» Blog » Analiza dedukcji, czyli jak nabić czytelnika w butelkę
15-07-2011 20:43

Analiza dedukcji, czyli jak nabić czytelnika w butelkę

W działach: beletrystyka | Odsłony: 67

Analiza dedukcji, czyli jak nabić czytelnika w butelkę
Od zawsze przedkładałem detektywistyczną twórczość Arthura Conan-Doyle'a nad psychologiczne kryminały Agathy Christie. Sherlock Holmes wydawał mi się ciekawszą, barwniejszą postacią niż Herkules Poirot, czy panna Marple, zaś jego śledztwa bardziej esencjonalne, zwarte a przed wszystkim na wskroś logiczne (o absurdach u Christie mógłbym dużo napisać, ale to temat na osobną notkę). Dlatego zawsze ubolewałem nad niedostępnością wszystkich wydanych opowieści o londyńskim detektywie i marzyłem, żeby kiedyś mieć je wszystkie na półce domowej biblioteczki. Zatem kiedy ostatnio wybrałem się na większe zakupy żywnościowe do przekleństwa detalistów, a mój wzrok padł na opasłe, eksponowane jako bestseller tomiszcze pt. "Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa", na mojej twarzy pojawił się banan od ucha do ucha.

Całość wpisu dostępna na osobnym blogu quodmeturbat

Komentarze


Wędrowycz
   
Ocena:
+2
A najlepsze IMO jest to, że Holmes wcale nie korzysta z rozumowania dedukcyjnego, tylko raczej indukcyjnego ;)
15-07-2011 20:54
Ezechiel
   
Ocena:
+5
ACD, podobnie jak ACh to wyjątkowo kiepskie kryminały, bo kluczowe do wyjaśnienia fakty są ukrywane przed Czytelnikiem (np. bohater sięga po kartkę ale Czytelnik nie zna jej treści, bohater dostaje w międzyczasie telegram, który genialnie wyciągnie na samym końcu).

Pod względem logiki i braku deus exów najlepiej wypadają powieści Joe Alexa.
15-07-2011 21:03
Malaggar
   
Ocena:
+6
Ezy, a nie masz czasem wrażenia, że w Holmesie chodzi o to, by czytelnik był Watsonem? Takim biedakiem, który wie mniej, trzeba mu wyjaśniać, ale za to ma życie prywatne? ;)
15-07-2011 21:08
dzemeuksis
   
Ocena:
0
Ciekawe, jak ostatnio myślałem o sięgnięciu po jakiś kryminał, to narzucały się te skandynawskie tomiszcza, co to je ostatnio wiele osób namiętnie czyta w środkach komunikacji publicznej. A o tym Aleksie (czy, jak podpowiada internet, Słomczyńskim), pierwsze słyszę. Muszę zapamiętać.
15-07-2011 21:09
Scobin
   
Ocena:
+1
ACD, podobnie jak ACh to wyjątkowo kiepskie kryminały, bo kluczowe do wyjaśnienia fakty są ukrywane przed Czytelnikiem

Pod tym względem są najwyraźniej bliskie założycielskiemu kryminałowi ojca gatunku. :)
15-07-2011 21:26
Theta-
   
Ocena:
+5
Gdy w młodości czytałem Shelocka, doszedłem do tego samego wniosku co Ezechiel i nie przepadałem za tymi kryminałami. Nie wracałem do nich.

Nawróciła mnie małżonka. Jest miłośniczką Agatki a dodatkowo sprezentowała mi księgę, która jest tematem bloga.
Moja opinia nie zmieniła się, ale nauczyłem się cenić te kryminały ze względu na co innego.

I tak Sherlocka cenię za to, że daje możliwość obcowania z tajemnicą, która autentycznie mnie ciekawi i za scenerie - moczary i wrzosowiska, domy na prowincji... W "Samotnej cyklistce" tytułowa bohaterka jest śledzona przez tajemniczego rowerzystę, który zbacza z drogi i którego z kolei śledzi Watson. Powtarza się to dzień w dzień, a ja czuję autentyczny dreszczyk i zaintrygowany osobliwą sytuacją nie mogę się doczekać rozwiązania.

Agatę cenię za to za subtelny humor i godną podziwu umiejętność konstruowania intrygi (wydumanej, fakt). Rozwiązania zaproponowane przez Panią Christie są dzisiaj oklepane (10 Murzynków, czy Morderstwo w Orient Ekspresie to przecież klasyka), ale nie zmniejsza to mojego podziwu.

Bardziej niż belgijskiego bufona lubię Parkera Pyne. Kto myśli, że zna twórczość Agaty niech spróbuje tego detektywa, który realizuje swoją naukową metodę na uszczęśliwianie ludzi. Hardkorowcom polecam romanse przygodowe tej autorki.

"A.B.C." z kolei uważam za majstersztyk, z którego powinni uczyć się wszyscy twórcy thrillerów o seryjnych mordercach.
15-07-2011 21:47
Ezechiel
   
Ocena:
0
@ Theta-
W pełni podzielam Twoją opinię. Scenografia, dialogi czy same zagadki są o ACh i SH ciekawe. Sam uwielbiam ekranizacje obu tych autorów.

@ Scobin
Grzech założycielski gatunku.

@ Mal
Muszę się zastanowić, a jest trochę za późno na granie na skrzypcach.
15-07-2011 23:27
kbender
   
Ocena:
+1
@dzemeuksis
Tych Szwedów, a szczególnie Larssonów szczególnie nie polecam. Książki są dobrze napisane, wciągają, ale ich finały... No cóż, każdy kolejny rozczarowywał mnie coraz bardziej i pozostawiał z wielkim "WTF" na twarzy.
15-07-2011 23:28

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.