» 7. W obronie Lwowa

7. W obronie Lwowa

Dodał: AdamWaskiewicz

7. W obronie Lwowa
7.5
6
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: 7. W obronie Lwowa
Typ gry: strategiczna
Projektant: Karol Madaj
Ilustracje: Tomasz Ginter
Wydawca oryginału: Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania polskiego: 27 czerwca 2015
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: 30 min

Zadaniem 7. Eskadry Myśliwskiej jest powstrzymanie 1. Armii Konnej, która galopuje w kierunku Lwowa. Polscy i amerykańscy lotnicy starają się zatrzymać natarcie bolszewików na linii Bugu. Po raz pierwszy w historii samoloty walczą z uzbrojoną w karabiny kawalerią. Przed 95 laty garstka pilotów powstrzymała wielotysięczną konnicę. Czy dziś uda Ci się powtórzyć ich sukces?

7. W obronie Lwowa to pierwsza część lotniczej trylogii. Ciąg dalszy historii eskadr noszących to samo "gwiaździste godło" przedstawiają osadzone w czasie II wojny światowej gry 111 i 303.

7. W obronie Lwowa jest grą dla dwóch osób. Zawiera dwa warianty: prosty dla dzieci od 8 roku życia i zaawansowany dla dorosłych.

Historia bitwy

Jest 11 sierpnia 1920 r. Wojna polsko-bolszewicka wkracza w rozstrzygającą fazę. Po ciężkich stratach poniesionych w bitwie pod Beresteczkiem i Brodami owiana złą sławą 1. Armia Konna Siemiona Budionnego wznawia „wyzwoleńczy” marsz na zachód. Niosąc ze sobą „płomień wszechświatowej rewolucji proletariackiej”, masowo grabi, gwałci i morduje. Od kilku miesięcy maszeruje niepowstrzymanie w awangardzie sił bolszewickich, zmuszając sojusznicze wojska polsko-ukraińskie do wycofania się z Kijowa i generalnego odwrotu z Ukrainy. Jej kolejnym celem staje się Lwów, jedno z trzech największych polskich miast.

Drogę do miasta zastępują jej bitne, lecz nieliczne oddziały polskich obrońców oraz jedyna naturalna przeszkoda – Bug. Piechota polska dokonuje cudów bohaterstwa, lecz przewaga sił Armii Czerwonej jest przygniatająca. 17 sierpnia 1920 r. wykrwawia się pod Zadwórzem batalion lwowskich ochotników, tracąc ponad 300 poległych. Ich heroiczna walka przechodzi do narodowej legendy jako „polskie Termopile”.

W ręku generała Wacława Iwaszkiewicza, dowódcy broniącej Lwowa 6. Armii, pozostał ostatni atut – III Dywizjon Lotniczy, który stacjonował na lotnisku Lewandówka. Jego elitę stanowi 7. Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki, złożona w większości z doświadczonych pilotów amerykańskich ochotniczo służących w Wojsku Polskim. Lotnictwo skupia cały swój wysiłek na opóźnianiu marszu 1. Armii Konnej, by dać bezcenny czas na ściągnięcie posiłków do obrony Lwowa. Nieustannie ponawiane są bombardowania i ostrzał bolszewickich kolumn z karabinów maszynowych. Ataki te wywołują panikę w szeregach wroga i dezorganizują jego poczynania. Nieprzyjacielska obrona przeciwlotnicza jednak nie próżnuje, grzmią działa i biją ciężkie karabiny maszynowe.

Bitwa lwowska toczy się w połowie sierpnia 1920 r. równolegle do bitwy warszawskiej. Los wojny wisi na włosku. Z każdym dniem Armia Czerwona zbliża się do Lwowa, ale sformowane niedawno polskie lotnictwo przeżywa swoje wielkie dni...

Źródło: Strona wydawcy

Tagi: 7. W Obronie Lwowa | Instytut Pamięci Narodowej | Karol Madaj


Czytaj również

7. W obronie Lwowa
O bolszewikach i lotnikach
- recenzja
111
Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy!
- recenzja
Pamięć '39
Chwała bohaterom
- recenzja
303
My nie błagamy o wolność, lecz o nią walczymy
- recenzja
Kolejka - recenzja
Za czym kolejka ta stoi?
- recenzja
303 (wideorecenzja)
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.