» Recenzje » Na progu - Patrick Senécal

Na progu - Patrick Senécal


wersja do druku
Na progu - Patrick Senécal
Wierzcie lub nie, jednak dotychczas nigdy nie czytałam horrorów. Po powieść Patricka Senécala sięgnęłam powodowana ciekawością, a dodatkowo zachęcona zasłyszanymi wcześniej pozytywnymi opiniami dotyczącymi nie tylko tej konkretnej książki, ale fantastyki tworzonej przez Québeckerów w ogóle. Senécal – w swej ojczyźnie autor bardzo znany i wysoko ceniony – wydawał się gwarantować inteligentną, a przy tym oryginalną rozrywkę. Nie spodziewałam się wprawdzie dreszczy strachu przebiegających po kręgosłupie za każdym razem, gdy przyjdzie mi przewrócić stronę, liczyłam jednak na rzecz wciągającą i trzymającą w napięciu.

Paul Lacasse jest psychiatrą, którego przygniata bagaż dwudziestopięcioletniego doświadczenia – praktyka lekarska dawno już przestała przynosić mu satysfakcję. Co więcej, powątpiewa on w skuteczność swoją i swoich kolegów do tego stopnia, iż jest przekonany, że nie są w stanie w pełni wyleczyć żadnego z pacjentów. W związku z tym pracę traktuje jak smutną konieczność, a jego głównym celem jest dotrwanie do emerytury. Stara się więc zajmować możliwie jak najmniejszą ilością przypadków i unikać konieczności podejmowania opieki nad nowymi pacjentami. Niestety, kiedy do szpitala po próbie samobójczej trafia słynny pisarz horrorów, Thomas Roy, Paul jest zmuszony podjąć się leczenia go; jego przyjaciółka, doktor Jaenne Marcoux, wielka fanka twórczości Roya, nie jest w stanie podejść do sprawy z odpowiednim dystansem. Wkrótce okazuje się, że przypadek pisarza zmieni całe życie doktora Lacasse.

Bez wątpienia to właśnie postać głównego bohatera jest największym atutem książki. Senécal najpierw precyzyjnie kreśli sylwetkę zgorzkniałego, zmęczonego pracą racjonalisty, po czym pozwala czytelnikom obserwować, jak jego sposób postrzegania rzeczywistości ewoluuje pod wpływem kolejnych wydarzeń. Kiedy pojawiają się wątpliwości, próbuje zagłuszyć je przy pomocy logicznego rozumowania – dzięki temu długo udaje mu się trwać przy swoich poglądach, nadchodzi jednak moment, w którym zmuszony jest choćby spróbować inaczej spojrzeć na sprawę. Szkoda że tak wiarygodnemu psychologicznie bohaterowi nie towarzyszą podobnie dobrze zaprojektowane postaci drugoplanowe – te bowiem są zdecydowanie mniej ciekawe, a ich obecność wydaje się służyć jedynie podkreśleniu, poprzez kontrast, istotnych cech charakteru doktora Lacasse oraz, rzecz jasna, popychaniu akcji do przodu.

Ta zaś toczy się spokojnym, leniwym rytmem – Senécal wiele miejsca poświęca przemyśleniom snutym przez głównego bohatera i jego codzienności, a bieg wydarzeń przyspiesza dopiero, kiedy zbliżamy się do wielkiego finału, który – podobnie jak cała fabuła – nie będzie zbyt trudny do przewidzenia. Mimo to jednak powieść wciąga, przede wszystkim ze względu na zręczne stopniowanie napięcia i umiejętne dawkowanie istotnych informacji, które sprawiają, że z prawdziwym zainteresowaniem przewracamy kolejne strony.

Warto zatrzymać się na chwilę przy problemie tłumaczenia powieści, które, niestety, nie jest idealne. Niektóre zdania brzmią dziwnie sztucznie i nie wydaje się, aby taki właśnie był zamiar autora, który zdaje się preferować raczej oszczędny, prosty styl. Również jakość wydania nie zadowala. Sposób edycji tekstu jest bardzo drażniący. Nie można oprzeć się wrażeniu, że na braku irytujących wcięć przy dialogach dałoby się zaoszczędzić sporo papieru.

Mimo wad Na progu to dobra powieść – może sięgnąć po nią każdy, kto szuka wciągającej acz lekkiej lektury, nie będącej jednocześnie gwałtem na rozumie, jednakże ci, którzy zainteresowani są jedynie literaturą ambitną, powinni skierować spojrzenia w inną stronę. To również odpowiednia pozycja dla ciekawych – książki Senécala zawsze znajdują uznanie wśród krytyki i czytelników, a z pewnością warto zobaczyć, jak to się robi w Kanadzie i po francusku.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Na progu
Autor: Patrick Senecal
Wydawca: Fu Kang
Data wydania: 2007
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
ISBN-13: 978-83-920881-2-7
Cena: 35,00 zł



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.