» Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2013

Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2013

Dodał: lemon

Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2013
6
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2013
Cykl: Kroki w nieznane
Tom: 9
Autor: K.J. Parker, John Kessel, Julia Zonis, Michael Swanwick, Orson Scott Card, Brandon Sanderson, Kir Bułyczow, Greg Kurzawa, Bradley Denton, Marc Laidlaw, Karin Tidbeck
Wydawca: Solaris
Data wydania: 5 grudnia 2013
Liczba stron: 550
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-7590-160-3
Cena: 59,99 zł

O wyborze Mirka Obarskiego jak zwykle decyduje jakość prezentowanych opowiadań, a nie nazwiska autorów czy zdobyte nagrody. I to jest właśnie to, co wyróżnia tę kultową antologię spośród wszystkich innych. Doświadczeni i charyzmatyczni pisarze obok błyskotliwych debiutów.

Od science fiction po fantasy. Od czystej grozy po opowieści o zombich. Są krótkie opowiadania i nowele. Są opowiadania amerykańskie, kanadyjskie, szwedzkie i rosyjskie. I wszystkie mają polskie premiery – to zasada almanachu. Niewzruszalna.

Zza wschodu wiatr przywiał dobre opowiadanie Bułyczowa i gułagowskie, socjologiczne Zonis. Tom otwiera Swanwick, poruszającą wizja świata, w którym z żywymi mieszkają umarlaki. A pomysł na wykorzystanie ich w biznesie jest wstrząsający. Potem jest coraz lepiej.

Mikropowieść Sandersona Nowa dusza cesarza (nb. w przekładzie Mirka Jabłońskiego) pozwala uwierzyć, że w fantasy nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. Oryginalny pomysł, świetnie przelany na papier, jest to doskonałe opowiadanie. I od dawna nie czytałem tekstu, który by naprawdę zasłużył na Hugo. Parker, który za nowelę swoja dostał z kolei World Fantasy w tym roku, to taki trochę podróżniczy i sowizdrzalski tekst, Parker lubi skubać z różnych tradycji, mitów, legend i przetwarzać to potem w swoje wymyślone historie.

Z sf mamy niebanalne opowiadanie Kurzawy (debiut w Polsce), ciekawe, trochę komiksowe Gardnera (chłopiec wchodzi w posiadanie broni Obcych), poruszającą nowelę Dentona o inteligentnym psie, które humanizm zostaje zestawiony z humanizmem i moralnością człowieka i tekst Laidlawa o chłopcu obdarzonym dziwnymi mocami.

Doskonały jest Lethem. To pisarz, który dzisiaj traktowany jest za głównonurtowca, ale nigdy nie rozstał się z fantastyką. Świetne opowiadanie, mrożące krew w żyłach, o życiu jednocześnie w realnym świecie i Piekle, które ewoluuje odpowiednio do sytuacji w realu. Świetne.

A jak dodam zabawę literacką Kessela, nawiązującą do Chandlera, oraz nowelę Carda ze świata Fundacji, napisaną zupełnie tak, jakby to zrobił Asimov, to chyba nie pozostaje nic dodać, nic ująć.

— Wojtek Sedeńko

Spis treści:

  • Kir Bułyczow – Zeznania Oli N.
  • Julia Zonis – Gołąbek
  • Brandon Sanderson – Nowa dusza cesarza
  • K. J. Parker – Mapy zostawmy innym
  • Jonathan Lethem – Szczęśliwy Człowiek
  • John Kessel – Wielkie marzenie
  • Orson Scott Card – Założyciel
  • Karin Tidbeck – Jagannath
  • Greg Kurzawa – Puste przestrzenie
  • James Alan Gardner – Broń promieniowa – love story
  • Michael Swanwick – Martwi
  • Brandon Denton – Sierżant Chip
  • Marc Laidlaw – Lotny

Źródło: Strona wydawcy

Tagi: Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2013 | Kroki w nieznane


Czytaj również

Nowa dusza cesarza
Gdzie się kończy kłamstwo a zaczyna sztuka?
- recenzja
Kroki w nieznane 2010 - antologia
Bo science fiction zmiennym jest
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.