» Recenzje » Wszystkie » Atlas map Dominium

Atlas map Dominium


wersja do druku

Anty-Zbiór map Antonio Piraisa


Atlasy są nudne. Przynajmniej dla mnie. Gapienie się na zbiór punkcików, które imitować mają miasta, szlaki, granice czy rzeki nie jest dla mnie żadną przyjemnością. Poczucie to pogłębia wspomnienie szkolnych atlasów, z którymi styczność miałem w podstawówce i liceum.

O ile atlasy są nudne, to atlasy fantastyczne są nudne podwójnie. Patrzenie na nie nie budzi żadnych wspomnień, oglądane krainy nie są do niczego podobne lub podobne w zbyt wielkim stopniu, a każde miasto zaczyna się na "s", "g", "d", "h" lub "v". Trzeba nie lada sztuki, żeby zrobić atlas do fantastycznego świata, do którego użytkownicy będą wracać (atlasu, nie świata), pokazywać znajomym i co najważniejsze - używać. Wydawnictwu Portal ta sztuka się powiodła.

Atlas map Dominium jest na pewno dodatkiem bardzo estetycznym. Mapy są czytelne i ładnie rozmieszczone. Kolorystyka ślicznie dobrana. Papier dobrej jakości. Większość obrazków, jakie tam zobaczymy, zachwyci nas swoją udawaną trójwymiarowością. Przyjemnie jest na nich zawiesić oko. Edytorsko jest suplementem niemal doskonałym, niemal, ponieważ "pani w drukarni" coś się pomieszało, przez co możemy zobaczyć czasami legendę do mapy nie na tej samej stronie, na której znajduje się sama mapa. Na szczęście jest to niewielkie utrudnienie i naprawdę nie zakłóca odbioru (legenda uciekła tylko stronę dalej).

Jednak, jak już wspomniałem, same śliczne mapy nie wystarczą. Jeżeli chciałbym zobaczyć ładne grafiki, na pewno nie wybrałbym map. To, co sprawia, że Atlas map Dominium jest naprawdę interesującym dodatkiem to "smaczki". Przebieg wojen na froncie agaryjskim, rozbiory Bardanii, strefy wpływów w Ragadzie, mapa Bramy Światła czy hipotetyczny kształt kontynentu, na którym znajduje się Dominium - niewielkie grafiki, proste, nieskomplikowane mapki, do których będę często powracał, które wnoszą bardzo wiele i wiele wyjaśniają. Te właśnie części są dla mnie w Atlasie najistotniejsze.

Monastyr jest grą, w której bardzo wiele się podróżuje. Atlas jest dodatkiem niezbędnym, aby unaocznić graczom skąd i dokąd podróżują, dlaczego przemieszczanie się z krainy do krainy trwa tak długo. Dodatkowo, licznie zaznaczone ciekawe miejsca, lasy o strasznie brzmiących nazwach, morskie wiry czy wyróżnione na planach miast istotne budynki budzą wiele pomysłów na przygody. Także wystarczy właściwie otworzyć Atlas i zapytać się graczy skąd i dokąd podróżują, a stworzenie kampanii na wyznaczonej trasie nie będzie żadnym problemem.

Podsumowując, Atlas nie jest dodatkiem idealnym, ale bardzo dobrym w warstwie edytorskiej i nie tylko. Świetnie narysowane i rozkładane (tak, tak, niektóre mapy są większe, niż tylko standardowe A4) mapy są niezbędne do poprowadzenia kampanii z podróżą w tle. Znajdziemy tam plany wszystkich państw oraz stolice tych największych. Legendy, choć skromne, dają pojęcie o paru istotnych sprawach, których nie sposób było wydedukować z samego tekstu czy grafiki. Do tego wszystkiego opisane wyżej "smaczki" sprawiają, że posiadanie Atlasu jest właściwie obowiązkiem dla każdego fana Monastyru. Niech nie zniechęci Was wysoka cena czy parę pomyłek "pań z drukarni", warto kupić Atlas.


Tytuł: Atlas map Dominium
Autor: Michał Oracz
Wydawca: Wydawnictwo Portal
Rok wydania: 2004
Liczba stron: 32
ISBN: 83-921612-1-1
Cena: 35 zł - Zamów w Rebelu
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę


Ocena: 5 / 6

Komentarze


~PJ

Użytkownik niezarejestrowany
    Niezgoda.
Ocena:
0
Atlasy nie są nudne. Przynajmniej dla mnie. Są fascynujące. Pozdrawiam.
29-12-2004 00:47
zgreg
    Wysoka cena?
Ocena:
0
35 PLN nie jest wysoka cena. Chyba, ze liczymy wspolczynik ceny do ilosci stron :)) Ale wowczas chyba jakosc wydania jest usprawiedliwieniem?
29-12-2004 08:13
eon
   
Ocena:
0
Widziałem ten atlas przedwczoraj, jest naprawdę ładny :)
29-12-2004 13:23
~kiebduj

Użytkownik niezarejestrowany
    mam:P
Ocena:
0
Mam atlas i powiem prosto. To jest atlas do swiata monastyru. Przedstawia mapy panstw z miastami i glownymi szlakami. dodatkowo mapy stolic. Lekko sie rozczaowalem bo w zapowiadziach bylo tez mnostwo innych mapek a skonczylo sie na bodajze 3 dodatkowych. Jest lekko za ciemny jak na moj gost ale jest poprostu niezbedny dla ludzi ktorzy graja kampanie. Te mapy sa poprostu bardz opomocne. Pozdrawiam
29-12-2004 16:22
~Healer

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
zgreg - cena jest wysoka i to bardzo. Oczywieście nie jako wartość bezwzględna, tylko w porównaniu do innych pozycji na rynku erpegowym.
Dodatek jest po prostu niezbędny, jeśli chce się prowadzić Monastyr w więcej niż jednej lokacji ponieważ mapka z podręcznika jest więcej jak do d*py.
Gdyby nie brak mapy w podręczniku, to poważnie zastanawiałbym się, czy warto jest wydawać ponad 2/3 ceny podręcznika na kilkanaście kolorowych mapek (bo po portalowych zapowiedziach, jak zwykle, spodziewałem się czegoś więcej), wcześniej jak po paru miesiącach gry.

Powiem to z niechęcią, ale jeśli ktoś z moich graczy spyta się, czy to kupowć, to bez namysłu odpowiem mu, by dał sobie spokój i skserował ode mnie. Smutne, ale prawdziwe.
29-12-2004 17:47
~JAskier

Użytkownik niezarejestrowany
    :/
Ocena:
0
Jak dla mnie ten atlas nie jest zbyt przydatny. Bardzo się zawiodłem kupujac go. Wszystkie mapki są znośne i ładnie wydatne. To co mnie dobiło to mapy stolic, które średnio rozwinięty erpegowiec mógł sam sobie wymyśleć. Cena jest zawysoka o conajmniej 10zł. Moja ocena to 3/6
01-01-2005 13:04
~y

Użytkownik niezarejestrowany
    uhm...
Ocena:
0
w ogole nie warto kupowac. sciagnac w pdf i wydrukowac. to jest okradanie graczy. taki atlas powinien znajdowac sie w podreczniku a nie byc odzielnie wydawany za taka cene!!!
25-01-2005 17:39
~Shankr

Użytkownik niezarejestrowany
    mapy?
Ocena:
0
A na co mi mapy? heh Zart. Szkoda ze atlas zacznie przyslaniac oczy i nie powstana nowe krainy... Wole sam je tak tworzyc...
02-09-2005 10:33

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.