» Modergeist » Artykuły » Add-ony do World of Warcraft

Add-ony do World of Warcraft

Add-ony do World of Warcraft
W świecie gier komputerowych częstym zjawiskiem są fanowskie modyfikacje, mające na celu ulepszać to, co dobre (bądź też nie do końca) w naszych ulubionych produkcjach. Przykładów takich modyfikacji i dodatków są setki, a kreatywnych i utalentowanych fanów nie brakuje. Również król sieciowych RPG-ów, World of Warcraft, jest wspierany setkami dodatków.
Add-ony do Świata Warcrafta pisane są w stosunkowo łatwym do opanowania języku programowania XML. Osoby obeznane w tej dziedzinie mogą bez większego problemu napisać taką aplikację.
W tym artykule postaram się zwrócić uwagę na te aspekty World of Warcraft, które wymagają usprawnienia. Tekst przede wszystkim kieruję do osób, które dopiero zaczynają, lub mają zamiar zacząć przygodę z World of Warcraft – bardziej doświadczeni gracze prawdopodobnie mają już zainstalowane odpowiednie add-ony i sami najlepiej wiedzą, które dodatki są im najbardziej przydatne.

Podczas instalowania add-onów absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo, dlatego pobierać należy je tylko i wyłącznie z zaufanych źródeł (ja osobiście korzystam z serwisu www.curse.com). Ściąganie plików w jakiś sposób powiązanych z grami internetowymi z "pierwszej lepszej" strony internetowej jest najlepszą drogą do tego, aby nasze konto w grze zmieniło właściciela bez naszej zgody. Ściągnięte add-ony są spakowane do archiwum. Aby je zainstalować, należy wypakować je do folderu Interface\AddOns w katalogu gry. Można też użyć bardzo prostego w obsłudze programu WowMatrix, który bezpiecznie ściągnie i zaktualizuje dla nas każdy add-on – wystarczy znaleźć dodatek na liście i kliknąć w jego nazwę.
Ważna sprawa – korzystanie z dodatków jest w 100% legalne. Nie można mylić ich z cheatami, hackami, botami i innym tego typu "softem zakazanym". Nieumiejętność rozróżnienia dodatków może w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do zablokowania konta, ale nie sądzę, aby ktoś nieświadomie pomylił add-ona z tego typu oprogramowaniem.

Uff… Koniec straszenia.


Czytelność interfejsu


Zacznijmy od tego, jak poprawić czytelność interfejsu użytkownika. Nie ma co się oszukiwać – World of Warcraft świeżo po instalacji nie wygląda tak, jak wyglądać powinien. Ramki postaci są brzydkie, paski ilustrujące poziom zdrowia i many także nie wyglądają zbyt estetycznie ani czytelnie. Najwyższa pora, żeby coś z tym zrobić.

Kto grał w World of Warcraft, ten wie, że można stracić nerwy, szukając jakiegoś przedmiotu w ekwipunku, który tutaj podzielony jest na kilka oddzielnych sakw. Standardowy pasek umiejętności oraz minimapa także nie wszystkim muszą przypaść do gustu. Jak to dobrze, że z pomocą przychodzą nam add-ony.

Ramki


Popularnymi add-onami służącymi do zmiany wyglądu ramek są X-perl UnitFrames, PitBull UnitFrames, VuhDo, Grid. Korzystając z nich, zdecydowanie łatwiej jest zorientować się, w jakim stanie jest nasza drużyna. Cyfry oraz kolorowe paski przedstawiające poziom zdrowia i many są zdecydowanie bardziej czytelne niż te standardowe, nawet gdy zajmują taką samą powierzchnię na ekranie, wydają się większe. Na pierwszy rzut oka widać, z jakimi klasami graczy mamy do czynienia, pod działaniem jakich czarów się aktualnie znajdują itp. Bardzo dużą zaletą tego typu add-onów jest duża konfigurowalność.
Oczywiście, wszystkie te informacje uzyskamy także używając standardowych ramek – ale zapewniam, że znacznie przyjemniej korzysta się z tych, w których wszystko widać jak na dłoni i które, są estetyczne, a ponadto skonfigurowane według upodobań gracza.

Pasek skilli


Wymiana paska skilli nie jest aż tak konieczna, jak ramek, niemniej niektórym może umilić rozgrywkę. Często stosowanymi w tym celu add-onami są Bongos i Dominos. W przypadku niektórych klas warto zaopatrzyć się w specjalne, dodatkowe paski, zaprojektowane tak, aby korzystanie z charakterystycznych dla danej postaci umiejętności było łatwiejsze.

Ekwipunek


Najbardziej wartymi, moim zdaniem, uwagi add-onami, wybawiającymi nas od żmudnego grzebania w sakwach są OneBag oraz Baggins. OneBag, jak sama nazwa wskazuje, scala kilka torb w jedną. Baggins sortuje nasze przedmioty według kilku kategorii np. śmieci, zbroja, jedzenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać obu tych narzędzi naraz – włączane są przez dwie różne ikony i dobrze się uzupełniają.
Wielu graczy jest wyposażonych w więcej niż jeden zestaw przedmiotów. Ręczne zmienianie kilkunastu elementów uzbrojenia, nawet przy wspomaganiu OneBag’a lub Baggins’a, nie należy do najbardziej komfortowych sposobów przebierania postaci. W takich zmianach sprzętu pomocne bywają add-ony typu Wardrobe-AL, ItemRack czy Outfitter. Wystarczy zapisać w nich informacje, jakie przedmioty wchodzą w skład konkretnych zestawów, aby potem być w stanie zmienić całą zbroję jednym kliknięciem myszy.
W wyświetlaniu na bieżąco informacji o stanie ekwipunku pomoże Titan Panel. Jak na dłoni widzimy stan naszego portfela, uszkodzenia zbroi, czy pozostałą ilość reagentów potrzebnych do użycia niektórych umiejętności.


Handel


Będąc już w temacie spraw związanych z ekwipunkiem, nie można pominąć tak ważnego aspektu gier MMORPG, jak zarabianie wirtualnej waluty.

Auction House


Większość transakcji handlowych w World of Warcraft odbywa się za pośrednictwem domu aukcyjnego. Czynności z nim związane – szukanie przedmiotów, porównywanie cen, ocena wartości - zazwyczaj nie stanowią większego problemu, ale dzięki add-onom mogą być jeszcze prostsze.
Modem, w który powinna zaopatrzyć się każda osoba handlująca w Auction House, jest Auctioneer. Poza funkcjami, które sprawiają, że korzystanie z AH jest szybsze i bardziej przejrzyste, add-on potrafi przeskanować wszystkie aukcje w celu znalezienia towaru wystawionego po cenie znacznie niższej, niż normalnie. Ta prosta aplikacja w rękach obrotnego gracza może stać się prawdziwą żyłą złota. Wirtualne pieniądze zarobione w ten sposób daję większą satysfakcje niż te zebrane z dziesiątek zabitych potworów.
Alternatywą dla Auctioneera jest Auctionator.

Vendor


Handel prowadzony z NPC-ami służy praktycznie tylko do zaopatrywania się w reagenty potrzebne do użycia niektórych umiejętności, a także do pozbywanie się bezużytecznych przedmiotów, na które uwagi nie zwróciłby pies z kulawą nogą.
Add-onem, który pomoże nam pozbyć się śmieci, jest VendorFood. Wystarczy kliknąć na jeden przycisk, a wszystkie "szare" przedmioty zostanę sprzedane kupcowi. Odpowiedniego przedmiotu w ofercie vendora poszuka prosty mod VendorSearch.

Profesje


Głównym źródłem dochodów graczy w WoW są profesje. Generalnie można podzielić je na dwie grupy – zbierające surowce oraz wytwarzające przedmioty. Skupmy się na zbieractwie. Wiadomo – im więcej sztuk surowca dopadniesz, tym więcej złota znajdzie się w twojej sakiewce. Miejsca respawnu ziółek lub mining vein’ów można utrwalić w pamięci poprzez wielogodzinne farmienie golda. Są jednak na to znacznie prostsze (i bardziej skuteczne) sposoby. Panie i panowie, przedstawiam Gatherer’a! To niewielkie narzędzie zaznacza na mapie kółkami miejsca respawnu surowców, a także odlicza czas, w którym po raz ostatni je wykorzystaliśmy. To pozwala na uniknięcie bezcelowego i bezsensownego latania po lokacji, gdzie surowców nie ma, bądź wszystkie wyzbieraliśmy.


Wbijanie poziomów


Levelowanie postaci jest chwilami nudne. To wie chyba każdy, kto miał styczność z grami typu MMORPG. Jedną z większych bolączek ludzi wbijających poziomy w World of Warcraft są questy, których cele nie są zaznaczone na mapie, jak w to jest w przypadku wielu innych gier. Gracz musi przeczytać opis zadania i z niego wydedukować, gdzie powinien się udać, a to może zająć trochę czasu. Na szczęście w dogłębnej analizie dzienniczka zadań wyręczy nas add-on QuestHelper, który cel każdego questa zaznaczy kropką na mapie.
Ludziom, którym jeszcze bardziej zależy na szybkim i skutecznym levelowaniu, polecam add-on WoWBros – wbudowany w grę poradnik, jak krok po kroku (albo raczej quest po queście) osiągnąć wysoki poziom. Dobrym dopełnieniem dwóch wyżej wymienionych add-onów jest Cartographer – mod, który od razu pokaże nam czytelne mapy wszystkich lokacji bez konieczności biegania i odkrywania nowych obszarów.

Uwaga: powyższe udogodnienia mają sens tylko w przypadku tworzenia drugiej i kolejnych postaci. Używając ich przy levelowaniu pierwszego awatara, samemu odbierzesz sobie nieodłączną część gry.


Raidy & Dungeony


Walka z bossem to poważne wyzwanie, wymagające skupienia, znajomości taktyk i spamiętania wielu elementów takiego starcia, co czasami może wydać się wręcz niemożliwe. Dlatego niemal wszyscy raidujący gracze korzystają z add-onów, które im w tym pomagają. Najczęściej używane to Deadly Boss Mod oraz BigWings – oba wyświetlają ważne informacje na temat walki (głównie o umiejętnościach używanych przez bossa). Jeżeli zamierzasz raidować – DBM lub BigWings koniecznie muszą znaleźć się na Twoim komputerze.
Kolejnym obowiązkowym add-onem jest miernik aggro. Osobiście polecam Omen Threat Meter. Dzięki niemu mamy kontrolę nam generowanym aggro, co nie pozwoli bossowi atakować kogoś innego niż tanka. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w add-on Recount, który pozwoli sprawdzić nam efektywność poszczególnych członków raidu, licząc np. zadane przez nich obrażenia.
Podczas walk z tzw. trashem (przeciwnikami pomiędzy bossami) czasami można pogubić się w kolejności celów do ataku. Sprawę bardzo upraszcza add-on oRA2. Prowadzący raid wprowadza do moda listę tanków, która będzie widoczna dla każdego członka grupy. Kiedy znajdujący się na liście gracz zaznaczy jakiś cel, będzie to widoczne dla całego raidu.
Gdy już jesteśmy uzbrojeni po zęby w odpowiednią zbroję oraz, jakże by inaczej, add-ony, mamy szansę na pokonanie paru bossów. Zazwyczaj główną motywacją do organizowania raidu są przedmioty, które można tą drogą zdobyć. Aby sprawdzić, na jakie itemy możemy liczyć, nie musimy żmudnie grzebać w zakamarkach Internetu, czy dręczyć innych graczy pytaniami. Wystarczy AtlasLoot – zbiór informacji o loocie ze wszystkich bossów o oraz szansach, jakie mamy na dany przedmiot.


Minigry


Na zakończenie coś z zupełnie innej beczki. Odpuśćmy już usprawnianie, uczytelnianie i ułatwianie gry. Czas się trochę rozerwać!
W Świecie Warcrafta, jak to i w realnym świecie bywa, czasami dopada nas nuda. To trzeba na kogoś poczekać parę minut, to musimy dostać się na drugi koniec mapy za pomocą taxi-gryphona, co może potrwać nawet kilkanaście minut. Pół biedy, jeśli możemy zwinąć grę do paska, włączyć przeglądarkę internetową i wstukać magiczny adres – www.polter.pl . Co jednak mają począć ci gracze, którzy Poltera nie znają? Czy są skazani na gapienie się przez 15 minut w tyłek lecącego gryfa? Nie! Twórcy add-onów znaleźli lekarstwo na nudę w WoW – stworzyli minigry. Używanie tych aplikacji jest bardzo proste – na środku ekranu pojawia się okno z wybraną (i uprzednio zainstalowaną) grą. Wybór jest całkiem spory – Bejeweled, WoW Texas Holdem Poker, GravBox (klon Tetrisa), Chess. Wbrew pozorom te proste minigierki potrafią naprawdę wciągnąć.


Podsumowanie


Add-onów do World of Warcraft można by wymienić setki, ale moim celem było przybliżenie początkującym graczom podstawowych i najczęściej używanych modyfikacji do gry. Warto też pamiętać o tym, że każdy z nas ma indywidualne preferencje, więc niekoniecznie opisane tutaj dodatki muszą Wam przypaść do gustu. Jedno jest pewne – Add-ony ułatwiają grę i czynią ją jeszcze przyjemniejszą.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

World of Warcraft. Traveler
WoWik
- recenzja
Cisza przed burzą
Antrakt międzywojenny
- recenzja
Durotan
Uczeń czarnoksiężnika
- recenzja
Diabelski dług
O dwóch takich, co byli Niebiańskimi Diabłami
- recenzja
World of Warcraft: Mists of Pandaria
Made for China
- recenzja

Komentarze


Fungus
   
Ocena:
0
BigWigs, nie BigWings.
Z popularnych addonow do skilli jest jeszcze np. Bartender.
Jesli sie ma wiecej niz jedna postac, a zwykle sie ma, warto miec addon ktory kataloguje stan posiadania, profesje i temu podobne, np Altoholic.

Tyle ze w sieci mozna znalezc duzo bardziej wyczerpujace omowienia tematu z przykladami, linkami wiec tekst ten jest troche wtorny.
17-08-2009 15:32
ashmourne
   
Ocena:
0
Tekst jest pewnego rodzaju eksperymentem. Jeżeli tematyka wzbudzi zainteresowanie, być może pojawią się bardziej szczegółowe artykuły omawiające konkretne aspekty World of Warcraft.
17-08-2009 17:17
neishin
    heh
Ocena:
+3
a mnie się art podoba. Jasne, w necie mozna znaleźć inne, mocno rozwinięte. Hell, można nawet znaleźć całe strony, z którymi taki art nie ma co konkurować. Czy oznacza to, że w ogóle nie należy o tym pisać?

Co do samej zawartości artykułu - dobra robota, większości tych addonów sam używam i sobie chwalę.

Ze swojej strony mogę polecić np. CT-Mod - zbiór róznych addonów. Taki np. CT_Mail jest dla mnie niezbędny - jedno kliknięcie i wszystkie przedmioty w skrzynce pocztowej lądują w plecaku.

Świetną rzeczą jest też SpamMeNot, czyli addon blokujacy wszelkie komunikaty od gold sellerów. Tych najbardziej ubierdliwych nawet automatycznie raportuje MG.

No i coś dla druidów, magów i innych klas, które czasem dostają buffa pozwalającego coś zrobić za darmo (druidyczno-magiczny Clearcasting itp), czyli TellMeWhen - addon mierzacy cooldowny i informujący o buffach/debuffach. A wszystko to całkowicie ustawialne.
17-08-2009 17:34
shergar
    ...
Ocena:
0
Można by w sumie założyć temat na forumcu, gdzie każdy by napisał coś niecoś o swoich add-onach, na co warto zwracać uwagę podczas wyboru, etc. Z takiej dyskusji można by wybrać co najlepsze i napisać kolejny artykuł dotyczący wowa. Nie muszę być addony, mogą być inne zagadnienia. Może jest ktoś chętny, żeby to zainicjować?
17-08-2009 21:16
~Froger

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Już widzę ten śmietnik.
17-08-2009 22:16
~PAKMAN

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ogromny pozytyw! Tekst, na który czekałem. Konkretny, solidny i przede wszystkim właściwe wnioski. Oby tak dalej!
17-08-2009 22:29
~Axel

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Curse to takie zaufane źródło, że w co piatym addonie keylogger, a niedawno cały serwis miał zainfekowany flash i jedno kliknięcie = petycja do gm o hacku.
18-08-2009 08:35
shergar
    ...
Ocena:
0
Dlatego ja używałem wowmatrix ;P
18-08-2009 14:10
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
no po co ja nie umiem graci a mam lepsze drastor
19-04-2012 20:05

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.