» Blog » Elementarz początkującego retrogamera
18-11-2015 21:35

Elementarz początkującego retrogamera

W działach: RPG | Odsłony: 535

Żaden ze mnie fan staroszkolnego grania. Przeczytałem kilka systemów inspirowanych pierwszymi D&D, kilkukrotnie same 3LBB, poprowadziłem kilka sesji i liznąłem nieco teorii. Nie rozumiem podziałów istniejących wewnątrz środowiska OSR. Uważam, że potrzeba zdecydowanie zbyt dużo czasu by załapać o co chodzi w OD&D i poprowadzić/zagrać tak, by czerpać z tego dużo frajdy. Nie wierzę w opowieści grognardów, jakoby dawno temu wszyscy byli super kreatywni. Sądzę, że – podobnie jak teraz – część grała wyłącznie dla XP, złota i magicznych przedmiotów. Na dodatek uważam, że współcześnie do gry w starym stylu są o wiele lepsze narzędzia, niż 3LBB. Do samych brązowych książeczek do tej pory nie mogę się przekonać.

Wiem, to prababka RPG! Bez OD&D hobby – o ile ktoś inny wymyśliłby i rozpowszechnił RPG – nie dotarłoby do mnie. Szanuję Gary’ego, Dave’a wraz z resztą załogi za tytaniczną pracę, jaką wykonali, jednak… Od wydania trzech brązowych książeczek minęło ponad czterdzieści lat. Klasyka jest fajna, ale świat idzie do przodu.

Mimo wszystko, warto spróbować swoich sił ze staroszkolnym graniem. Zachęcam bardzo mocno, z punktu widzenia człowieka, który przeczytał kilkaset stron tekstu po to, by na jego trzech sesjach ekipa zaliczyła trzykrotnie TPK. W tym raz po piętnastu minutach gry.

Krótko, zwięźle i - mam nadzieję - merytorycznie na temat staroszkolnych gier. Na 3k10.

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Tyldodymomen
   
Ocena:
0

Dałbym polecajkę gdyby nie linkowanie do inspiracji - początkujący osricowiec powinien jak ognia unikać polskich blogów i "autorów" piszących w temacie bo łatwo nabawić kompleksów kiedy jeden piszę że wyławia z gówna złoto, a drudzy że świat skończył się na czasach ich dzieciństwa a teraz to komercho ( nie to że tamte broszurki były za darmo )
 

18-11-2015 23:57
ivilboy
   
Ocena:
+2

Jeśli ma być elementarz początkującego, to warto byłoby opisać te wszystkie skróty typu 3LBB, TPK itp.

19-11-2015 00:35
Enc
   
Ocena:
0
@Tyldo: jakieś tam spojrzenie (inne, faktycznie miejscami toksyczne) jest, więc można do nich zajrzeć. Myślę, że myślący człowiek oleje ekstremizm w postach na Inspiracjach.

@Ivilboy: myślę, że w erze lmgtfy.com ludzie sobie poradzą. :) A na serio, dzięki za uwagę, postaram się uzupełnić.
19-11-2015 06:42
Olórin
   
Ocena:
+1

Fajnie, że ktoś podjął próbę wyjaśnienia, "o co chodzi w tym całym retrogamingu", ale podpisuję się pod ivilboyem - na moje tekst jest trochę zbyt hermetyczny.

19-11-2015 11:26
Tyldodymomen
   
Ocena:
0

Gdyby retrocwetring nie był hermetyczny nie zdobyłby popularności - jak ktoś chce być hipsterem to kopypaste skrótów do gugla w trakcie czytania jeszcze nikogo nie zmęczyło.

19-11-2015 12:40
Exar
   
Ocena:
0

@Tyldodymomen

No tak, podstawa to pisać artykuły zgodnie z duchem polskiego nauczynia - czyli żeby pokazać jaki jestem mądry. Bo przecież można kopipejst do gugla.

19-11-2015 14:59
Enc
   
Ocena:
0
Exar, mam nadzieję, że nie odebrałeś mojego tekstu w taki sposób. To by był efekt przeciwny do zamierzonego. Nie chcę nikogo pouczać, tylko zachęcić do poznania innego (niekoniecznie lepszego) stylu.
19-11-2015 15:04
ivilboy
   
Ocena:
0

Tak z innej beczki, co się dzieje ze Swords and Wizardry Omleta? Nie mogę zajrzeć na jego blog...

19-11-2015 22:08
Enc
   
Ocena:
0

S&W było u niego jedynie hostowane, ale widzę, że przyblokował bloga. Kiedy pisałem elementarz i dorzucałem załączniki, był jeszcze dostępny.

19-11-2015 22:20
Vukodlak
   
Ocena:
0

Boś dorzucił go do bibliografii i przez to stał się zbyt sławny. Nie zniósł brzemienia celebrity i skasował bloga.

Retro jest dobre. Aczkolwiek zbyt mocno nasączone indywidualnym widzimisię poszczególnych oldgamerów, z których każdy widzi swoje pomysły jako święte idee obecne u zarania RPG, a pomysły nie podobające mu się to #jużtobyło, #mieleniepomyslow, #settingomania, #niekoszer i #garynotapproved.

20-11-2015 11:10

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.