» Recenzje » Dodatki i podręczniki » Bóstwa i Półbogowie

Bóstwa i Półbogowie


wersja do druku

Czyli boski "wypas"


Lubię ładne książki. Takie całe w kolorze, w twardej oprawie z jakąś klimatyczną okładką i wszelkimi ozdobnikami. Muszą być szyte i zawierać masę barwnych elementów. Taki jest ten dodatek - Bóstwa i Półbogowie, wydany w luksusowej lakierowanej okładce, z niesamowitymi ilustracjami, z których prawie każdą chciałbym mieć oprawioną na ścianie. Gdy dostałem tą książkę w swoje ręce, oglądałem ją jak album z malarstwem fantasy, heroicznym, trochę naiwnym, ale zawsze inspirującym wspaniałe historie do opowiedzenia. Tekstu dla mnie mogłoby nie być, cyferek tym bardziej.

Potem przeczytałem go i stwierdziłem, że oto mam do czynienia z luksusowym przedmiotem do RPG, bardzo wyrafinowanym, eleganckim i przeznaczonym do użytku tylko na specjalne okazje. Dla normalnego stylu grania jest tylko fanaberią, drogą, ekskluzywną i mało przydatną.

Znajdujemy tu mianowicie krótki rozdział o tym, jak wprowadzać religie do gry (z dokładnym opisem mono i politeizmu), jak można używać wszelkich religijnych motywy wraz z gotowymi pomysłami na przygody, które ciężko nazwać inaczej jak "maksi patos", gdyż dotykają stricte boskich kwestii. Następnie mamy opis boskich zdolności i atutów oraz sług bożych (nie kapłanów, ale już istot półboskich). A potem zaczyna się ewenement na skalę chyba całego RPG. Kolejne niemal sto pięćdziesiąt stron zajmuje opis czterech panteonów: tego stworzonego na potrzeby D&D, greckiego, egipskiego i staroskandynawskiego. Nie są to dokładne opisy kultów, ale bardziej boskie bestiariusze, gdzie każdy bóg ma swoje moce i charakterystyki. Jest to najbardziej "wypasiona Księga Potworów" pod względem poziomu stworzeń od czasu Call of Cthulhu d20. Te tysiące punktów wytrzymałości, dziesiątki mocy i zdolności robią wrażenie. Oczywiście przy każdym bogu opisano skromnie jego kult, dodano kilka charakterystycznych potworów i jedną klasę prestiżową, ale większość to "technikalia danego boga". Potem otrzymujemy przykładowe bóstwa monoteistyczne i dualistyczne, kilka czarów i porad. Na koniec zaś w małym dodatku, wraz z pomysłami na przygodę podano sposoby wniebowstąpienia dla bohaterów graczy, czyli jak z Wojownika 20 poziomu zostać bogiem wojny.

Po czymś takim można uznać ten dodatek za luksusowy bezsens. Ale gdy trochę wyjdzie się poza ramy konserwatyzmu i ortodoksji, można się zastanowić jak grałoby się w Mitycznym Egipcie, Grecji czy Asgardzie, gdzie bogowie naprawdę istnieją i można się z nimi rzeczywiście spotykać. Tu nasi bohaterowie maja rzeczywistą szansę bycia prawdziwymi herosami, godnymi zostania bogami, a nie tylko "trochę lepszymi śmiertelnikami". Dla mnie jest to bomba, gdyż wychodzimy poza pewne schematy (a plotki mówią, że D&D jest wtórne i sztampowe). Zabawa wprawdzie może się przerodzić w absurd, gdy będziemy np. próbowali pokonać Thora (1260 Punkty Wytrzymałości), ale przy uważaniu i zachowaniu heroicznej konwencji można się doskonale pobawić. Kto jest lepszy od bohatera? Heros. A od niego? Bóg. I ten dodatek pozwala nam się bawić w przestrzeni pomiędzy tymi dwoma ostatnimi. Tylko trzeba na chwilę dać się ponieść wyobraźni.

Podsumowując: jest to luksusowy bestiariusz proponujący wycieczkę do sfery boskiej, gdzie rzadko zagląda się w scenariuszach. Wiem, jest to patos maksymalny, narcyzm i megalomania, ale czyż nie można czasem pójść w całkowitą skrajność i pograć na maksymalnym poziomie "wypasienia" postaci. Moim zdaniem warto spróbować. Jednak dla tych, którzy nie lubią udziwnień i nie poszukują czegoś zupełnie nowego, ten dodatek będzie tylko ładnie prezentującą się książką na półce. Jeśli zaś stać was na kaprysy dla zabawy to polecam. Na półce też ładnie wygląda, a i pochwalić się można Bóstwami i Półbogami, bo ilustracje przedstawiające bogów są po prostu genialne.

Dziękujemy wydawnictwu ISA za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Tytuł: Bóstwa i półbogowie (D&D: Gods & Demigods)
Autorzy: Rich Redman, Skip Williams, James Wyatt
Tłumaczenie: Tomek Kreczmar i Jerzy Ciechocki
Rok wydania: 2003
Liczba stron: 224
ISBN: 83-88916-19-X
Cena: 69 zł
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Obrońca "nacji" podręczników klasowych...
Heroes of Horror
- Bój się! - zakrzyknął recenzent do Czytelnika
Przewodnik Gracza po Faerunie
Niezbędnik wielbicieli Zapomnianych Krain

Komentarze


~Veris De

Użytkownik niezarejestrowany
    hmmm...
Ocena:
0
Fajna książka ale troche niepraktyczna...
nie ma co z nią zrobić!
12-02-2004 07:55
~Dorregaray

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dobra książka
14-02-2004 17:38
517

Użytkownik niezarejestrowany
    W sumie to nawet
Ocena:
0
nawet nawet moze byc ... Chyba sobie kupie :P
29-02-2004 19:52
~Adraghor

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
mam do sprzedania w stanie idealnym,dwa podreczniki bostwa i polbogowie oraz podrecznik potworow do nowej edycji DnD,wszelkie zapytania slijcie na [email protected]
05-03-2004 15:41
865

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Kupuje na pewno :D
06-03-2004 18:56
~EPRF

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Kto mi to kupi?;)
20-03-2004 08:57
~cappuccino

Użytkownik niezarejestrowany
    Fajna rzecz...
Ocena:
0
Chciałam kupić przyjacielowi na Święta,ale cena troszke zbila mnie z tropu.Moze uzbieram mu na urodziny.A warto,bo widzialam i dotykalam to cacuszko :)
05-04-2004 13:28
~Magus

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Niewiem czemu ale opisanie bogów w 'tabelce' jak zwykłego kobolda jest bez sensu. Osobiście gram tylko kapłanami i jak to zobaczyłem przewróciłem się we własnym grobie (Vecna rulez :-P)
11-04-2004 22:34
Rizzen adh\'Aerth

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
mam tą książkę i po Greyhawku to kolejne wyrzucenie pieniędzy. Nie ma się czym zachwycać, naprawdę. Bóstwa w tabelkach to zupełna przesada ( ukłon w stronę Magusa) a "wniebowstąpienie" graczy za bardzo kojarzy mi się z dogmatem chrześcijańskim ( czy raczej żartem z dogmatu). Jeśli nie chcesz marnować pieniędzy, kup opis Zapomnianych Krain.
Z poważaniem
03-06-2004 16:10
~Leina

Użytkownik niezarejestrowany
    oj, oj...
Ocena:
0
osobiscie jej nie kupilam, ale moj kumpel tak i pobieznie ją przeczytalam. musze sie zgodzic z tym, ze nie ma co z nią zrobic. za to ciekawym jest wniebowstapienie... ale chyba lepiej jest awansowac na dalsze poziomy! latwo obliczyć regule co ile PD nastepny poziom (zauwazylam te regule za pierwszym razem kiedy czytalam Podrecznk Gracza i mysle ze nie ja jedna...)
06-06-2004 16:51
~Melisa

Użytkownik niezarejestrowany
    Według mnie..
Ocena:
0
... ksiązka jest bardzo fajna. Na jej podstawie udało mi sie poprowadzić całkiem dobrą sesję i mi, i moim graczom się podobała. Choć rzeczywiście poruszanie się wśród bogów i ich spraw może wydawać sie być trochę dziwne.
10-06-2004 19:02
~dudzix

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
qrde, jush szykuje kase na ten podrecznik :D
11-06-2004 14:29
~Levittoux

Użytkownik niezarejestrowany
    eee
Ocena:
0
angielska wersja jest lepsza, qumpel przywiózł z Holandii, ma wiecej statystyk, klasy prestizowe, i inne bajery, a jak kogoś nie stać to niech sobie sciągnie z neta
17-07-2004 20:12
beholder
    walki :)
Ocena:
0
mozna tez pobawic sie walki(4 osoby 20 lv)druzyna przeciw jakis bog :) :) [ oczywisce ze jakis slaby bog co ma range boskiej mocy max 10 :P]
09-08-2004 16:41
~piter andre

Użytkownik niezarejestrowany
    kocia
Ocena:
0
jest za droga
31-08-2004 13:44
~valadiel

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
jak taka dobra i warta polecenia, to mi możecie kupić...
20-09-2004 19:00
rincewind bpm
    Niepraktyczne
Ocena:
0
Kupiłem, przeczytałem i... odstawiłem na 4 miesiące na półkę. poza odrobiną klas prestiżowych przeciętny mp nie ma co się łudzić na wykorzystanie- a ścisłe statystyki bogów postawiają pytanie- dlaczego bóg ze zdolnością mogącą zabić na życzenie istot nie naprawia świata- po 3 dniach wszyscy źli byliby martwi.
27-09-2004 17:39
~Havelock

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nie znalazem tam opisu wymienionego czaru "Wyzwolenie". Wie ktoś, skąd to wytrzasnąć (jeśli można po polsku)?
08-10-2004 12:05
~E.E.

Użytkownik niezarejestrowany
    lepszy FRCS
Ocena:
0
lepiej kupic FRCS - tam tez sa bogowie (oczywiscie mniej, ale kto bedzie sie bawil 'gracz vs bog' i po kij komu ich statystyki?) + masa innych ciekawych dupereli.
14-10-2004 07:21
never222
    Bardzo dobra książka.Czepiać sie jej nie powinno
Ocena:
0
Jeśli ktoś chce sie pobawić w bogów to jest to książka dla NIEGO . Opisani są w niej bogowie , którzy mają wypas rzeczy i spore umiejętności.
13-11-2004 18:10

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.