» Recenzje » Mitologia nordycka

Mitologia nordycka

Mitologia nordycka
Mitologia skandynawska zagościła w popkulturze dzięki filmom i komiksom. Jednak jakie są jej źródła? Skąd wzięły się takie postacie jak Thor czy Odyn? Jakie opowieści snuli skaldowie przy ogniskach? Neil Gaiman postanowił odpowiedzieć na te pytania, prezentując klasyczne mity nordyckie.

Choć autor jest kreatywnym pisarzem, sięgającym w swojej twórczości po postacie z różnych kultur i mitologii, tutaj nie występuje w roli twórcy, ale religioznawcy, tłumaczącego czytelnikom kosmologię ludów z mroźnej północy. W kolejnych rozdziałach opowiada o wydarzeniach, jakie dały początek światu – o powstaniu Yggdrasila, narodzinach bogów i olbrzymów, a także tym, co dopiero nadejdzie, czyli Ragnaroku, Zmierzchu Bogów. Na szczęście niczego przy tym nie udziwnia ani nie zmienia – są to „klasyczne” opowieści, znane z Eddy Poetyckiej, które od stuleci są klasyką w kulturach skandynawskich. Zaprezentował je współczesnym językiem, bez właściwej mitologiom emfazy i archaizmów. Pozwala dzięki temu w bardzo przyswajalny sposób poznać przygody bogów w świecie ludzi i olbrzymów. Mamy tu w sumie do czynienia z piętnastoma historiami, które zabiorą nas w różne światy i pozwolą poznać mniej oraz bardziej rozpoznawalnych bogów wojowniczych wikingów.

Stanisław Lem napisał kiedyś, że mity greckie są jak starożytne komiksy o superbohaterach i ich przygodach. Nie sposób się z nim nie zgodzić, a do tego stwierdzenia można spokojnie podpiąć również opowieści Skandynawów. Tutaj superbohaterami są sami bogowie Asgaardu, a zwłaszcza niezbyt często używający mózgu Thor oraz przebiegły Loki, który sprowadza na świat mnóstwo problemów, jednak równie często ratuje bogom skórę. Po opowieści o powstaniu świata Gaiman prezentuje ich przygody, z których dowiemy się m.in.: skąd wziął się gigantyczny wąż Jormungand, dlaczego Loki został związany wnętrznościami swych własnych synów, w jakich okolicznościach Odyn stracił jedno ze swoich oczu i skąd Thor wziął swój młot Mjolnir? W tle przewijają się olbrzymy, ogry, trolle, elfy i karły, a historie są niekiedy pełne krwi i okrucieństw, jak i komizmu (Thor przebierający się za pannę młodą). Książkę wieńczy opowieść o Zmierzchu Bogów, w którym Gaiman pozwolił sobie na bardzo plastyczne, literackie opisy, doskonale oddające ponury klimat czasów, które zakończą istnienie znanego nam świata.

Mitologia Skandynawów prezentuje niezwykle oryginalne opowieści, które na długo zapadają w pamięć czytelnika. Warto zauważyć, że choć są one niekiedy bardzo brutalne, siła jest przymiotem, który w świecie istot nieludzkich - a właściwie ponadludzkich - nie jest wcale na pierwszym miejscu! Jak łatwo zauważyć, cenione w nich są przede wszystkim spryt i mądrość, a na kolejnym miejscu umiejętności praktyczne - od kowalstwa po uprawę ziemi. Odyn w poszukiwaniu mądrości gotów był oddać oko i powiesić się na drzewie, podstępy Lokiego zarówno pomagały, jak i szkodziły, a olbrzymy i karły używały różnych podstępów, aby realizować swoje cele. Karły są również niezrównanymi rzemieślnikami, dzięki którym bogowie posiadali swoje magiczne bronie i przedmioty - od młota Thora zaczynając, na składanym do sakwy, potężnym statku kończąc. Na kartach książki nie brak walki i trupów, jednak to właśnie sztuczki, podstępy i przebiegłe plany stanowią serce każdej z opowieści.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mitologia nordycka to lektura, którą po prostu musi znać każdy miłośnik nie tylko fantastyki, ale również i mitologii. Poza samą treścią na uwagę zasługuje także jej wydanie - w twardej oprawie z gustowną i praktyczną zarazem zakładką. Serdecznie polecam z wielu powodów, nie tylko tych popkulturowych. Mitologia skandynawska jest jednym ze skarbów kultury europejskiej i zasługuje na poznanie tak samo, jak bardziej rozpowszechnione mity greckie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
8.67
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Mitologia nordycka
Autor: Neil Gaiman
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: MAG
Data wydania: 1 marca 2017
Liczba stron: 240
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-7480-728-9
Cena: 29 zł



Czytaj również

Mitologia nordycka (audiobook)
Patrz na Asa, jak hasa!
- recenzja
 Sandman. Senni Łowcy
Sandman dla każdego
- recenzja
Śmierć
Młodsza, fajna siostra
- recenzja
Sandman #8: Koniec światów
Gaiman jakiego lubimy
- recenzja
Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie
Gaiman w formie
- recenzja

Komentarze


earl
   
Ocena:
0

 a olbrzymy używały i karły różnych podstępów

A olbrzymy i karły używały różnych podstępów

01-05-2017 14:23
Asthariel
   
Ocena:
0

Poprawione.

01-05-2017 15:22
TO~
   
Ocena:
+2

Jestem pewien, że olbrzymy używały karłów.

01-05-2017 18:55
earl
   
Ocena:
+2
To też jest jakieś wytłumaczenie.
01-05-2017 21:54
Henryk Tur
   
Ocena:
0

Pewnie nie uwierzycie, ale w jednym micie olbrzymy używają karłów do realizacji pewnych niecnych celów :)

02-05-2017 14:58
earl
   
Ocena:
+3

Czemu mamy nie wierzyć? Wszak to mitologia, gdzie wszystko może się zdarzyć.

02-05-2017 18:11
TO~
   
Ocena:
+2

Oczywiście, że uwierzymy.

03-05-2017 15:49
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+1

A ja nie wierzę! Poproszę zdjęcia i nagrania video...

03-05-2017 23:26
earl
   
Ocena:
+1
Aniele - wtedy to już nie będzie wiara, tylko wiedza :)
03-05-2017 23:40
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+2

To tak nie działa. TVN oglądam a im nie wierzę... ;)

04-05-2017 02:08
earl
   
Ocena:
+1
To tak jak ja - też nie wierzę Telewizji Nieuków.
05-05-2017 01:17

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.