» World of Warcraft TCG » Talie » Niebieskie sztuczki

Niebieskie sztuczki

Niebieskie sztuczki
Od dłuższego czasu w świecie WoW TCG panuje moda na szaleńczą agresję. Armie murloców, Jadefire Scoutów, Gilblin Dethscroungerów, Pygmy Firebreatherów i General Husamów opanowują kolejne pola bitew i pustoszą wszystko jak afrykańska szarańcza. Mazu'kony i Garosh, Son of Gromy ślepo szarżują naprzód nie patrząc na nikogo. Nawet zniszczenie pewnych zagrożeń nie daje poczucia bezpieczeństwa. Daedak the Graveborne tylko czeka na to, by zza grobu zadać jeszcze więcej cierpienia broniącemu się graczowi.

Bardzo trudno jest znaleźć sposób obrony przeciwko wszystkim jednostkom, które zostały stworzone do tego, by atakować i zdawać obrażenia. Trudno jest teraz skonstruować defensywę w formacie Core, która byłaby w stanie powstrzymać ten ogromny napór. Warto jednak próbować, bo gdy raz się uda zbudować doskonałą obronę, to korzyści z tego będą wielkie. Z pewnością jedną z osób, które skorzystały na żelaznej obronie jest Brad Watson, Mistrz Świata z Atalanty, który razem ze swoimi kolegami z zespołu zdołał stworzyć potężny mur w postaci talii opartej na Alliance Rogue. Przedstawiam wam talię Core, którą grał Amerykanin w trakcie Mistrzostw świata 2012 w Atalncie.


Hero: Edwin VanCleef

Allies:
4 Nasala Silvertree
4 Nalisa Nightbreeze
3 Thadrus, Shield of Teldrassil
4 Faenis the Tranquil
4 Aaron Goodchilde
2 General Husam
3 Benedictus, the Twilight Father
4 Edwin VanCleef

Abilities:
2 Decisive Strike
4 Poison the Well
2 Poison Bomb
4 Distraction Technique
3 Vendetta

Equipment:
1 Blackout Truncheon
3 Winter Veil Disguise Kit
4 Viewless Wings

Locations:
2 Throne of the Tides

Quests:
3 The Well of Eternity
4 Seeds of Their Demise



Na czym zatem polega ta niezwykła obrona, jaką oferuje powyższy spis talii? Grupka ally'ów posiadających keyword Protector oraz karty ability, które niszczą ally'ów z pewnością wzmacniają potencjał defensywny talii, ale w tym przypadku największą innowacją, jak i kluczowym elementem obrony tej talii jest Distraction Technique. Sama z siebie ta karta jest bezużyteczna. W połączeniu z zagrywanymi ally'ami zyskuje jednak ona na znaczeniu. Jednak to, co sprawia, ze ta rogue'owa umiejętność jest bardzo ważna dla całej talii, to jej synergia z takimi kartami jak Nasala Silvertree i Benedictus, the Twilight Father.

W połączeniu z Distraction Technique, Nasala i Benedictus dają bardzo ciekawy mechanizm. W naszej turze wejście tokena, dzięki mocy jednego z tych ally'ów, pozwala naszemu bohaterowi zyskać jeden punkt Assault i exhaustuje ally'a, który może być np. Protectorem. W pojedynku każda przewaga może być znacząca, dlatego z pewnością tych efektów nie można nie docenić. To, co jednak najważniejsze jest w tym połączeniu kart, dzieje się w turze przeciwnika. Z racji tego, że Nasala i Benedictus tworzą po jednym tokenie w turze przeciwnika, istnieje również możliwość wykorzystania efektu Distraction Technique. W tym przypadku znaczący jest tylko efekt tapowania ally'a. Dzięki temu, dopóki żyje Nasala lub Benedictus, zawsze istnieje możliwość powstrzymania chociaż jednego ally'a przeciwnika przed dokonaniem ataku. Biorąc pod uwagę to, że mnóstwo talii w aktualnym metagame opiera swoje zwycięstwo na udanych atakach ally'ów, takie nieuruchomianie ich części przez Distaction Technique jest niezwykle cenne. Dlatego ważne jest, aby móc bronić Nasala Silvertree i Benedictus, the Twilight Father przed ich zniszczeniem.

Mimo efektu Distraction Technique, czasem może zdarzyć się, że jeden z ally'ów zdoła zaatakować jednego z naszych kluczowych ally'ów. Brad Watson pomyslał o tym i stworzył drugą linię obronny dla swoich sojuszników. Jest nim Winter Veil Disguise Kit, który według erraty może dać wybranemu ally'owi możliwość usunięcia się z fazy combat. Wtedy trzeba liczyć się tylko z tym, ze ognisty ally lub broń zdoła w fazie combat uderzyć broniącego się sojusznika.

Poza Nasalą i Benedictusem, istnieją w talii jeszcze dwie inne karty, które osiągają podobny efekt z Distraction Technique. Mam tutaj na myśli Nalisa Nightbreeze i Blackout Truncheon. Dzięki temu, że są to karty instant, mogą one również powstrzymać ally'a przed atakiem. Z pewnością Brad Watson używał tych kart przede wszystkim do obronny Nasali i Benedictusa, które z Distraction Technique oferują stały mechanizm obronny. Pamiętajmy, że Nalisa również może obronić night elfy, takie jak Nasala Silvertree, przed efektami targetującymi.


Potężni Protectorzy tacy jak Thadrus, Shield of Teldrassil, efekt Winter Veil Disguise Kita oraz połączenie Distraction Technique z Nasala Silvertree czy Benedictus, the Twilight Father, tworzą zaporę niezwykle trudną do przejścia dla wszelkich, bardzo popularnych w dzisiejszych czasach, aggro talii. Jednak, by wygrać, nie można tylko się bronić. Trzeba również atakować. Jak w przypadku tej talii wygląda ofensywny plan?

Grając tą talią można wygrać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozbudowa armii za naszą ścianą protectorów i generatorów tokenów. General Husam, Edwin VanCleef, jak i Vanessa VanCleef są bardzo potężnymi allly'ami i wystarczy kilka ich ataków, by wykończyły wrogiego bohatera.

Drugim sposobem na wygranie gry jest zagranie Viewless Wings w momencie, gdy na stole znajduje się wiele naszych ally'ów. Dzięki temu, że talia posiada tyle generatorów tokenów, wcale nie będzie rzeczą niemożliwą, by w krótkim czasie stworzyć armię składających się z 5 lub więcej jednostek. 5 tokenów bez żadnego wsparcia nie jest przerażającą siłą, szczególnie jeśli są to tokeny stworzone przez Benedictusa. Jednak, gdy wejdzie do gry Viewless Wings, ta armia jest w stanie zadać śmiertelny cios. Dzięki doskonałej obronie nie zdziwiłbym się również, gdyby od czasu do czasu udawało się również zadać 20 punktów obrażeń z umiejętności Benedictus, the Twilight Father.


Brad Watson w części Core w trakcie tegorocznych Mistrzostw Świata, grając powyższą talią, zdołał osiągnąć wynik 3:2. Nie był to najlepszy wynik z tej części turnieju. Byli gracze, którzy zdołali wygrać wszystkie 5 gier rozgrywane w formacie Core, jednak wynik 3:2 wciąż jest solidnym osiągnięciem. W końcu między innymi ten wynik pozwolił Amerykaninowi dojść do top 16 turnieju, a potem zdobyć ostatecznie pierwsze miejsce.

Talia Brada Watsona z pewnością posiada wrogów, z którymi trudno jest walczyć grając tą talią. Chodzi tu przede wszystkim o kontrolne talie, które mogą posiadać Miniature Voodoo Mask oraz dużą ilość umiejętności niszczących ally'ów. Brak dodatkowego dociągu kart powoduje, że ta rogue'owa talia raczej traci na sile w pojedynku z kontrolnymi taliami. Z tym, z czym najlepiej sobie radzi, to efektywne zwalczanie plagi Grglmrglów, szczególnie tych agresywniejszych. Defensywa, jaką można stworzyć grająć rogue'owym deckiem Brada Watsona jest szczególnie trudna do obejścia dla murlocowego Huntera, który posiada bardzo ograniczony arsenał kart, które mogą efektywnie walczyć z tym, co znajduje się w tej talii. Talia ta skutecznie może powstrzymać Grglmrgla przed szybkim aktywowaniem flipa, a to powinno być głównym celem każdego core'owego gracza, który pragnie znaleźć sposób na pokonanie najpopularniejszej teraz talii. Obie talie nie posiadają idealnego źródła dociągu kart, dlatego też w tym pojedynku liczą się efektywne wymiany. Ten, który zdoła z tych wymian wyjść z mniejszymi stratami, wygra pojedynek. W tej walce przewagę posiada niebieski Rogue, który posiada cały wachlarz kart, jak Poison the Well, który jest w stanie zniszczyć kilka monsterowych stworów w jednej chwili, np. tokeny z Legacy of the Legion lub Thadrus, Shield of Teldrassil, który dzięki swoim 7 punktom życia często wymusza na przeciwniku poświęcenie na jego zniszczenie aż dwóch kart.

Wojna między tymi, którzy postanowili dołączyć frakcji Monster, a tymi, którzy szukają sposobu, by się jej przeciwstawić trwa. Core'owa talia Brada Watsona jest jednym z tych, które posiadają argumenty pozwalające na regularne pokonywanie monsterowych talii. Jednak należy również pamiętać, że jest to talia, która może mieć znaczące problemy z innymi archetypami, dlatego zanim gracz zdecyduje się na wypróbowanie ten spis, powinien dokładnie przeanalizować metagame, w którym będzie rozgrywał swoje pojedynki.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.