» Recenzje » Myszy i koty - Gordon Reece

Myszy i koty - Gordon Reece


wersja do druku

Mordercza metamorfoza

Redakcja: lemon

Myszy i koty - Gordon Reece
Specjaliści od marketingu mają ostatnimi czasy skłonność do reklamowania słowem "kontrowersyjny" wszystkiego, co choćby ociera się o trudne tematy. W przypadku Myszy i kotów mieli jednak do tego mocne podstawy, gdyż na kartach powieści pada wiele niełatwych pytań, na które brak jednej słusznej odpowiedzi. Niestety, interesującą treść przyobleczono w niezbyt ciekawą formę.

Będąca narratorką szesnastoletnia Shelley określa siebie i swoją matkę myszami – są ciche, spokojne, cierpliwe i panicznie boją się konfrontacji. Postanowiły znaleźć dla siebie dom na odludziu, by uciec od świata, który wyrządził im wiele krzywd: starsza z nich ciężko przeżyła rozpad małżeństwa, młodsza stała się ofiarą szkolnej przemocy. Jednak pewnej nocy sielski spokój ich kryjówki zostaje zakłócony przez nafaszerowanego narkotykami włamywacza, a spiętrzona fala tłumionego gniewu, bólu i strachu porywa niedoszłe ofiary i zamienia je w katów. Czy uda im się żyć z tym, co zrobiły? Czy zdołają uniknąć konsekwencji?

Podjęte przez Gordona Reece'a studium psychologicznych mechanizmów przemocy jest zarazem fascynujące i niepokojące. Bardzo przekonująco oddał on kolejne etapy procesu obejmującego przemianę szczęśliwego dziecka w zastraszony strzęp człowieka, gojenie się ran, wybuch długo tłumionych emocji i następujące po nim wyrzuty sumienia i stres. Czytelnik może więc dokładnie prześledzić kolejne zmiany w osobowości Shelley, za każdym razem znając ich przyczyny i widząc możliwe skutki. Dla miłośnika realistycznie zbudowanych charakterów postaci jest to prawdziwy rarytas.

Jednocześnie lektura stawia wiele trudnych pytań. Co sprawia, że spokojny z pozoru człowiek pewnego dnia postanawia zabić? Czy każdy ma granicę, po przekroczeniu której zamienia się w mordercę? Czy każde zabójstwo jest złe? Jaka jest cena, którą trzeba zapłacić za przemianę z myszy w kota? Na niektóre z tych pytań książka udziela odpowiedzi, nierzadko zresztą dość kontrowersyjnych, na inne czytelnik będzie musiał odpowiedzieć sobie sam. Nie są to może zagadnienia nowe, były wszak analizowane już po wielekroć, ale mimo to z całą pewnością nie jest to pozycja, którą po przeczytaniu po prostu odstawia się na półkę, nie poświęcając jej choćby chwili refleksji.

Niestety jednak, choć powieść może budzić zainteresowanie, to nie potrafi porwać. Osoby, które oczekiwały wciągającego dreszczowca, srodze się zawiodą. Fabuła posuwa się tu do przodu dość powoli, co jest skutkiem przyjętej konwencji, skupiającej się raczej na przeżyciach niż działaniach bohaterów, a zwroty akcji są przewidywalne i widoczne z daleka. Choć autor stara się momentami zbudować napięcie, to używane przez niego sztuczki są na tyle proste i ograne, że zwykle nie udaje mu się osiągnąć celu.

Od strony językowej powieści nie da się niemal nic zarzucić. Opisy w każdym momencie jasno i precyzyjnie przekazują najistotniejsze informacje, są również na tyle bogate, by oddać nastrój chwili czy uczucia bohaterów. Jednocześnie autorowi udało się uniknąć częstego dla książek psychologicznych wodolejstwa w monologach wewnętrznych. Jedynie w chwilach, gdy akcja przyspiesza, narracja zostaje czasem nieco w tyle, nie potrafiąc oddać dynamizmu sytuacji, ale są to raczej epizody niż norma.

Myszy i koty to całkiem przyzwoita powieść psychologiczna a zarazem niezbyt dobry thriller. Fani tego pierwszego gatunku powinni być zadowoleni, nawet jeżeli nie zgodzą się z wysnutym przez autora morałem, i tym mogę ją śmiało polecić. Miłośnicy drugiego lepiej zrobią, szukając dla siebie bardziej interesującej pozycji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Myszy i koty (Mice)
Autor: Gordon Reece
Tłumaczenie: Joanna Nałęcz
Autor okładki: Zbigniew Foniok
Wydawca: AMBER
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 27 września 2011
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
Format: 130x205 mm
ISBN-13: 978-83-241-4035-0
Cena: 32,80 zł

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.