» 4. Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych

4. Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych

Dodał: Aleksandra 'Jade Elenne' Wierzchowska

4. Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
4. Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych - Poltergeist patronem
Na konwent jadą: Jade Elenne
Konwent: Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych
Od: 17 maja 2014
Do: 18 maja 2014
Miasto: Warszawa
Strona WWW: www.facebook.com/events/28735649472...
Cena: wstęp wolny
Typ konwentu: planszówkowy

Już po raz czwarty Przystanek Historia zaprasza na Noc Muzeów. Tym razem proponujemy formułę "2 w 1" - tradycyjne spotkanie przy grach planszowych zostanie połączone z festiwalem komiksu historycznego, który do tej pory odbywał się w czerwcu. Co to oznacza dla uczestników? Jeszcze więcej stoisk, jeszcze więcej spotkań, jeszcze więcej zabawy! Wykłady i panele dyskusyjne, promocje gier, prezentacje nowych tytułów, nauka grania, konkursy komiksowe i planszowe, wystawy komiksów, premiery planszówek - wszystko to i jeszcze więcej czeka już 17 maja w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Impreza startuje w południe 17 maja (sobota) i trwa aż do 1 w nocy w niedzielę. Zaczniemy od wykładów i dyskusji o komiksach, a potem będziemy grać do upadłego. Przez cały czas, od rana do nocy, czekać będą na was wydawcy gier i komiksów ze swoimi najlepszymi tytułami w promocyjnych cenach. Łowcy autografów spotkają swoich ulubionych autorów. Nie zabraknie konkursów z nagrodami oraz innych atrakcji dla osób w każdym wieku. Historia to świetna zabawa, przekonajcie się o tym na naszym festiwalu.

PROGRAM

Sala wystawowa/hol

Wystawy

  • 11:30 -11:50 Otwarcie wystaw: Wojciech Łowicki, Sławomir Zajączkowski, Krzysztof Wyrzykowski, Tomasz Mering,

Historia Polski w komiksie - kurator wystawy WOJCIECH ŁOWICKI.

Plansze z komiksu Wilcze tropy. Młot - Krzysztof Wyrzykowski.

Plansze i rysunki Tomasza Meringa.

Wystawa prac uczniów – laureatów II edycji ogólnopolskiego konkursu Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie organizowanego przez Centrum Edukacyjne IPN Przystanek historia pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Giełda wydawców komiksów i gier

Przez czas trwania imprezy można będzie kupić komiksy i gry historyczne.

Sala wystawowa/hol/sala konferencyjna

Otwarcie imprezy, część edukacyjna

  • 11.00 – 11.30 OTWARCIE IMPREZY: Wiesława Młynarczyk, naczelnik CE IPN im. J. Kurtyki Przystanek Historia. powitanie nestora polskich komiksiarzy Papcia Chmiela.

Prezentacja komiksów historycznych promujących lokalne wydarzenia o randze historycznej – przedstawiciele samorządów lokalnych z powiatu wołomińskiego w rozmowie z Mirosławem Sobieckim.

  • 11:30 – 13:00 JAK NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO, HISTORII, WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE WYKORZYSTYWAĆ KOMIKSY HISTORYCZNE - wykład dla nauczycieli - dr Bartłomiej Janicki (Uniwersytet Opolski) – wykład poświęcony dydaktycznemu potencjałowi komiksów historycznych.
  • 13:00 – 13:45 HISTORIA W KOMIKSIE - SPOSÓB NA LOKALNĄ PROMOCJĘ – wykład otwarty - dr Tomasz Marciniak, socjolog z UMK w Toruniu, przedstawia zjawisko rozpowszechnienia publikacji promujących lokalną historię.
  • 13:45 – 14:10 Nasze najnowsze sukcesy na polu edukacji historycznej – prezentują partnerzy konkursu: Gabriela Sierocińska Dec z MHP, Roch Dąbrowski z NCK, Tomasz Biernacki z Nowej Ery, Wiesława Młynarczyk, naczelnik CE IPN im. J. Kurtyki Przystanek Historia.

Rozstrzygnięcie konkursu

  • 14:10 – 14:45 Wręczenie nagród laureatom konkursów „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Przedstawienie najlepszych prac – Anna Klimowicz (Przystanek Historia).

Wykłady, spotkania i prezentacje

  • 14:45 – 15:30 KOSY WOJNY 1863 - prezentacja projektu multimedialnego popularno-naukowego komiksu interaktywnego poświeconego powstaniu styczniowemu, finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra 2013 i przygotowywanego przez Hmmm Studio oraz Fundację Gdzie.
  • 15:30 – 16:00 RADOMSKI CZERWIEC’76 - prezentacja nowego komiksu wydanego przez IPN Radom/Lublin. Gościem spotkania będzie autor komiksu Przemysław Ochnia.
  • 16:00 – 16:20 WRZESIEŃ PUŁKOWNIKA MACZKA – prezentacja nowego komiksu wydanego przez IPN Rzeszów autorstwa Tomasza Bereźnickiego (rysunki) i Sławomira Zajączkowskiego (scenariusz).
  • 16:20– 17:00 WILCZE TROPY – spotkanie z dr. Tomaszem Łabuszewskim, Krzysztofem Wyrzykowskim i Sławomirem Zajączkowskim. Autorzy przedstawią ostatni zeszyt serii Wilcze tropy pt. Młot opowiedzą o pracy nad nowym komiksem z serii W imieniu Polski Walczącej pt. Kampinos’44 oraz nad komiksami powstającymi dla magazynu „Historia do rzeczy”, a także opowiedzą o twórczych planach na przyszłość. Dr Tomasz Łabuszewski przedstawi najnowsze plany wydawnicze OEBP IPN Warszawa związane z seriami Wilcze tropy i W imieniu Polski Walczącej.
  • 17:00 – 17:30 SMERT’ LACHOM – o najnowszym komiksie narysowanym przez Zygmunta Similaka, poświeconym zbrodni wołyńskiej opowie scenarzysta komiksu – Robert Zaręba.

Sala edukacyjna – wejście od ul. Oleandrów

Panel dyskusyjny

  • 17:30 – 19.00 O jakiej historii Polski opowiadają współczesne komiksy? - spotkanie wydawców oraz twórców komiksów. Paneliści: Tomasz Kołodziejczak, Marek Oleksicki, Maciej Parowski, Witold Tkaczyk, Sławomir Zajączkowski, Robert Zaręba - dyskusję moderuje Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Sala edukacyjna

Warsztaty rysunkowe dla dzieci

  • 11:30 – 13:00 RYSUJEMY HISTORIĘ – zajęcia warsztatowe prowadzone przez rysownika Tomasza Meringa.

Quiz

  • 13:00 – 14:10 Konkurs dla dzieci z historii najnowszej Polski - prowadzi Marcin Andrys – redaktor naczelny serwisu Paradoks.

Wykłady, spotkania i prezentacje

  • 14:45 – 15:15 JAN HARDY #3: WOJ-TECH – spotkanie z rysownikiem i scenarzystą Jakubem KIjucem. Autor zaprezentuje trzeci zeszyt komiksowej serii Jan Hardy pt. WOJ-TECH.
  • 15:15– 16:00 PRAGA GADA#1: O WOJNIE! – Przemysław J. Olszewski prezentuje antologię komiksów poświeconej warszawskiej Pradze, wydaną przez nakładem Fundacji Animacja. Album dofinansowany został przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W antologii wzięli udział twórcy krajowi i zagraniczni.
  • 16:00 – 16:20 Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919 – Witold Tkaczyk prezentuje komiks wydawnictwa Zin Zin Press.

AUTOGRAFY (po spotkaniach autorskich)

Krzysztof Wyrzykowski
Sławomir Zajączkowski
Przemysław Ochnia
Jakub Kijuc
Robert Zaręba

GRY PLANSZOWE, KARCIANE I BITEWNE

Sala edukacyjna

  • 19:30–21:30 1989 JESIEŃ NARODÓW - premiera gry wydanej przez Centrum Gier BARD. 1989 Jesień Narodów to kolejna część bestsellerowej serii gier strategicznych, opartych na zasadach legendarnej Zimnej Wojny. Ma wyjątkowy klimat i fabułę, dotyka wydarzeń z przełomu lat 80 i 90., łącząc spojrzenie na losy świata i Polski. Gra została objęta specjalnym patronatem IPN.
  • 21:30-23:30 1944 WYŚCIG DO RENU – premiera gry wydawnictwa Phalanx i prezentacja innych tytułów: karcianki Czas Honoru: Operacja Most III, która już zyskała uznanie miłośników gier, a także zapowiedź planszówki Boże Igrzysko: MAGNACI (www.bozeigrzysko.pl), która ukaże się jesienią. Każda z tych gier ma inny klimat i inny styl, ale łączy je jedno: wciągają!

Sala konferencyjna/hol

  • 19:00-1:00 Prezentacje gier i nauka grania

Instytut Pamięci Narodowej oraz zaprzyjaźnieni wydawcy: Bard, Fabryka Gier Historycznych, Phalanx, WARGAMER i Wydawnictwo Alter zapraszają na swoje stoiska. Na miejscu będzie można kupić prezentowane gry, nauczyć się grania oraz zapoznać się z nowościami i zapowiedziami wydawniczymi.

Sala wystawowa

  • 19:00-1:00 Gry planszowe

W bezpłatnej wypożyczalni dostępne będą gry Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych wydawnictw. Wolontariusze pomogą w doborze tytułów i wyjaśnią zasady. Specjalną atrakcją będzie nowa gra IPN: ZnajZnak Monte Cassino. W odbywających się w tej sali konkursach i turniejach będzie wygrać gry, książki, komiksy i gadżety IPN. Do tradycyjnych nieustających turniejów gier IPN Awans. Zostań Marszałkiem Polski oraz ZnajZnak dołączy turniej karcianki Bohaterowie Wyklęci Fabryki Gier Historycznych, połączony z konkursem wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Jak co roku zapraszamy również na rozgrywki 303 i 111 w wersji wielkoformatowej.

Czytelnia

  • 11:00-1:00 WRZESIEŃ 1939 - prezentacja gry komputerowej

Młodzi pasjonaci historii i gier komputerowych z Elektronicznej Grupy Rekonstrukcji Historycznych pokażą Wrzesień 1939 – modyfikację kultowej taktycznej gry komputerowej Arma II. Chętni będą mogli nie tylko obejrzeć film promujący Wrzesień 1939  i dowiedzieć się czegoś o produkcji gry, lecz także wcielić się w polskich żołnierzy i rozegrać wybrane rekonstrukcje najważniejszych bitew kampanii wrześniowej (m. in. bitwa pod Kockiem i kontrofensywa nad Bzurą).

  • 19:00-1:00 Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej

Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN zaprezentuje Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, którego podstawowym zadaniem jest udzielanie wnioskodawcom informacji o Polakach i obywatelach innych narodowości represjonowanych przez organa III Rzeszy Niemieckiej i ZSRS w latach 1939–1956. Zwiedzający będą mogli zapoznać się nie tylko z wybranymi (najciekawszymi) dokumentami archiwalnymi, w oparciu o które prowadzone są kwerendy, lecz także z dwiema aplikacjami: elektroniczną bazą danych Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej w Bad Arolsen (Niemcy) i przejętą w 2013 r. od Ośrodka KARTA bazą danych „Indeksu Represjonowanych” (IPN jest jedynym w Polsce dysponentem obu aplikacji). Podczas imprezy będzie także możliwość złożenia wniosku o udostępnienie dokumentów.

Źródło: IPN

Tagi: Nocny Festiwal Komiksów i Planszowych Gier Historycznych | 3. Festiwal Komiksu Historycznego | 2. Festiwal Komiksu Historycznego | I Festiwal Komiksu Historycznego | Nocny Festiwal Gier Historycznych | Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych


Czytaj również

Komiksowe wydarzenia roku okiem szefa działu

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.