» Recenzje » Ciężkie próby

Ciężkie próby


wersja do druku

Ludzkość jeden, komputer jeden

Redakcja: Agata 'aninreh' Włodarczyk, Michał 'von Trupka' Gola

Ciężkie próby
Czerwień była lekturą, którą czytało się na jednym oddechu. Ciekawy świat, szybka akcja, wątki miłosne i polityczne szły w parze z osobliwymi bohaterami. I chociaż niektóre sceny były zbyt efekciarskie, to książka pozwalała na chwilę zapomnieć o otaczającej rzeczywistości. Teraz w ręce czytelników trafił tom drugi – Ciężkie próby.

James Shelley po wydarzeniach z Czerwieni znajduje się, delikatnie mówiąc, w nieciekawej sytuacji. Wraz ze swoim oddziałem "Apokalipsy" został zamknięty w tymczasowym areszcie, gdzie oczekuje na mający rozpocząć się lada dzień proces o zdradę stanu. Jednak wszystko wskazuje na to, że więźniowie mogą nie dotrwać w jednym kawałku do rozprawy.

Fabuła od początku ponownie krąży wokół Jamesa Shelleya, (byłego już) porucznika Połączonej Grupy Bojowej. Linda Nagata skupia się na jego problemach i lękach jakie mu pozostały po wydarzeniach z poprzedniego tomu, a dodatkowo dorzuca do tego nowe, związane z oskarżeniem o zdradę stanu i skorumpowanymi środowiskami polityczno-korporacyjnymi. Przesycona niesprawiedliwością gra, jaką prowadzi władza staje się obsesją Jamesa, co sprawia, że cały pierwszy rozdział i kawałek drugiego podążamy za jego szalonymi teoriami. Nie jest to najlepsze rozpoczęcie powieści. Po kilkunastu stronach czuje się znaczące znużenie historią, fabuła prawie wcale nie posuwa się do przodu, a czytelnik jest skazany na ciągłe żale protagonisty i tak przez pół książki. Dopiero później, kiedy rozprawa sądowa dobiega końca, a główni bohaterowie stają przed nowymi wyzwaniami, opowieść ponownie zaczyna skupiać na sobie uwagę czytelnika.

Wtedy Linda Nagata w końcu pokazuje, że dobrze radzi sobie z pisaniem wciągających historii, przeplatając ze sobą wiele wątków, od miłosnego, przez militarne, pełne walk i pościgów, aż po opisy broni i polityki "grubych ryb". Zarzuca czytelnika dużą ilością informacji związanych z programem zwanym "Czerwień" oraz innymi zagadnieniami pominięty w pierwszej części serii – w końcu tajemniczy wirus w oczach czytelnika jawi się jako coś więcej, niż nieuchwytny zapis w komputerowym kodzie. Nie zabrakło także kilku poważniejszych motywów, jak strach bohaterów przed życiem poza wojskiem, problemy z znalezieniem pracy i przystosowaniem się do społeczeństwa. Z zainteresowaniem śledzimy losy balansujących na granicy szaleństwa postaci. W tej części autorka jeszcze mocniej zaznacza, że na Ziemi prym wiodą przedstawiciele najpotężniejszych światowych korporacji. Klimat skorumpowanego świata, którymi rządzą pieniądze świetnie zarysowany w Czerwieni, powraca ze zdwojoną siłą. Równie nieźle poradziła sobie z zakończeniem – dramatyczne, tajemnicze i zaskakujące, wprowadzające całkowicie nowy wątek, który świetnie zaostrza apetyt na ostatni tom – W stronę mroku.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podobnie jak w pierwszym tomie autorka pisze lekko, czasami z pazurem i nie sposób odmówić jej wyobraźni, chociaż widać to dopiero od połowy książki. Dość znany motyw, jakim jest sztuczna inteligencja rządząca życiem ludzi, ubrała w ciekawą i oryginalną historię z domieszką polityki, miłości i nowoczesnej technologii. Co nie oznacza, że lektura jest pozbawiona wad. W drugim tomie zdecydowanie mogła ograniczyć wewnętrzne przemyślenia bohaterów.

Najbardziej boli zmiana jaka zaszła w samym Shelleyu. W Ciężkich próbach autorka ukazuje głównie jego załamanie i rodzącą się obsesję na punkcie programu komputerowego. Nie jest już silnym "wybrańcem" na usługach tajemniczej sztucznej inteligencji, a raczej porzuconym eksperymentem – i zdecydowanie nie potrafi tego zaakceptować. Nie każdemu przypadnie do gustu obraz wyniszczonego służbą wojskową byłego żołnierza. Kolejną niezbyt dobrze prezentującą się rzeczą są bohaterowie drugoplanowi. Autorka nakreśliła ich mocno powierzchownie, przez co niespecjalnie się wyróżniają. Jest to zauważalna zmiana względem pierwszego tomu, gdzie postacie były mocno różnorodne charakterologicznie.

Ostatecznie chociaż z początku tempo powieści jest najwyżej spacerowe, to później znacznie się rozkręca i trzyma równy poziom do końca. Niestety mimo że historia prowadzona jest podobnie jak w Czerwieni, to najbardziej boli zmiana (na gorsze) jaka zaszła w poruczniku Jamesie Shelleyu, która powoduje, że momentami wręcz czuje się do niego niechęć. Nie mniej najnowsza powieść Nagaty pozwala oswoić się z natłokiem informacji tak już znanych, jak i nowych. Autorka odkrywa przed czytelnikiem kilka interesujących faktów, które jeszcze bardziej wciągają go w tajemnicę nadchodzącego cyberzagrożenia. Pozostaje mieć nadzieję, że ostatni tom okaże się lepszym następcą i godnie zakończy tę trylogię.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Ciężkie próby
Cykl: Czerwień
Tom: 2
Autor: Linda Nagata
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawca: Rebis
Data wydania: 11 kwietnia 2017
Liczba stron: 464
Oprawa: miękka
Format: 132×202mm
ISBN-13: 978-83-8062-145-9
Cena: 39,90 zł



Czytaj również

Czerwień
Ludzkość zero, komputer jeden
- recenzja
Czerwień
- fragment

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.