» Recenzje » Egzorcyzmy Dory Wilk

Egzorcyzmy Dory Wilk


wersja do druku

Piekielne rozgrywki

Redakcja: Karolina 'Isadora' Małkiewicz

Egzorcyzmy Dory Wilk
Planowana na sześć tomów seria o Dorze Wilk powoli zmierza ku końcowi – właśnie wydano piąty tom tego cyklu. Zobaczmy, jak prezentują się Egzorcyzmy Dory Wilk na tle pozostałych książek o przygodach rudowłosej toruńskiej wiedźmy.

Akcja powieści rozpoczyna się w toruńskiej kostnicy, gdzie Dora została poproszona o oględziny niedawno odnalezionych zwłok młodej dziewczyny. Okazuje się, że po Toruniu grasuje seryjny morderca, porywający i w okrutny sposób zabijający kobiety, na których ciele pozostawia wycięte tajemnicze, lśniące symbole. Chociaż intuicja ostrzega wiedźmę, iż z tą sprawą wiążą się poważne kłopoty, nie potrafi ona pozostać obojętna i podejmuje się razem z Witkacym prowadzenia śledztwa. Jak zwykle sprawy bardzo szybko się komplikują. Niewiele brakuje, aby sama Dora stała się kolejną ofiarą, a wszystko wskazuje na to, że sprawcy zbrodni w jakiś sposób związani są z osobą Karmazynowego Księcia, Baala, i to w niego wymierzone są ich działania.

Tym razem Aneta Jadowska postanowiła całkowicie odejść od utartych schematów znanych z poprzednich tomów. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest fakt, iż Dora nie nosi już rysów niezwyciężonej Mary Sue – kiedy dostaje lanie, to obrywa porządnie, nie jest nieomylna i często musi polegać na pomocy i opiece innych osób. Pierwsze spotkanie z porywaczami dużo ją kosztuje i pozostawia widoczne piętno nie tylko na jej ciele, ale także na jej psychice i duszy. Dzielna wiedźma przekonuje się, co to znaczy być ofiarą: pozbawioną mocy, bezsilną i zależną od woli oprawcy. Nawet kiedy jest już bezpieczna, nie może zapomnieć przeżytej traumy, musi zwalczyć tkwiący we wnętrzu lęk i niepewność. Warto wspomnieć, iż autorce świetnie udało się oddać rozterki wewnętrzne protagonistki. Jest ona przekonująca i wiarygodna w swej słabości, budzi współczucie i zrozumienie. Ten ludzki rys wyszedł kreacji bohaterki zdecydowanie na dobre.

Kolejną rewolucją jest fakt, iż Baal w tym tomie awansował z pozycji bohatera drugoplanowego na protagonistę. Razem z Dorą tworzy dynamiczny duet, nie ustępując jej pola ani na chwilę. Ich relacja, jak zwykle, pełna jest podtekstów i dowcipnych uwag, a nawet seksualnego napięcia. W powieści wyjawione zostało wiele sekretów byłego bóstwa, które pozwolą lepiej zrozumieć jego stosunek do toruńskiej wiedźmy. Apetyty wszystkich fanów Karmazynowego Księcia powinny zostać w pełni zaspokojone.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Za to podobnie jak we Wszystko zostaje w rodzinie Jadowska ograniczyła rolę Mirona i Joshuy do minimum. Pierwszy z nich jest cały czas obecny, ale jedynie od czasu do czasu rzuca złośliwe komentarze, gdy trzeba oferuje Dorze wsparcie i... nic poza tym. Aktywny udział diabła sprowadza się do roli statysty, ewentualnie obserwatora lub krytyka. Z kolei Joshua w ogóle przez większą część wydarzeń jest nieobecny. Fakt, iż śledztwo zaprowadziło wiedźmę do samego piekła powoduje, iż anioł zmuszony jest opuścić przyjaciół ze względu na zły wpływ otoczenia na jego psychikę empaty. Jakkolwiek nieobecność Joshuy wydaje się jak najbardziej uzasadniona, tak brak Mirona zdecydowanie razi. Wygląda to tak, jakby autorka zdecydowała się oddać pałeczkę pierwszeństwa Karmazynowemu Księciu i zabrakło jej pomysłu (lub chęci) na sensowne poprowadzenie historii z udziałem dotychczasowego trio w asyście Baala. Z pewnością podtekstów byłoby mniej, ale czy przez to mniej ciekawie?

W Egzorcyzmach… akcja nie dzieje się w Thornie, czy Trójprzymierzu, a w samym "ludzkim" Toruniu i w dużej części w piekle. Pozwoliło to na udział niektórych bohaterów znanych ze Złodzieja Dusz (np. byłej szefowej Dory, Anity, czy Witkacego), jak również na wprowadzenie pokaźnej liczby nowych bohaterów piekielnej proweniencji. Należy przyznać, że to na ich prezentacji autorka skupiła się najbardziej, opisując różne rodzaje demonów, sposoby tworzenia nowych, ich największe pragnienia i obawy. Niestety, postrzeganie demonów i diabłów u Jadowskiej jest dosyć niekonsekwentne. Z jednej strony wciąż podkreślane jest, że to są istoty agresywne, przyzwyczajone do przelewu krwi - zdecydowanie nie misie-przytulanki czy przyjaciele od serca – jednak ich działania zazwyczaj przeczą reputacji. Dotyczy to w takim samym stopniu nowo poznanych demonów, jak i Leona, Lucyfera, Asa czy Karmazynowego Księcia. Ich kreacje są barwne i interesujące, budzą sympatię i nie można im praktycznie niczego zarzucić poza wspomnianym wcześniej aspektem niekonsekwencji. Nawet w chwilach największego gniewu wydają się oni aż do przesady ludzcy i świadomi swej potęgi do tego stopnia, że martwią się aby nie skrzywdzić, nie urazić uczuć lub nie przestraszyć Dory. Faktycznie – oswojone lub obłaskawione "bestie" są o wiele ciekawsze, jednak tym u Jadowskiej ktoś najzwyczajniej spiłował pazury.

Z kolei w kwestii fabularnej widać zdecydowaną poprawę. Część poświęcona policyjnemu śledztwu i tropieniu zabójcy poprowadzona została bardzo sprawnie, bez nieścisłości ani wyraźnych potknięć. Prawdziwa szkoda, że autorka tak szybko zakończyła ten wątek przenosząc akcję w rejony piekieł –  tak nagłe powiązanie ze sobą wszystkich elementów i skierowanie poszukiwań we właściwym kierunku pozostawia lekkie (tylko lekkie!) uczucie niedosytu. Wydarzenia mające miejsce w demonicznych kręgach mają zupełnie inny charakter i klimat niż te w świecie realnym. Czuć wielokrotnie podkreślaną świadomość kończącego się czasu, narastające napięcie i poczucie zagrożenia… jeśli zaniepokojony jest sam Baal, to zdecydowanie nie jest dobrze.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W zakresie świata przedstawionego nie widać żadnych znaczących rewolucji – Jadowska utrzymuje poziom. Po raz kolejny świetnie oddała atmosferę Torunia, w jej opisach wyczuwa się duże przywiązanie i sentyment do tego miasta, dzięki czemu wydaje się ono bliższe każdemu czytelnikowi. Z kolei kryjówka głównego negatywnego bohatera opisana została nastrojowo i klimatycznie, niczym w survival horrorze, co bardzo dobrze buduje nastrój. Za to kreacja domeny Baala wydaje się trochę niepełna. Obraz miejsc nie zachwyca pomysłem czy oryginalnością, nie jest też zbyt rozbudowany, gdyż w powieści głównie znajdziemy opisy budynków i ulic. Na szczęście te braki nadrabia daleka od stereotypowej prezentacja demonicznego społeczeństwa i jego przedstawicieli, obfitująca w kilka oryginalnych smaczków (jak choćby uroczystość nadania imienia przedstawicielowi najmłodszego pokolenia).

Należy podkreślić, iż Aneta Jadowska zmieniła w znacznym stopniu styl pisarski. W poprzednich częściach zauważyć można było znaczącą przewagę dialogów nad opisami, które chwilami trochę kulały. Teraz proporcje te uległy zmianie, a samym opisom można dać śmiało najwyższą notę. Są dynamiczne i interesujące, bez dłużyzn i przynudzania. Uwaga ta dotyczy tak prezentacji "życia wewnętrznego" bohaterki, jak i otoczenia oraz scen akcji. Przy tej książce nie można się nudzić.

Ogólnie pozytywne wrażenia z lektury niestety psuje trochę ostatnia scena walki. Trudno się oprzeć wrażeniu, że została ona napisana na siłę i bez większego ładu czy składu. Chociaż przyczyny ataku demona wydają się jasne, to pozostaje zagadką czemu wybrał on właśnie Dorę, a nie kogoś innego, jak również jaka była jego rola w prezentowanych wcześniej wydarzeniach… Jeśli było to gdzieś wcześniej wyjaśnione, to najwyraźniej tylko pobieżnie, gdyż łatwo to było przeoczyć.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Egzorcyzmy Dory Wilk są pozycją zdecydowanie dla fanów cyklu, gdyż trudno byłoby ją czytać bez znajomości poprzednich części serii. Wszystkie wątki poprowadzone są w sposób przemyślany i konsekwentny, autorka umiejętnie buduje napięcie i rozwija akcję. Mimo to powieść nie jest pozbawiona pewnych zauważalnych wad ujmujących kilka punktów z końcowej oceny. Jest dobrze, ale mogłoby być zdecydowanie lepiej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Egzorcyzmy Dory Wilk
Cykl: Dora Wilk
Tom: 5
Autor: Aneta Jadowska
Wydawca: Fabryka Słów
Data wydania: 4 lipca 2014
Liczba stron: 526
Oprawa: miękka
Format: 125x195 mm
Seria wydawnicza: fantastyczna fabryka
ISBN-13: 978-83-7574-939-7
Cena: 39,90 zł



Czytaj również

Egzorcyzmy Dory Wilk
Do diabła z tym!
- recenzja
Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne
Jadowska w świetnej formie
- recenzja
Szamański blues
Szaman na dwa dania
- recenzja
Ropuszki
Rozrywkowe domykanie spraw
- recenzja
Wszystko zostaje w rodzinie
Jadowska w najlepszej odsłonie
- recenzja
Wszystko zostaje w rodzinie
Wszystko zostaje po staremu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.