» Recenzje » Kaczogród. Carl Barks. Powrót do Klondike i inne historie z lat 1952–1953

Kaczogród. Carl Barks. Powrót do Klondike i inne historie z lat 1952–1953


wersja do druku

Miłość w czasach samorodków

Redakcja: Camillo

Kaczogród. Carl Barks. Powrót do Klondike i inne historie z lat 1952–1953
Carl Barks to prawdziwa legenda i bodaj najwybitniejszy autor tworzący w ramach uniwersum Disneya. Od lat jego dziełami inspirują się inni autorzy, nie tylko komiksowi. Tym bardziej cieszy, że prośby fanów o kolekcję jego dzieł zostały wysłuchane.

Zmarły niemal dwadzieścia lat temu Amerykanin pozostawił po sobie mnóstwo komiksów i przede wszystkim niezwykły świat Kaczogrodu, w tym również całej plejady sztandarowych dlań postaci, jak Sknerus McKwacz, Goguś Kwabotyn, Granit Forsant, Diodak czy Bracia Be. Po latach oczekiwania wydawnictwo Egmont postanowiło zapoczątkować kolekcję stworzonych przez Barksa historii, jeszcze w listopadzie publikując dwa tomy i zapowiadając trzeci na styczeń przyszłego roku.

W pierwszym tomiszczu liczącym blisko 250 stron znajdują się komiksy z lat 1952-1953, zaś sam tom otwiera tytułowy Powrót do Klondike, uznawany przez wielu fanów za najlepszy komiks z kaczymi bohaterami. Osobiście nie plasuje go aż tak wysoko, co nie zmienia faktu, iż to jedna z ciekawszych i poruszających przygód Sknerusa i spółki. Poza nią w albumie znalazły się jeszcze dwa dłuższe komiksy, kilka dziesięciostronicowych historyjek i opartych na gagach jednostronicówek.

Mimo upływu lat dzieła Barksa mają się znakomicie i pokazują, jak niezwykłym był on twórcą. Dość wspomnieć, że album cechuje się wysoką różnorodnością. Dostajemy nie tylko sentymentalne opowieści jak Powrót do Klondike, awanturnicze Do chrzanu czy świetne ten-pagery oparte na oryginalnych i często zwariowanych pomysłach. Decydowanie o wszystkim za pomocą rzutu monetą, tęcza służąca do wyznaczenia spadkobiercy, hipnoza, trudny żywot listonosza w trakcie zawieruchy śnieżnej, a może sprzedaż rozsypującej się willi? Już na kartach pierwszego tomu jasno widać, że Barks nie ograniczał się przy fabułach i dzięki temu czytelnicy otrzymywali prawdziwe perełki. Przygoda czyha na bohaterów na każdym kroku i zawsze towarzyszą jej emocje oraz dawka sytuacyjnego humoru.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komiksy amerykańskiego autor cechują się także bardzo ładną szatą graficzną. Co prawda większość ilustracji trudno uznać za szczegółowe za wyjątkiem bohaterów, których mimikę silnie wyeksponowano, dzięki czemu nie pozostawia złudzeń, co do odczuć kaczej postaci w danej chwili. Jako drugi atut kreski Barksa należy podać dynamikę, z jaką poruszają się bohaterowie oraz ładne mimo swej prostoty tła. Całość komponuje się w przyjemną dla oka i lekką oprawę wizualną.

Na uwagę zasługują jeszcze kwestie techniczne. Polska kolekcja jest kopią norweskiej edycji liczącej sobie 30 tomów, zaś poszczególne albumy są wydawane w twardej oprawie i formacie znanym z zeszłorocznego (i tegorocznego poprawionego) Życia i czasów Sknerusa McKwacza. Poza tym znajdziemy jeszcze m.in. krótką przedmowę czy dwa skany obrazów olejnych, z czego szczególnie udany jest ten prezentujący Sknerusa kroczącego przed salonem Złotki O’Gilt.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Powrót do Klondike to mocne otwarcie kolekcji, którą warto sprawdzić, nawet jeżeli do tej pory nie byliście fanami kaczek. Nie wszystkie zawarte w tomie historie są równie ciekawe, a parę z nich zdobędzie uznanie głównie w oczach młodszych odbiorców, lecz z całokształtu przebija się uniwersalizm opowieści, ich humor i wyraźna nuta przygody, które pojawiają się właściwie w każdym komiksie Barksa.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kaczogród. Carl Barks #01: Powrót do Klondike i inne historie z lat 1952–1953
Scenariusz: Carl Barks
Rysunki: Carl Barks
Seria: Kaczogród. Carl Barks
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 28 listopada 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski, Marcin Mortka
Liczba stron: 256
Format: 17x26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328134997
Cena: 69,99 zł



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.