprawdę rozwiniętego socjalizmu. Ponadto na uwagę zasługuje opowiadanie Petera S. Beagle'a Wilkołak Lila, w którym autor roztacza naprawdę interesującą wizję życia z wilkołakiem (a raczej wilkołaczką) pod jednym dachem.

W kolejnym rozdziale (Wieki mętne) mamy okazję przeczytać opowieści o - jak informuje nas podtytuł rozdziału - czasach heroicznych. Wbrew pozorom są tu też opowiadania z epok bliższym nam samym. Mimo tekstów nieco słabszych niż te w opowieściach absurdalnych, tutaj też wyławiamy kilka perełek. Prym wśród nich wiedzie Orson Welles ze swoim opowiadaniem o olbrzymim zamieszaniu w kuluarach dworu francuskiego i Spike Milligan, który swoim tekstem naśladującym bliblijną Księgę Wyjścia, rozbawił mnie do łez.

W kolejnej części, Niekończące się histerie, Peter Haining zaprezentował opowieści (jak sam mówi) z dreszczykiem. Moim zdaniem jest to najsłabsza część zbioru, aczkolwiek nadal trzymająca poziom. Szczególnie dobrze wypada tu opowiadanie Davida L. Stone'a pt. Zabójcy z Dulwich, jednak takie wrażenie mogło spowodować moje uwielbienie takich klimatów.

Wszystkie te części dają nam razem 24 wspaniałe opowiadania, z których ani jedno nie jest słabe! Są opowieści dające dużo do myślenia, w niektórych tekstach znajdziemy czystą rozrywkę, a w jeszcze innych nutkę ironii lub absurdu.

Okładka ilustruje opowiadanie Terry'ego Pratchetta i jest w stylu tych z jego książek, co nie zaskakuje, gdyż jej autorem jest Josh Kirby. Ponadto samo wymienienie na okładce nazwiska brytyjskiego pisarza jest gwarantem sukcesu.

Z czystym sercem mogę więc polecić Obłędnych rycerzy, nie tylko jako książkę przy której uśmiech będzie nam towarzyszył cały czas, ale także jako cenny wykład z historii literatury fantastycznej oraz przede wszystkim serię opowiadań dających do myślenia. Miłej lektury!
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
8.14
Ocena użytkowników
Średnia z 7 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Obłędni rycerze (Knights of Madness)
Cykl: Opowieści ze świata fantastyki i humoru
Tom: 3
Autor: antologia (pod redakcją Petera Haininga)
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska, Monika Michowicz
Autor okładki: Josh Kirby
Wydawca: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 21 kwietnia 2009
Liczba stron: 232
Oprawa: miękka
Format: 142 x 202 mm
ISBN-13: 978-83-7648-105-0
Cena: 29,90 zł



Czytaj również

451 stopni Fahrenheita
Kiedy wczoraj staje się dzisiaj
- recenzja
Inwazja z Ganimedesa
Podbój jak każdy inny
- recenzja
Raport mniejszości
Krótko i dosadnie
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.