» Systemy » Mein Panzer » Cesarska Armia Wielkiej Japonii

Cesarska Armia Wielkiej Japonii


wersja do druku

Jak zbudować armię w Mein Panzer

Redakcja: Krzysztof 'Szczur' Hryniów
Ilustracje: Adam 'Aki' Kasprzak

Przed każdą osobą chcącą zacząć grę w system Mein Panzer stoi zawsze ten sam problem i pojawiają się ciągle te same pytania: „jaką armię wybrać?”, „jakie są jej słabe i mocne strony?”, „co muszę kupić?”. Specjalnie dla takich graczy, dział gier bitewnych przygotowuje szereg artykułów o tworzeniu armii do systemu Mein Panzer. Po tym jak na naszych łamach znalazły się artykuły opisujące dwie najbardziej popularne wśród graczy armie (Niemców i ZSRR) przyszedł czas na Cesarską Armię Wielkiej Japonii.

Pierwszym wyborem, jaki stoi przed graczem to określenie lat, w których chce grać. W przypadku armii japońskiej warto zbierać jednostki począwszy od 1939 roku, ponieważ do tego okresu została wyprodukowana większość sprzętu stanowiącego podstawę armii japońskiej do końca wojny. Teraz nadszedł czas na kompletowanie armii. Na początku warto kupić dwa blistry piechoty i jeden blister piechoty z bronią ciężką, co da nam około trzech plutonów piechoty, trzy baterie moździerzy oraz sporą ilość ciężkich karabinów maszynowych, które zapewnią naszym jednostkom dobre wsparcie. Piechotę należy zamontować na podstawkach o wymiarach 0,5” na 0,5”; na podstawce warto umieszczać po trzy, cztery figurki żołnierzy lub po jednym modelu moździerza czy ciężkiego karabinu maszynowego.
W każdej armii piechota stanowi podstawę, ale w przypadku Japończyków warto zaopatrzyć się w jej większą ilość, gdyż tylko ona może sprostać ciężko opancerzonym czołgom alianckim. Następnie przydadzą nam się jakieś pojazdy i tu na początek idealne wydają się czołgi średnie typu Chi–Ha Shinhoto typ 97.
Czołg ten wszedł do służby w 1940r. i stanowił podstawę armii japońskiej, był uzbrojony w dobre, jak na japońskie warunki, 47mm działo. Następnie warto dokupić czołgi lekkie Ha-Go typ 95 - opłaca się kupić od razu dwa blistry, ponieważ dzięki temu będziemy mogli wystawić całą kompanię tych pancernych ‘pchełek’ i być może samą ich ilością wystraszymy przeciwnika.

Z powyższymi modelami można już bez większego problemu rozpocząć grę, jednak z powodu naszych czołgów, które wypadają strasznie słabo i nie są w stanie sprostać pojazdom pancernym innych nacji, warto rozszerzyć swoją armię o jakieś jednostki artylerii. Niestety, po przejrzeniu produktów oferowanych przez różne firmy produkujące modele w tej skali nie znalazłem żadnych figurek dział do armii japońskiej, więc jako zastępstwo polecam zakup blistra polskich armat wz.13, które posłużą nam za haubicę 105mm i radzieckich działek przeciwpancernych kaliber 47mm wyprodukowanych przez amerykańską firmę GHQ.

Następne, co warto zrobić, to zwiększyć mobilność naszej armii. Warto zapewnić jakiś transport dla naszej piechoty, gdyż w przeciwnym wypadku dotarcie na miejsce walk o własnych siłach długo jej zajmie. Nie mówię tu jednak o transporcie w postaci samochodów ciężarowych czy transporterów opancerzonych, gdyż byłoby to w tym przypadku nieopłacalne, ale o kawalerii, za pomocą której
będziemy mogli szybko przemieścić nasze jednostki w dowolne miejsce stołu. Samochody ciężarowe przydadzą nam się tylko w większych bitwach i tylko przy transporcie artylerii.

Posiadając powyższe jednostki otrzymujemy armię na około 2000pkt, co daje nam możliwość przeprowadzenia pierwszej większej bitwy. Warto oczywiście dalej rozwijać swoją armię i wprowadzić małe zmiany, jak choćby zaopatrzyć się w większą ilość dział.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Jak zbudować armię w Mein Panzer – Związek Radziecki
Wszystko o radzieckiej machinie wojennej od 1943 do 1945r.
Gdyby Niemcy tu się uczyli, nie przegraliby wojny...
Co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz grać.
Bitwa o wzgórze 112
Raz spróbujesz, nigdy nie przestaniesz

Komentarze


~Venom

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Sporą gamę modeli do armii japońskiej produkuje Scotia-Grendel. Między innymi hałbice i działa.
20-08-2007 14:23
Aki
   
Ocena:
0
No cóż ja preferuję GHQ bo ma imo najładniejsze modele
20-08-2007 14:35
~marcik

Użytkownik niezarejestrowany
    nie wiem
Ocena:
0
baardzoooooooooo dobreeeeeeeeeeeee
06-02-2009 14:39

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.