» Artykuły » Krótka rozprawa o pędzlach

Krótka rozprawa o pędzlach

Krótka rozprawa o pędzlach
Zainspirowany pilotowym odcinkiem Kursu Malarskiego pióra Williama, postanowiłem dodać swoje dwa grosze do tematu. Artykuł traktować będzie o bardzo ważnym dla każdego nowo upieczonego artysty akcesorium, którym jest pędzel. Dlaczego warto napisać parę słów na ten temat? Ponieważ pędzel to główne narzędzie jakim się posługujemy, a odpowiednie traktowanie swoich przyborów jest kluczowe. Serce mi się kraje, kiedy widzę barbarzyńskie traktowanie pędzelków, a późniejsze słanie obelg, że są kiepskiej jakości, dopełnia tego tragicznego obrazu. Zacznijmy od początku. Pędzel to podstawowe narzędzie malarskie, które, jak każdy przedmiot, podlega klasyfikacji. Podstawowym podziałem pędzli w naszym przypadku, będzie podział ze względu na:
  • Rodzaj włosia;
  • Twardość włosia;
  • Kształt;
Pierwsza i najważniejsza sprawa to rodzaj włosia. Możemy wymienić trzy typy: włosie naturalne, syntetyczne oraz mieszane (najczęściej sobolowo – syntetyczne). Pędzle z włosia naturalnego są trudniejsze w użytkowaniu i wymagają wyrobionej już techniki. Ponadto, włosie naturalne wymaga "wyrobienia się" i dopiero po kilku godzinach pracy z nim osiąga się pożądany efekt. Rzecz jasna, wszystko zależy zarówno od jakości włosia, jak i jego gatunku. Osobiście preferuję pędzle wykonane z sierści czerwonej kuny. Malowanie przy pomocy pędzla z naturalnego włosia, powinno odbywać się zawsze w jednym kierunku. Pędzel uzyskuje wtedy charakterystyczne zakrzywienie, przez co zachowuje odpowiedni kształt, a my unikamy problemu związanego z odstającymi włoskami, które często potrafią popsuć efekt końcowy, zwłaszcza przy malowaniu detali. Pędzle z włosem syntetycznym bądź półsyntetycznym pozbawione są tego problemu. Dzięki elektryczności statycznej, ich włosie trzyma się razem – pod warunkiem właściwego użytkowania pędzla.
Twardość włosia jest kluczowym czynnikiem, kiedy mowa o kryciu elementów. Jeśli malujemy ręcznie podkład, np. na Rihno, bardzo dobrze sprawdzi się szczecinak (ze szczeciny świńskiej), gdyż nabieramy nim dość dużo farby oraz szybko i skutecznie pokrywamy za jego pomocą duże elementy. Ponadto, dobrze sprawdza się przy dodawaniu elementom szczegółów za pomocą technik suchego pędzla. Jeśli jednak mamy do czynienia z wykończeniami typu oczy, detale hełmu itp., najlepszym wyborem jest pędzel o jak największej miękkości, gdyż bez trudu podda się ruchom nadgarstka. Jeśli chodzi o kształt, to w przypadku modeli, będziemy używać zazwyczaj pędzli o okrągłym przekroju. Możemy tu wyróżnić zarówno pędzelki okrągłe (z tzw. szpicem), jak i pędzelki wachlarzowe (w kształcie miotełki), które często stosowane są przy technikach suchego pędzla.
Uwaga! Tak będą wyglądały wasze pędzle jak nie będziecie o nie dbać.
Technika malowania przychodzi z czasem, ale dbanie o pędzel jest dla artysty nieodzowne. Jeśli przyzwyczaimy się do narzędzia pracy i ukształtujemy je w taki sposób, aby jak najwygodniej było nam malować, wymiana go na nowe przyjdzie nam z największym trudem. Dlatego od początku trzeba wiedzieć, jak dbać o pędzel. Pierwsza i najważniejsza sprawa, to spłukiwanie farby. Niedopuszczalne jest uderzanie włosiem o dno kubeczka z wodą. Jest to jedna z głównych przyczyn niszczenia pędzli. Włosie podlega mechanicznej destrukcji i odkształca się, a pojedyncze włosy się rozwarstwiają. Popularne "rozciapiszanie" szybko usunie farbę, lecz uszkodzi pędzel w sposób nieodwracalny. Nie widać tego po dwóch-trzech razach, ale problem narasta w każdym kolejnym przypadku niewłaściwego czyszczenia, co czyni nasze narzędzie pracy bezużytecznym. Pędzelek poza włosiem ma również metalową skuwkę. Malując, warto pamiętać o tym, że włosie pracuje na całej widocznej oraz niewidocznej powierzchni. Zanurzanie włosia w farbie po samą skuwkę powoduje, iż w miejscu łączenia farba zasycha. To z kolei niesie ze sobą ograniczenie w ruchu pędzla po malowanym elemencie, co często uniemożliwia wykonanie niektórych technik bądź czyni pracę nieprecyzyjną. Jeśli tylko jest to tylko możliwe, używajmy palety (najprostsza stara płyta CD wystarczy na początek) i nakładajmy farbę na sam koniec pędzelka, co sprawi, że unikniemy szkodliwego kontaktu farby ze skuwką. Farby można podzielić na dwa typy: zwykłe i metaliczne. O ile ze zwykłymi farbami nie ma problemu, to z farbami metalicznymi jest kłopot ze względu na ich skład – duże drobiny pigmentu, często naładowane elektrostatycznie, lubią przyklejać się do pędzla, co powoduje zabrudzenie zwykłej farby. Dlatego też zawsze używam dwóch pędzli: jednego do metalików, drugiego do zwykłych farb. To samo tyczy się pojemniczków z wodą. Może jest to przesada, ale często efekt końcowy zepsuty bywa przez używanie tego samego pędzla i wody. Malowanie miniatur jest bardzo praco- i czasochłonnym zajęciem, ale i na takie detale należy zwracać uwagę. Po zakończonym malowaniu dobrze jest wyczyścić pędzel. Co prawda farba akrylowa, ze względu na skład, dobrze reaguje z wodą (żywica poliakrylowa z zawieszonym pigmentem) i jest w wodzie niemal całkowicie rozpuszczalna, to do czyszczenia pędzli polecam rozpuszczalnik do takowych farb. Na rynku najpopularniejszym rozpuszczalnikiem do akryli modelarskich jest Pactra A0 (w tym jedynym przypadku polecam tę firmę). Doskonale nadaje się zarówno do czyszczenia pędzli w roztworze z wodą (mieszanina 1:1), rozcieńczania przyschniętych już farb, jak i dokładnego czyszczenia figurek. Na zakończenie parę informacji na temat numeracji pędzli. Każdy pędzelek oznaczony jest numerem, który oznacza jego wielkość. Ponieważ jest to numeracja opięta standardem, podaję najczęściej spotykaną:
Tabela
Poniżej zamieszczam linki do różnych rodzajów pędzli oraz miejsc, w których takowe możecie znaleźć:
  • Replikator – oferuje szeroką gamę pędzli modelarskich firmy Games Workshop
  • Jadarhobby – sklep internetowy, w którym można kupić bardzo tanie pędzle firmy Mag-Pol. Jak zwykle cena ma wpływ na jakość, więc trzeba się dobrze zastanowić nad zakupem.
Na zakończenie dodam, że nie będzie wam łatwo zmotywować się do przestrzegania powyższych porad. Jednak, jeżeli będziecie je stosować systematycznie, po jakimś czasie wejdzie to w nawyk, co zaowocuje lepszym warsztatem malarskim oraz sporą ilością zaoszczędzonych złotówek w kieszeni. W razie jakichkolwiek pytań czy problemów śmiało piszcie pytania na forum, bądź bezpośrednio do mnie lub WilliamaWolfesa.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Alchemique
   
Ocena:
+1
Bardzo fajny artykuł :) a mam pytanie :

Dostałem kiedyś pędzel bardzo cieniuteńki chyba jakies 5/0 albo trochę więcej ale ma bardzo długie włosie widoczne chyba z 3 cm

Do czego jest taki pędzel?

Mam go od paru ładnych lat a jeszcze nie miałem okazjo używać bo nie ma pojęcia jak sie do tego zabrać :D

Pozdrawiam,
Alch
06-02-2010 22:47
pawlak07
   
Ocena:
0
Przyda się na pewno.
06-02-2010 23:14
CE2AR
   
Ocena:
0
Ta, teraz wiem dlaczego mój jeden pędzel do (niemal) wszystkiego, traktowany wbrew wszystkim powyższym zaleceniom wygląda jak wygląda ;) Z drugiej strony wciąż da się nim malować, ale może o następny zadbam bardziej.
Solidny artykuł.
07-02-2010 00:22
Specu
   
Ocena:
+1
Ta, teraz wiem dlaczego mój jeden pędzel do (niemal) wszystkiego, traktowany wbrew wszystkim powyższym zaleceniom wygląda jak wygląda

Wysokiej jakości pędzelek z włosiem syntetycznym jest praktycznie nie do zdarcia i wybacza wiele jeśli chodzi o używanie - jesli jest to pędzelek od GW to się nie dziwie, ponieważ jak na swoją cenę, jest to produkt wybitnej (niemal najwyższej) jakości. Ponadto ważne jest kto pędzel dzierży :)

Dostałem kiedyś pędzel bardzo cieniuteńki chyba jakies 5/0 albo trochę więcej ale ma bardzo długie włosie widoczne chyba z 3 cm

Do czego jest taki pędzel?


Są to pedzle do malowania bardzo cienkich prostych linii - w naszym przypadku mało przydatny, ponieważ ciężko nad nim zapanować.
07-02-2010 00:31
CE2AR
   
Ocena:
0
GW to nie jest, ale reszta się zgadza ;), napis na "trzonku" trudno teraz odcyfrować, ale to chyba MAG-POL.
07-02-2010 01:51
Specu
   
Ocena:
0
Akurat polskie firmy MagPol Bis czy Kozłowski są moimi ulubionymi. Ten pierwszy robi świetne pędzle retuszerskie i do akwareli :)
07-02-2010 02:06
WilliamWolfes
   
Ocena:
0
Ten artykul jest jak wisienka na smietankowym torcie, zwienczeniem i dopelnieniem kursu!

Specu - genialny pomysl i swietny artyku :)

Naprawcowalem sie troche z poskladaniem tego wszystkiego i grafikami - przyznam, ze nie bylem pewny ze wszystko wyjdzie tak ladnie :)

Pozdrowka!
07-02-2010 06:09
karola-j
   
Ocena:
+1
Bitewniaki nie są moim polem zainteresowania, ale ze względu na zawód, którym się zajmuję, mam styczność z różnymi pędzlami i farbami na co dzień.
Do czego zmierzam? Pędzle, które daliście w przykładzie "Tak będą wyglądały wasze pędzle jak nie będziecie o nie dbać." są... w dobrym stanie :D Widziałam pędzle dużo bardziej zaniedbane, sama mam kilka takowych.

Odnośnie malowania akrylami: w trakcie pracy dobrze jest nieużywany w danym momencie pędzel (ale już z farbą) trzymać w wodzie, aby farba nie zasychała na włosiu.
07-02-2010 13:28
sirDuch
    Brawo
Ocena:
0
Bardzo dobry - nie za długi, nie za płytki - artykuł.
Będę polecał.
07-02-2010 13:55
WilliamWolfes
   
Ocena:
0
@ Karola-j - ja wiem, że te pędzle są zadbane :P, ale jak szukałem po necie fotki zniszczonych to nie mogłem znaleźć ;P - dąłem to, dla laika, to i tak wyglądają okropnie, a jak pędzel, którym malujesz figurki tak będzie wyglądać = nadaje się do śmieci.

Pozdrówka.
08-02-2010 11:17
Vermiliona
   
Ocena:
+1
trzeba było mówić, że potrzebujesz zdjęcia zasłużonych pędzli ;)

szkoda, że nie daliście zdjęć z malowania, to można by się bardziej pouśmiechać,
bardzo pozytywny artyuł

12-02-2010 00:33
WilliamWolfes
   
Ocena:
0
No to na co czekasz, wysyłaj na mój e-mail ;] zaraz je tu zamontuję :D
13-02-2010 13:22
~DemiM

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jeśli chodzi o Pactrę to dobra firma,niestety nie każdy umie malować i zwala winę na materiały
25-04-2010 01:43
WilliamWolfes
   
Ocena:
+1
Pactra nie oferuje dobrej jakości farb akrylowych, więc nie stosuje się ich w malarstwie figurkowym. Jedyna zaletą farb olejnych Pactra jest ich wysoka wytrzymałość na ścieranie, jednak co po niej, gdy każdy woli stosować znane techniki oraz łatwość obsługi, dodam jeszcze, że większość ludzi lakieruje modele, aby zabezpieczyć dzieło - co starcza zazwyczaj na całe życie owej figurki.
25-04-2010 13:37
mrozio1997
   
Ocena:
0
Ja pactre stosuje jako podkład idealnie się nadaje jednak najlepszymi farbkami do malowania figurek są farby citadela (cena jednak nie zachęca do kupna).
29-06-2013 16:43

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.