» Recenzje » Lewiatan - Scott Westerfeld

Lewiatan - Scott Westerfeld


wersja do druku

Darwinizm 2.0 vs parowa technologia

Redakcja: Mateusz 'Moteuchi' Dąbrowski

Lewiatan - Scott Westerfeld
O tym, że steampunk jest modny, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Fakt ów zauważyli również polscy wydawcy, a co za tym idzie na rynku pojawia się coraz więcej książek, mogących zainteresować fanów nurtu. Oczywiście, najnowsze pozycje często znacznie odbiegają od wyznaczonych przez Maszynę różnicową standardów. Z pewnością niewiele osób kojarzy ten podgatunek z alternatywną biotechnologią.

Historia przedstawiona w Lewiatanie osnuta jest wokół pierwszej wojny światowej. Bohaterowie – niedawno osierocony syn arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, Alek oraz służąca w brytyjskich siłach powietrznych Deryn - pochodzą z wrogich sobie krajów. Dzieli ich jednak nie tylko to, że stoją po przeciwnych stronach frontu. Zdecydowanie bardziej istotną dla nich różnicą niż pochodzenie społeczne, narodowość, czy międzynarodowe porozumienia (lub ich brak), okazuje się wykorzystywana przez ojczyznę technologia. Nie sposób przecież dogadać się z kimś, kto zamiast silników Diesla używa... Ekosystemów.

Ów technologiczny podział świata to bez wątpienia najciekawszy element alternatywnej Europy wykreowanej przez Westerfelda. Państwa Ententy (Darwiniści) do prowadzenia działań wojennych (i nie tylko) wykorzystują modyfikowane genetycznie zwierzęta – technologię, będącą owocem badań Karola Darwina. Tytułowy Lewiatan to ogromny statek powietrzny, stworzony na bazie wieloryba, którego trzewia wypełniają między innymi bakterie wodorowe. W opozycji do tego rodzaju cudów natury stoją maszyny Chrzęstów – potężne mechaniczne golemy i poruszające się na mechanicznych odnóżach pociągi.

Warto podkreślić, że przedstawiając opisane powyżej wynalazki autor nigdy nie sięga po wiedzę bardziej specjalistyczną niż ta, którą usiłuje się tłoczyć do głów młodzieży w liceum, a więc lektura nikomu nie powinna sprawiać problemów (ponadto, dodatkowe wyjaśnienia znajdują się w posłowiu). Jednakże w wyniku takiego podejścia nie obyło się bez pewnych uproszczeń i naukowa baza, na której opiera się Westerfeldowska technika, osobom bliżej zaznajomionym z tematem może wydawać się dość chwiejna.

Niestety, poza pomysłowym obrazem świata, nie ma w tu nic szczególnie oryginalnego. Bohaterowie to typy o dość prostej konstrukcji psychicznej, często spotykane w literaturze młodzieżowej: para odważnych, pomysłowych nastolatków, często lepiej radzących sobie z kłopotami, niż towarzyszący im dorośli. Wspomnianych kłopotów nie pojawia się zresztą zbyt dużo – fabuła jest prosta, zaś Lewiatan pozwala czytelnikowi przede wszystkim zapoznać się z realiami, jednocześnie obiecując rozwój intrygi w kolejnym tomie cyklu, Behemocie.

Istotnym elementem książki są ilustracje, wykonane przez Keitha Thompsona – doskonale oddające nastrój opowieści. Wśród nich znajduje się między innymi piękna mapa alternatywnej Europy.

Lewiatan to świetne czytadło – pozbawione wyrafinowanego przekazu, a mimo to wciąż sprawiające ogromną przyjemność podczas lektury. Wprawdzie książka przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży, może jednak spodobać się również nieco starszym czytelnikom, szczególnie, jeśli zaliczają się do miłośników klimatu pary.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
7.8
Ocena użytkowników
Średnia z 5 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Lewiatan (Leviathan)
Autor: Scott Westerfeld
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Wydawca: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 5 kwietnia 2011
Liczba stron: 424
ISBN-13: 978-83-7510-589-6
Cena: 35,90 zł



Czytaj również

Lewiatan
Ale nudni ci arcywrogowie
- recenzja
Behemot - Scott Westerfeld
Smaki parowego Orientu
- recenzja
Brzydcy, Śliczni, Wyjątkowi - Scott Westerfeld
Poszukiwania czytelnika docelowego

Komentarze


nimdil
   
Ocena:
+1
Ciekawe, po przeczytaniu recenzji spodziewałem się czegoś w okolicach 7.0
11-08-2011 19:55
Blanche
   
Ocena:
0
Być może to moja miłość do steampunku w ogóle kazała mi podwyższyć ocenę; nie mam jednak wątpliwości, że w swojej kategorii - przyjemnych, rozrywkowych czytadeł - "Lewiatan" to naprawdę b. dobra powieść.
12-08-2011 10:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.