» Artykuły » Inne artykuły » Czekamy na: Król Bólu

Czekamy na: Król Bólu

Czekamy na: Król Bólu
Jacek Dukaj to jeden z najbardziej utytułowanych współczesnych polskich pisarzy. Jego książki trafiają na listy bestsellerów, nie tylko rankingów fandomowych, a o jego klasie świadczyć może chociażby liczba nagród i nominacji, w tym kilka Zajdli i Europejska Nagroda Literacka, które zapewniły mu jego wyśmienite powieści.

Nic dziwnego, że informacja o premierze nowej książki Dukaja wywołała poruszenie. Od dawna oczekiwany zbiór opowiadań pod tytułem Król Bólu będzie zawierał, oprócz nowych opowiadań, jak Król Bólu i pasikonik, Oko potwora czy Piołunnik, również kilka tekstów opublikowanych już wcześniej. Wśród nich znajdzie się między innymi Szkoła oraz uhonorowane SFinksem Serce Mroku i Crux,. Oprócz nich, do zbioru Król Bólu trafi również Aguerre w świcie, pierwsza z powieści Dukaja, w której przedstawia społeczność postludzi oraz ich stosunki z społeczeństwem, które nie poddało się transformacji. Większość z powyższych publikacji jest dziś trudno dostępna, więc cieszę się na możliwość posiadania ich w jednym, elegancko wydanym tomie.

Biorąc pod uwagę charakter starszych opowiadań, zakładam, że tematyka zbioru krążyć będzie wokół transhumanizmu, motywu intensywnie eksploatowanego przez Dukaja w jego powieściach. Ich głównym bohaterem często jest właśnie postczłowiek, osobnik, któremu technologia umożliwiła osiągnięcie umiejętności niedostępnych wcześniej dla przedstawicieli gatunku homo sapiens. Jeśli autor ponownie zdecydował się na narracje pierwszoosobową choćby w jednym z nowych opowiadań, jak miało to miejsce w Extensie czy Lodzie, to możemy oczekiwać niezwykle ciekawej wizji człowieka przyszłości.

Osobiście liczę również na historie alternatywne, gdyż Dukaj zawsze porusza ten temat w sposób oryginalny i interesujący. Autor często eksperymentuje z naturą i fizyką świata przedstawionego, co skutkuje powstaniem intrygujących wizji o odmiennych rzeczywistościach. Co charakterystyczne, pisarz uwzględnia w swoich dziełach Polskę i jej pozycję w wykreowanym świecie. Liczę, że Dukaj i tym razem nie zawiedzie i w nowych opowiadaniach zawrze idee, nad którymi będą rozmyślał długimi wieczorami. .

Szkoda, że ostatecznie w Królu Bólu, znajdą się tylko trzy nowe opowiadania, choć na początku zapowiadało się ich pięć. Ostatecznie liczy się jednak jakość, a nie ilość. Miejmy nadzieję, że nowe teksty będą prezentowały poziom co najmniej tak wysoki, jak dotychczasowe dzieła.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Król Bólu - Jacek Dukaj
Zbiór powieści o historiach alternatywnych
- recenzja
Król Bólu
Oko potwora
Król Bólu
Król Bólu i pasikonik
Kierunek: Noc
Nadzieja w ciemności
- recenzja

Komentarze


~punktura

Użytkownik niezarejestrowany
    Liczba tekstów
Ocena:
0
Skąd informacja, że "tylko trzy nowe opowiadania"? Wydawca zapowiada, że "co najmniej trzy nowe teksty".
Nie znamy też ich objętości - mogą być rozmiaru powieści.
25-09-2010 16:49
Alkioneus
   
Ocena:
+1
oj, czekam
25-09-2010 18:59
~Ard

Użytkownik niezarejestrowany
    Liczba tekstów
Ocena:
0
"Skąd informacja, że "tylko trzy nowe opowiadania"? Wydawca zapowiada, że "co najmniej trzy nowe teksty"."

Dokładnie. Poza tym opis ten jest już dość stary (ma co najmniej 3 lata, a jak wiadomo - Pan Dukaj po premierze Lodu skasował część opowiadań, nad którymi zaczął pracować przed napisaniem tej powieści). Poza tym, trudno mi uwierzyć, by przez same 2010 i 2009 Autor nie napisał żadnego opowiadania do zbioru :) Zwłaszcza że świetne Inne Pieśni stworzył w zaledwie pół roku :)
25-09-2010 19:01
~Ard

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Poza tym, polemizowałbym z tą narracją pierwszoosobową w "Lodzie" ;)
25-09-2010 19:07
Seba85TG
   
Ocena:
0
Czekamy, czekamy, czekamy z utesknieniem. Czas nadchodzi ;)
25-09-2010 19:52
~Czepialski Elom

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Z tego co pisze autor tekstu, wynika, że dotyczy on posthumanizmu jako szerszego spektrum, w tym transhumanizmu. Pisze o tym bo w wielu tekstach na Polterze, ciągle stosuje się ostatnio modny też na Polterze, termin "transhumanizm" a niekoniecznie jest on najwłaściwszy :]
25-09-2010 19:55
arakin
   
Ocena:
0
@punktura
Masz racje, moja wina; na stronie Wydawnictwa Literackiego znajduje się informacja o treści: "Nowy tom opowiadań, w skład którego wejdą: Szkoła, Serce Mroku, Crux i Aguerre w świcie oraz co najmniej trzy nowe teksty: Król Bólu i pasikonik, Oko potwora i Piołunnik."

@Ard
Jeśli o Lód, to Dukaj zastosował tam tam bardzo specyficzny rodzaj narracji, niemniej uznałbym go za pierwszoosobowy ;)

@Czepialski Elom
Jaki termin zatem byś proponował w odniesieniu do tekstów Dukaja? Moim zdaniem transhumanizm jest odpowiednim, jednak jestem otwarty na Twoją argumentacje :)
25-09-2010 20:50
~Elom

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Słuchając Dukaja na Kongresie Kultury Polskiej, raczej trafniejszym było by użycie posthumanizmu, postspołeczeństwa :] jako szerszego zakresowo.
25-09-2010 22:26
Antavos
   
Ocena:
+2
Jego książki trafiają na listy bestsellerów, nie tylko rankingów fandomowych, a o jego klasie świadczyć może chociażby liczba nagród i nominacji, w tym kilka Zajdli i Europejska Nagroda Literacka, które zapewniły mu jego wyśmienite powieści.

A od kiedy to liczba zdobytych nagród świadczy o klasie pisarza? Bułhakow nie zdobył żadnej nagrody literackiej, a jest gigantem literatury (no i przy okazji wybitnym fantastą).

Biorąc pod uwagę charakter starszych opowiadań, zakładam, że tematyka zbioru krążyć będzie wokół transhumanizmu, motywu intensywnie eksploatowanego przez Dukaja w jego powieściach.

Doprawdy? Skupmy się na "pełnowymiarowych" powieściach Jacka Dukaja, pomijając powieści, których długość może nie kwalifikować się jako powieść (Xavras czy Extensa to dla mnie "novella", mikropowieść wydana oddzielnie, jako produkt książkowy). "Inne pieśni" - hard science fiction o inwazji Obcych, którzy podbijają Ziemię, gdzie działa alternatywna fizyka wg. Arystotelesa; zero posthumanizmu (chyba że za przewrotną wersję posthumanizmu uznamy np. kratistosów kontrolujących rzeczywistość wokół siebie). "Lód" - historia alternatywna, znowu zmagająca się z motywem obcości (lute). Dukaj napisał jedynie dwie powieści posthumanistyczne (jak słusznie zauważył przedpiśca transhumanizm, to nie to samo co posthumanizm), czyli "Czarne oceany" i "Perfekcyjną niedoskonałość"

Ich głównym bohaterem często jest właśnie postczłowiek, osobnik, któremu technologia umożliwiła osiągnięcie umiejętności niedostępnych wcześniej dla przedstawicieli gatunku homo sapiens.

Naprawdę tym jest postczłowiek? No, nie do końca. Postczłowiek, jak piszą transhumaniści na swojej stronie sieciowej, jest to istota, jak sama nazwa zresztą wskazuje, która wyewoluowała z człowieka i zajęła jego miejsce na świecie. Owe "umiejętności", o których piszesz, to rzecz drugorzędna wobec ogólnej koncepcji: można sobie oczywiście wyobrazić postczłowieka o boskich, czy quasi-boskich parametrach (tak widzi sprawę np. Dan Simmons w "Ilionie"), ale już na przykład Egan przedstawia postludzi między innymi jako istoty świata cyfrowego, żyjące w "wirtualnych miastach". Chodzi zatem nie tyle o zdobycie "mocy", czy "umiejętności", ale odrzucenie biologicznej koncepcji człowieczeństwa.

Jeśli autor ponownie zdecydował się na narracje pierwszoosobową choćby w jednym z nowych opowiadań, jak miało to miejsce w Extensie czy Lodzie, to możemy oczekiwać niezwykle ciekawej wizji człowieka przyszłości.

Z tego zdania wynika, że jeśli autor nie zdecydował się na narrację pierwszoosobową, to świat przedstawiony jest do bani. Cudowna logika, bo wg niej atrakcyjność świata powieści zależy od języka, jakim pisze autor. Oczywiście poniekąd jest to prawda, ponieważ używając na przykład neologizmów w powieściach hard science fiction, jeśli są sensowne, nadajemy światu realizmu, ale świat nielogiczny też może być atrakcyjny. Vide cudownie anachroniczne powieści Aldissa. W "Cieplarni" mamy wizję niekoniecznie zgodną z logiką, napisaną zupełnie odmiennym językiem od tego, co proponuje recenzent, a przecież wizualnie chwyta "Cieplarnia" za gardło.
26-09-2010 01:59

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.